AMERIČKI predsjednik Joe Biden danas će razgovarati s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom. Telefonski razgovor zakazan je za 14 sati po hrvatskom vremenu.
Ovaj poziv označava potencijalnu prekretnicu u vezama SAD-a i Kine. Dužnosnici Bijele kuće sa sve većom zabrinutošću promatraju moguću suradnju Xija i ruskog predsjednika Vladimira Putina, a odgovor Kine na rusku invaziju na Ukrajinu pokazao se zabrinjavajućim za zapadne promatrače.
Dužnosnici Bijele kuće rekli su da očekuju da bi poziv mogao postati intenzivan - preliminarni sastanak između pomoćnika dvojice čelnika oduljio se na sedam sati ranije ovog tjedna.
Čini se da Peking ne podržava invaziju niti joj se izravno protivi, što stvara nesigurnost koju se Biden nada dešifrirati razgovorom s Jinpingom. Slijedi pet razloga zbog kojih je ovaj razgovor krucijalan.
Poziv se odvija u ključnom trenutku
Biden će razgovarati s Jinpingom u ključnom trenutku. Kina i dalje važe opciju što se tiče pružanja vojne ili financijske pomoći Rusiji. Ako Kina to učini, mogla bi uništiti svoj odnos sa Zapadom. "Zabrinuti smo što razmišljaju o izravnoj pomoći Rusiji s vojnom opremom za korištenje u Ukrajini", rekao je američki državni tajnik Antony Blinken.
Sjedinjene Države su već prenijele nekim saveznicima u NATO-u kako vjeruju da je Kina donekle spremna podržati Rusiju, iako Moskva poriče da je to tražila, a Peking kaže da ne pruža nikakvu pomoć.
Američki dužnosnici navode da je Jinping bio uznemiren ruskom invazijom i djelovanjem ruske vojske, koja je doživjela logističke i strateške zastoje otkako je invazija počela prije više od dva tjedna.
Kina bi Rusiji mogla pružiti potporu
Američki dužnosnici ne vjeruju da bi Kina bila spremna Rusiji pružiti veliku ofenzivnu opremu poput tenkova ili mlažnjaka. Umjesto toga, dužnosnici su rekli da vjeruju da je vjerojatnije da će Kina poslati manje artikle poput hrane, streljiva, rezervnih dijelova ili opreme za nadzor.
Dužnosnici su rekli da je još uvijek moguće da Kina pomaže Rusiji ublažiti učinak slabljenja zapadnih sankcija putem financijske potpore, iako je malo vjerojatno da bi ta zemlja uspjela potpuno ublažiti učinke američkih i europskih mjera.
U njihovom telefonskom razgovoru, Biden se nada da će Xiju jasno objasniti loše strane pomaganja ruskom ratu, bilo vojnom ili financijskom pomoći.
Sjedinjene Američke države moraju upravljati partnerstvom između Rusije i Kine
Čak i prije nego što je Rusija napala Ukrajinu, američki dužnosnici oprezno su promatrali kako se Putin i Xi zbližavaju. Direktor CIA-e Bill Burns rekao je prošli tjedan da je partnerstvo ukorijenjeno u "mnogo vrlo hladnokrvnih razloga".
Dvojica čelnika izjavili su da njihov odnos "nema granica" u podužem dokumentu u veljači, kada je Putin posjetio Peking radi razgovora i nazočnosti ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara. U dokumentu je Kina podržala središnji zahtjev Rusije prema Zapadu, pri čemu se obje strane "protive daljnjem proširenju NATO-a".
Američki saveznici u Aziji pomno prate reakciju Kine na ukrajinski rat
Jedno mjesto koje pažljivo promatra situaciju je Tajvan, samoupravni otok na koji Kina polaže pravo. Peking je nedavno pojačao prisutnost vojnih aviona i upozorio na američku potporu. U prvim danima ukrajinskog sukoba postojala je bojazan da bi ruska invazija mogla nagovijestiti kinesku invaziju na Tajvan, iako se nije činilo da je neizbježna.
Ruska invazija potaknula je ne samo Zapad i NATO nego i zemlje u Aziji i Pacifiku, što je ishod za koji su američki obavještajci vjerovali da Xi na njega nije bio spreman, pretpostavljajući umjesto toga da će ekonomski interesi spriječiti tamošnje zemlje da uvedu ozbiljne sankcije.
Čak su i neki u Bidenovom vlastitom timu za nacionalnu sigurnost bili iznenađeni koliko su brzo neki američki saveznici u Aziji, uključujući Japan i Australiju, bili spremni uvesti sankcije Rusiji nakon njezine invazije.
Biden i Jinping imaju zajedničku povijest
Biden rado navodi duge sate koje je proveo sa Xijem dok su oboje bili potpredsjednici svojih zemalja. Tvrdio je da je proveo više vremena sa Xijem nego bilo koji drugi svjetski lider.
Ipak, nisu se susreli licem u lice otkako je Biden preuzeo dužnost, a Xi nije napustio Kinu tijekom pandemije. To ih je ostavilo da se sastaju na web konferencijama ili razgovaraju telefonom, a Biden je rekao kako to nije idealna situacija.
Prije sukoba u Ukrajini, činilo se da je Biden namjeravao preusmjeriti američku vanjsku politiku prema Aziji, gdje natjecanje između SAD-a i Kine vidi kao odlučujući izazov sljedećeg stoljeća.