Zašto je katastrofa s koronom u Indiji veliki problem za cijeli svijet

Foto: EPA

ALARMANTNI novi val koronavirusa i dalje obara rekorde novih dnevnih slučajeva i smrti. Danas je, šesti dan zaredom, broj potvrđenih novozaraženih iznad 300 tisuća, dok je broj smrti, također već šesti dan zaredom, iznad 2 tisuće - iako zdravstveni stručnjaci vjeruju da je broj umrlih znatno veći jer je evidencija umrlih, a donedavno i zaraženih, u Indiji notorno loša.

I indijska vojska i strane zemlje poput SAD-a i Velike Britanije obećali su hitnu medicinsku pomoć jer zemlji kronično nedostaje kisika za oboljele, respiratora, lijekova, bolničkih kreveta, testova i drugih prijeko potrebnih zaliha. 

>>Indija je prije 2 mjeseca proglasila pobjedu nad koronom. Sad mrtve pali na lomačama

Iako su brojevi novozaraženih i mrtvih i dalje manji nego u Europskoj uniji, indikativno je da u EU brojevi stagniraju ili padaju, dok u Indiji snažno rastu i mogli bi uskoro prestići brojeve na milijun stanovnika u EU - kao što su u posljednjih tjedan dana već prestigli one u SAD-u.

Najgori scenarij se ostvaruje u Indiji

I dok svijet užasnuto gleda prizore pretrpanih bolnica, masovnog paljenja mrtvih na lomačama i očajničku borbu obitelji oboljelih da im negdje pronađu spasonosni kisik kojeg više nema, manje se pažnje obraća na globalnu opasnost ovakve katastrofe u zemlji od gotovo 1.4 milijarde ljudi.  

Situacija u Indiji izgleda kao najgori scenarij kojeg su se mnogi pribojavali od početka pandemije - kolaps zdravstvenog sustava pod nezaustavljivom plimom epidemije. A takav scenarij uslijedio je, podsjetimo, tri mjeseca nakon što je vlada na čelu s premijerom Narendrom Modijem nadobudno proglasila pobjedu nad koronavirusom, jer je tada broj dnevnih novih slučajeva pao na desetak tisuća, i znatno ublažila epidemiološke restrikcije rada i okupljanja. 

Smatra se da su upravo nedavne velike vjerske svetkovine, kao što je hinduistički festival Kumbh Mela, na kojem je prisustvovalo 3.5 milijuna ljudi, te predizborni skupovi u saveznoj državi Zapadni Bengal, na kojima se također okupio golemi broj ljudi, glavni faktor iza ponovnog razbuktavanja zaraze. 

Modijeva vlada je, kako piše Peter Beaumont za Guardian, demonstrirala tipično "magično razmišljanje" kakvo je viđeno i drugdje, od Amerike do Europe, tvrdeći još prošlog mjeseca da je pandemija u svojoj "završnoj fazi" - dok se novi val već zahuktavao. A nedovoljna brzina procjepljivanja stanovništva, zajedno s olakšavanjem mjera, religijskim i političkim okupljanjima, novim sojevima koronavirusa i slabim zdravstvenim sustavom pokazala se fatalnom kombinacijom. 

Indija je najveći proizvođač cjepiva na svijetu, a nema dovoljno doza ni za sebe

Ironija u ovoj tragediji je da se najveći proizvođač cjepiva nalazi upravo u ovoj golemoj zemlji - Indijski institut za serume, koji je pod globalnom shemom opskrbe zemalja u razvoju cjepivima COVAX trebao osigurati dovoljno cjepiva ne samo za Indiju već i za još siromašnije zemlje u Africi i na drugim kontinentima. Indija sada ne uspijeva zadovoljiti ni vlastite potrebe zbog nedostatka sirovina koje uvozi iz SAD-a. 

Zbog toga je i izvoz cjepiva iz Indije u druge zemlje pao na samo 1.2 milijuna doza ovog mjeseca, u usporedbi s ukupno 64 milijuna doza u prva tri mjeseca ove godine. 

Kako smo već pisali, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) uzalud je pozivala razvijene zemlje koje su sufinancirale razvoj cjepiva da u ugovore kao uvjet uključe obavezu određenih kvota isporuka siromašnim zemljama ili odricanje od patenata radi dijeljenja znanja s drugim proizvođačima. WHO je u tu svrhu i osnovao COVAX kao međunarodni sustav za globalni pristup cjepivima za covid-19 kojem se pridružilo 165 zemalja svijeta, na koje otpada 60% svjetskog stanovništva.

WHO uzalud pozivao na osiguranje dovoljnog broja cjepiva za zemlje u razvoju

Ipak, COVAX ima u planu cijepiti samo 20% stanovništva najsiromašnijih zemalja ove godine, a i za to mu nedostaju 2 milijarde dolara predviđenih sredstava. 

"U siječnju sam upozorio da će svijet doći na rub moralnog sloma ako ne osigura jednaku raspodjelu cjepiva protiv covida-19. Možemo izbjeći taj neuspjeh, ali šokantno je kako je malo učinjeno. Jaz između broja cjepiva primljenih u bogatim zemljama i onih putem Covaxa se produbljuje i svakog dana postaje sve groteskniji", izjavio je čelnik WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferenciji za novinare krajem ožujka.

>>Proizvođači cjepiva ne žele se odreći patenta. Pandemija će zbog toga potrajati

Ghebreyesus je u kolumni za Guardian javno pozvao i na privremenu suspenziju patenata na cjepiva za covid-19, poentirajući da "fleksibilnosti u trgovinskim regulacijama postoje za izvanredna stanja, a globalna pandemija, koja je natjerala mnoga društva na zatvaranje i načinila toliku štetu tvrtkama - i malima i velikima - zasigurno spada u to".

Proizvođačima bi se i dalje isplaćivali tantijemi na proizvedena cjepiva, napominje čelnik WHO-a, pa ne bi bili uskraćeni za kompenzaciju za svoj izum. Indija i Južnoafrička Republika još krajem prošle godine uputile su prijedlog za takvu suspenziju pravila oko intelektualnog vlasništva.

Proizvođači i bogate zemlje protiv suspenzije patenata na cjepiva 

No tom se prijedlogu, osim proizvođača cjepiva, oštro protive bogate zemlje: SAD, Velika Britanija i članice EU. A upravo bi ovo ograničavanje globalne proizvodnje i gomilanje cjepiva najbogatijih zemalja moglo produljiti pandemiju i dovesti do daljnjih mutacija i stvaranja novih sojeva, pri čemu su zemlje u kojima epidemija nekontrolirano divlja, kao što su Indija i Brazil, idealno rasadište za takve mutacije. 

>>Znanstvenici zbunjeni eksplozijom korone u Indiji

Što se Indije tiče, jasno je da joj trenutno prije svega trebaju zalihe kisika, lijekova i drugih osnovnih sredstava za liječenje onih koji su već oboljeli. No povrh toga, ono što će joj u idućim mjesecima jednako trebati su sirovine za proizvodnju cjepiva, koje su trenutno pod američkim ograničenjima izvoza, i sredstva za sekvenciranje, identificiranje i praćenje novih sojeva.

Indijski soj se rapidno širi u epicentru novog vala

To uključuje one sojeve koji su već nastali - kao što je takozvani indijski soj (B.1.6217), koji zabrinjava znanstvenike jer ima dvostruku mutaciju povezanu s povećanom prenosivošću i sposobnošću izbjegavanja imunosne zaštite - i onih koji će tek nastati.

Prosječna prevalencija ovog indijskog soja porasla je sa skoro 0% u siječnju na čak 52% uzoraka u travnju, navodi Al Jazeera. U nekim okruzima države Maharashtra, epicentru trenutnog vala, nova varijanta covida-19 nalazi se u više od 60% uzoraka. 

Imunolog Danny Altmann sa sveučilišta Imperial College London kazao je kako, prema svemu što je vidio, smatra da će indijski soj uskoro postati "zabrinjavajuća varijanta". S druge strane, genetičar Jeffrey Barrett s Instituta Sanger smatra da indijska inačica vjerojatno neće biti toliko problematična kao druge zabrinjavajuće varijante, poput južnoafričke ili brazilske.

A u drugim saveznim državama, poput Pandžaba, dominaciju preuzela britanska, brzošireća varijanta B.1.1.7. Zbog toga znanstvenici smatraju da bi eksploziji slučajeva mogli pridonositi upravo novi brzošireći sojevi poput britanskog. A to bi trebalo biti upozorenje cijelom svijetu, 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.