Zašto nam se, odjednom, ne žuri u Europu?

ZAŠTO se Hrvatskoj odjednom ne žuri toliko u Europsku uniji postalo je jedno od najzanimljivijih pitanja, nakon što je premijer Ivo Sanader lakonski odgovorio da će se Hrvatska očitovati o famoznom prijedlogu europskog povjerenika za proširenje Ollie Rehna nakon Uskrsa. Naime, ukoliko ne znate hrvatska Vlada, ovog tjedna nije na vrijeme Bruxellesu dostavila odgovor o posredničkoj inicijativi.

Stanka, blokada ili rezerva?

Slovenija se, recimo i to, očitovala, pozitivno o prijedlogu, dok je Sanader umjesto objašnjenja ponudio floskule kako "se Hrvatskoj mora omogućiti da u EU uđe pod istim uvjetima kao i Slovenija". Znači li to da Hrvatska odbija taj prijedlog nije nam poznato, kao ni ikome danas u Bruxellesu.

No, jedan od razloga zašto odjednom Hrvatskoj nije toliko žurno riješiti slovensko pitanje te odblokirati pregovore s Europskom unijom, mogao bi biti u činjenici da Slovenija trenutno nije jedina zemlja koja blokira Hrvatsku.

Riječ je naravno o skupini zemalja predvođenih Nizozemskom i Velikom Britanijom koje su zaustavile Hrvatsku u pristupnim pregovorima za ulazak u Europsku uniju i to u poglavlju "Pravosuđe i temeljna prava". Prema službenim objavljenim podacima te dvije zemlje zatražile su stanku u otvaranju tog poglavlja sve dok glavni haški tužitelj Serge Brammertz potvrdi kako je službeni Zagreb ispunio dogovor o topničkim dnevnicima te ostvaruje punu suradnju s Haškim sudom.

Tada to nije bila istina

O mogućoj blokadi u poglavlju Pravosuđe, Index je pisao još u siječnju ove godine, no takvi napisi bili su revno opovrgnuti od strane Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Gordana Jandrokovića. No, 25. veljače ove godine vijest je i službeno potvrđena iz Bruxellesa kako se poglavlje ne može otvoriti.

Tada je vrh hrvatske države, na čelu s premijerom Sanaderom, kao i Jandrokovićem uporno tvrdio kako je riječ o odgodi koja će trajati svega desetak dana. Danas, mjesec i pol dana nakon toga, Poglavlje još uvijek nije otvoreno, a prema neslužbenim informacijama iz Ministarstva vanjskih poslova nitko zapravo nema pojma ni kada će biti.

Štoviše, Sanader je 10. ožujka, napao novinare, što mu je postala česta praksa, kako nema blokade osim slovenske.

Voda na mlin izbora

"Sutra (11. ožujka op.a) se očekuje izvješće glavnog tužitelja Brammertza predsjedavajućem Europske komisije,a mi se nadamo da će ono biti pozitivno. Prema tome nema nikakve blokade već je bilo riječ o rezervama. Blokada ne!", grmio je Sanader na novinare.

No dan kasnije, ne Brammertz nego njegova glasnogovornica Olga Kavran, rekla je kako napretka zapravo nema pa tako ništa i od otvaranje poglavlja.

Prema svemu sudeći blokada, ili kako to zvao Sanader, mogla bi potrajati sve do lipnja kada zapravo glavni haški tužitelj podnosi službeno izvješće Ujedinjenim narodima, što su hrvatski mediji odmah i napisali da bi bili opovrgnuti od Sanadera.

Tako Sanaderu i njegovu HDZ-u voda ide na mlin. Na lokalnim izborima umjesto o krizi i gorućim ekonomskim pitanjima govorit će o Hrvatskoj nepopustljivosti kada je riječ o Slovencima i njihovoj blokadi, a oni će se tako odjednom naći jedini i isključivi krivci ako ove godine ne završimo pregovore. Isto tako opet će jedno od gorućih političkih pitanja biti Haag.

Ha-Ha-O

Hrvatska će se tako prikazivati, što se tiče Haaga, kao mučenik jer europski poraz ništa je nego borba za očuvanje digniteta Domovinskog rata. Odnosno barem će se tako htjeti prikazati u javnosti. Tako uostalom treba i gledati  posljednji izlet Hrvatskog Helsinškog Odbora koji je prosvjedovao zbog ponašanja Europske unije, prije svega Javiera Solane Visokog predstavnika za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Europske unije a vezano za topničke dnevnike.

Recimo na kraju, kako će ovakvih medijskih domoljubno-političkih balona biti i više s Markova trga, no bilo je smiješno, prije koji dan, slušati Ivana Zvonimira Čička kako pritišće sudbenu vlast u slučaju hrvatskih generala jer je Čičak još jučer tvrdio u slučaju dubrovačkog kapetana Laptala kako nije dobro da se visoka politike jedne zemlje bavi sudskim slučajevima u drugoj. Čičak je  upravo to sada i učinio. Kontranapad na EU sigurno neće doprinijeti da se Brammertz preko noći predomisli kada je riječ o hrvatskoj suradnji.  A to je valjda i plan.

I. Ćimić
Foto: AFP/ Arhiva

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.