Screenshot: YouTube
VELIKI trgovinski sporazum između 12 nacija Pacifičkog prstena bi mogao ograničiti dostupnost pristupačnih lijekova, rekla je danas čelnica Svjetske zdravstvene organizacije uključujući se u raspravu o posljedicama daljnje globalizacije svjetskih tržišta.
"Ako ovi sporazumi otvore trgovinu, ali zatvore vrata pristupačnim lijekovima mi se moramo pitati: je li ovo uopće napredak?" rekla je Chan u Ženevi.
Sporazum uživa podršku Sjedinjenih Država, Kanade, Japana i Australije uz argument da će on srušiti prepreke trgovini i postaviti zajedničke standarde na golemom tržištu koje predstavlja 40 posto svjetske ekonomije.
No, druga tijela, uključujući lidere u 18 milijardi dolara vrijednoj indijskoj farmaceutskoj industriji, kažu da sporazum vodi zaštiti patenata moćnih kompanija unutar područja, na štetu proizvođača generičkih lijekova drugdje.
> Indija odbacila ključni patent, umanjila cijenu lijeka za hepatitis C tisuću puta
"Možete li podnijeti cijenu od 1,000 dolara po tableti za liječenje hepatitisa C?" pitala je Chan publiku koju su sačinjavali stručnjaci s područja zdravstva, akademici i diplomati. "Ako ne spustimo ove cijene ostavit ćemo iza sebe mnogo milijuna ljudi".
"Ekonomska moć se spremno pretače u političku"
Chan je rekla da WHO nema primjedbi na pravo privatnog sektora da uživa pošten profit, ali da je zabrinuta zbog utjecaja kompanija na nacionalne politike o zdravlju.
"Ja sam zabrinuta zbog uplitanja moćnih ekonomskih operativaca u nove ciljeve za alkohol, duhan i druge neprenosive bolesti, uključujući one povezane s prehranom. Ekonomska moć se spremno pretače u političku".
Čelnica kaže da je važno pronaći pravu ravnotežu između poticanja inovacija i održavanja pristupačnih cijena za lijekove, podsjetivši na nedavna "astronomska" podizanja cijena.
> Najomraženiji čovjek na svijetu: Povećao cijenu lijeka protiv AIDS-a za 5,000%
Nakon što je objavljen tekst sporazuma zabrinutost oko detalja izražava rastući broj sindikata, američkih zastupnika i drugih interesnih grupa što sugerira da će put prema ratifikaciji biti težak i u Sjedinjenim Državama, piše Trust.
SAD i EU vode odvojene pregovore o Transatlantskom trgovinskom sporazumu (TTIP) čiji sadržaj još nije objavljen, a brojni komentatori drže da se neće značajno razlikovati od TPP-a.