STANOVNICI zagrebačkog kvarta Utrina koji godinama parkiraju ispred zgrade, gdje, kako nam kažu, ne postoji znak zabrane parkiranja, prošlog su tjedna ostali zatečeni kad im je ispod brisača ostavljena kazna za parking od 300 kuna. Ovo je, kaže nam jedan čitatelj, prvi put da su, u 13 godina, koliko stanuje u tom kvartu, dobili kazne za parkiranje u toj ulici.
"Neki dan je žena, prometni redar, došla u naš kvart na adresi Strohalov prilaz, koja je slijepa ulica, i na 15 automobila podijelila kaznu prema članku 78., stavku 1. Zakona o sigurnosti u prometu gdje se navodi da vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo na mjestu na kojem bi ono ugrožavalo sigurnost drugih sudionika u prometu ili predstavljalo smetnju za normalan tijek prometa ili kretanje pješaka", rekao nam je čitatelj.
"To je slijepa ulica, svi se tamo parkiramo"
Navode kako ništa od ovoga nije slučaj jer se vozila koja su dobila kaznu nisu nalazila na prometnoj cesti ni u pješačkoj zoni.
"To je slijepa ulica gdje se već 13 godina, otkako ja tamo živim, parkiraju automobili bez ikakvih problema, a zimi, kad smo svi tu, ni s tim mjestima nema dovoljno parkirnih mjesta za sve koji žele ili trebaju parking u kvartu", rekao nam je.
Drugi stanovnici navode kako dosad nisu imali nikakvih problema te da nikad nisu dobili kaznu niti im je rečeno da se ondje ne smiju parkirati.
Poslali su nam i fotografije, a jedan je čitatelj nazvao i referenta da mu objasni koji su to prekršaj počinili.
Referent ne vidi prekršaj, ali..
"Zvao sam referenta u prometno redarstvo da mi objasni prekršaj i rekao mi je da je to po tom članku gore i da ima ograničene fotografije po kojima se ne vidi prekršaj, ali da su prometni redari procijenili da ga je bilo. Znači, prije nikad nije bilo problema, a sad odjednom su na 15 automobila postavili kazne po 300 kuna. Lijepa cifra i krajnji profesionalizam pri punjenju proračuna", rekao nam je jedan stanovnik Utrine.
Kontaktirali smo Gradski ured za komunalne poslove i promet u kojem su nam rekli da je na dijelu Strohalovog prilaza prema k. br. 1–29 postavljen prometni znak br. B39 "zabrana zaustavljanja i parkiranja" s dopunskim pločama E16 "pauk" i E18 "obostrano", a sukladno kojem je zaustavljanje i parkiranje vozila nepropisno i zabranjeno te kažnjivo za sve sudionike u prometu.
Zakonom o sigurnosti prometa na cestama u članku 12. propisano je, navode, da su se sudionici u prometu dužni držati ograničenja, zabrana i obaveza izraženih postavljenim prometnim znakovima.
"Zaustavljanje je zabranjeno i bez posebnog obilježavanja prometnom signalizacijom zabrane zaustavljanja i parkiranja te kažnjivo po gore navedenom Zakonu, a nadzor i sankcioniranje nepropisnog parkiranja provodi Sektor za komunalno i prometno redarstvo ovog Ureda. Djelatnici prometnog redarstva na navedenoj lokaciji interveniraju po opravdanom zahtjevu građana, Vijeća Gradske četvrti ili Mjesnog odbora", odgovorili su nam u Gradskom uredu.
Navode kako su na navedenoj lokaciji stanari zatražili postavljanje fleksibilnih plastičnih stupića kako bi se onemogućilo parkiranje vozila na samim prolazima.
Pročelnik: Oni koji smatraju da su oštećeni mogu se žaliti
"Tijekom očevida je utvrđeno da bi se postavljanjem navedenih stupića onemogućio nesmetan dvosmjerni promet na ulazu i izlazu prema parkirališnim mjestima, stoga navedeni prijedlog nije usvojen. U skladu s navedenim, jedino moguće rješenje je sankcioniranje nepropisno parkiranih i zaustavljenih vozila koja onemogućavaju nesmetani dvosmjerni promet. Djelatnici prometnog redarstva za svaku izrečenu obavijest o nepropisno parkiranom vozilu uzimaju četiri fotografije nepropisno parkiranog vozila, a iste služe kao dokaz u eventualnom daljnjem prekršajnom postupku", odgovorio nam je Dinko Bilić, pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet.
Kaže kako svi sankcionirani vlasnici vozila mogu priložiti svoje fotografije uz prigovor na novčanu kaznu ako smatraju da su neopravdano sankcionirani.