Foto: Hrvoje Jelavić/ Pixsell
JEDNA od najgorih sezona što se tiče požara još uvijek je u tijeku. Praktički svakoga dana ovog ljeta svjedočili smo nekom velikom požaru, a u nekoliko navrata vatra je zaprijetila i velikim hrvatskim gradovima.
Tako se u moru tih tvrdnji, kao argument da iza požara stoje Srbi i Jugoslaveni, pojavio i "dokaz" kako u Istri nema požara. Za razliku od prohrvatske Dalmacije, tvrde ovi teoretičari zavjere, Istra je oduvijek bila sklona Jugoslaviji i s manjkom hrvatskog nacionalnog identiteta. Pa stoga nikome nije u interesu, može se zaključiti iz takvih stajališta, paliti Istru.
Naravno, ništa nije dalje od istine. U Istri također ima požara, ali, tvrde tamošnji vatrogasci, do veće vatre ne dolazi zbog organiziranosti. Naime, kako piše RTL, samo u posljednja tri mjeseca zabilježeno je oko 170 požara na otvorenom, ali samo se jedan ozbiljnije rasplamsao i tu je spaljeno oko 10 hektara gustog raslinja, a gasio ga je i jedan kanader.
Sustav je posložen
Iza takve statistike krije se činjenica, tvrde tamošnji vatrogasci, što je sustav dobro posložen i organiziran.
"Moramo zahvalit sustavu koji imamo napravljen, gdje je trenutno 1340 ljudi točno raspoređeno u taj sustav, u 7 JVP 230 vatrogasaca, 35 DVD-a s 1050 vatrogasaca, tu su djelatnici Hrvatskih šuma, njih 40 na raspolaganju, 20 sezonskih vatrogasaca sa 197 vozila", ističe vatrogasni zapovjednik Istarske županije Dino Kozlevac.
Kreću u kupnju novih vozila vrijednih 40 milijuna kuna. Objedinjenom javnom nabavom uštedjet će 20 %.
"I ove godine planiramo u zajedničkom sustavu, sa cijelom Istrom, sa svim područnim vatrogasnim jedinicama ići u nabavu 40 do 45 vozila", kaže zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Pula Klaudio Karlović, prenosi RTL.
Koriste i dron, a nabavit će ih još
Posao im olakšava i videonadzor. 30 kamera vrijednih 7 milijuna kuna, diljem Istre danonoćno bilježi svaki pokret. Snimaju površinu od tri i pol tisuće četvornih kilometara. Nad Rovinjom leti i jedan dron, a pokazao se kao vrlo koristan pa dronove misle implementirati u čitav sustav.
"Građanima mogu reći da mogu biti mirni i spokojni, obilazimo teren četiri puta dnevno, osmatramo, dojavljujemo", kaže predsjednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Pula Petar Znahor.
"Ima protupožarnih puno prosjeka, znači šumariju i HEP moram tu spomenut i pohvalit, koji su dužni ispod svojih vodova napravit protupožarne prosjeke i to nam puno pomaže", kaže predsjednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Medulin Marin Mihovilović.
Dio se odgovora može naći i u klimi, tu je Istra djelomice u povoljnijem položaju. Naime, u Istri ima više padalina. Ali ne puno više. Tako je, primjerice, u srpnju u Poreču palo 14,6 milimetara po četvornom metru, a u Puli 32,6. U Splitu je palo znatno manje - samo 3,2. U Šibeniku 5,9. No u Zadru je, primjerice, palo 16.8. Dakle, više nego u Poreču. U Pločama je palo 21,2, a u Makarskoj 20,4. Dakle, ponegdje u Dalmaciji je čak palo više kiše ili je bila obilnija. No u svakom slučaju riječ je o manjim količinama oborina koje u vrelim ljetnim danima samo privremeno mogu pomoći.