Zašto Crveni križ nije javno osudio Rusiju?

MEĐUNARODNI odbor Crvenog križa (ICRC) osudio je "rasprostranjenu i sustavnu kampanju dezinformacija" o njihovom radu u Ukrajini.

"Radi se o kampanji koja diskreditira ICRC i njegov rad. To je neprihvatljivo", rekao je ravnatelj Crvenog križa Robert Mardini.

Naime, u zadnja dva tjedna sve je više kritika i lažnih optužbi, na ukrajinskom i ruskom jeziku, kojima se na društvenim mrežama ocrnjuje djelovanje Crvenog križa, piše BBC.

"Prema ratnim pravilima, civilima se mora osigurati zaštita u bilo kojem području sukoba, a ako građani odluče pobjeći iz ratne zone, to mora biti njihova odluka", rekao je Mardini.

>> Satelitske snimke: Rusi raketirali skladište Crvenog križa u Mariupolju

Pregovori s obje strane

Neki su kritizirali posjet predsjednika ICRC-a Petera Maurera Moskvi, gdje se rukovao s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom. Treba napomenuti da je Maurer prije toga bio u Kijevu, gdje se također rukovao s raznim dužnosnicima.

Crveni križ je organizacija koja čuva principe Ženevskih konvencija. Mardini kaže da će ICRC u ratu jedino biti na strani civila, ranjenika, ratnih zarobljenika i pravila ratovanja.

I ruske i ukrajinske majke žele saznati što se dogodilo njihovim sinovima. Ako su u zarobljeništvu, žele znati gdje su kako bi im mogle pisati. Ako su poginuli, žele ih pokopati. Dužnost ICRC-a je da omogući navedeno.

Peter Maurer otišao je u Kijev i Moskvu kako bi pozvao obje strane na suradnju u dijeljenju informacija o mrtvima i zarobljenicima.

"To su problemi koji nadilaze politiku. To je osnova čovječnosti", rekao je Robert Mardini.

Prioritet Crvenog križa

No Maurer je također otišao u Moskvu kako bi pozvao na humanitarniji pristup kod opkoljenih gradova, poput Mariupolja. Prema Ženevskim konvencijama, civili imaju pravo na osnovne životne potrebe: hranu, vodu, medicinsku skrb. Oni također imaju pravo na siguran izlazak iz zone ratnih sukoba.

No to se do sada u Ukrajini, unatoč opetovanim apelima Crvenog križa i Ujedinjenih naroda, nije dogodilo. Stoga promrzle i gladne obitelji u podrumima u Mariupolju vjerojatno kritiziraju Crveni križ zato što nije službeno osudio rusku vojsku zbog nepoštovanja Ženevskih konvencija.

No to nije politika ICRC-a. Kada su se 2004. godine pojavile snimke američkih vojnika koji zlostavljaju iračke zatvorenike u zatvoru Abu Ghraib, saznalo se da Crveni križ već neko vrijeme zna za ta zlostavljanja. Umjesto da izađe u javnost sa svojim dokazima, odlučio se na tihu diplomaciju s Washingtonom i nastavak redovitih posjeta Abu Ghraibu.

Prioritet Crvenog križa je mogućnost neometanog pristupa civilima u ratnim zonama, zatočenicima i ratnim zarobljenicima. Njegova strategija je da zaraćenim stranama privatno objasni pravila ratovanja, ali ne i da juri u medije čim sazna da se ona krše.  

Iznimke - rat u bivšoj Jugoslaviji i Ruanda

Ali postoje iznimke od pravila. Tijekom rata u bivšoj Jugoslaviji ICRC je osudio "nečovječno postupanje" prema nedužnim civilima. U Ruandi su djelatnici Crvenog križa izvještavali o "sustavnom pokolju" i "istrebljenju značajnog dijela civilnog stanovništva" iako pritom nisu koristili termin genocid.

Što se tiče Ukrajine, ICRC je izjavio da je "razina smrtnih stradanja, razaranja i patnje koja se nastavlja nanositi civilima odvratna i neprihvatljiva".

Crveni križ sada pokušava raditi na povjerenju u njegov rad. Još uvijek nije poznato tko točno stoji iza kampanje dezinformacija, ali ICRC je uvjeren da se radi o namjernim i svjesnim aktivnostima. Mardini navodi da je povjerenje ključno za rad ICRC-a.

"Moramo osigurati da nas doživljavaju kao neutralne i nepristrane. Ta neutralnost spašava živote", kazao je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.