Je li ovo kraj Tiska?

Foto: Hrvoje Jelavić (Pixsell)

TISAK, nekada tvrtka perjanica Agrokora Ivice Todorića uz Ledo i Jamnicu, a od 2019. godine i famozne nagodbe koju je provodio vladin izvanredni povjerenik Fabris Peruško, djeluje u sastavu Fortenova grupe. Ovih dana iz te tvrtke najavljuju veliki zaokret. Navodno se zatvara oko 200 kioska diljem zemlje, što je značajno s obzirom na to da na službenoj stranici Tiska stoji kako imaju oko 800 prodajnih mjesta. 

>> Tisak više neće distribuirati novine

Uz to, kako su nedavno i službeno potvrdili, odustaju i od distribucije tiska, zbog čega su se tiskana izdanja našla u velikim problemima. Naime, Tisak je imao gotovo pa monopolsku poziciju, a samim time i velik utjecaj na tiskana izdanja medija koja su veličala prvo Todorića, a potom i izvanrednu Upravu Fortenove. 

U posljednje četiri godine broj zaposlenih u Tisku smanjio se za oko tisuću, a danas je objavljeno da od četvrtka rastu cijene slanja paketa preko Tiska. Porast će cijena slanja paketa, ali i ambalaže, a izjednačava se i cijena za kreiranje pošiljke na internetu i na kiosku. Sve je više onih koji se pitaju: propada li Tisak? Ili se sprema za prodaju?  

Tisak: Prilagođavamo se tržištu

"Svoju mrežu prodajnih mjesta u Hrvatskoj Tisak kontinuirano prilagođava potrebama tržišta, ali i ključnim parametrima dugoročne stabilnosti i održivosti svoga poslovanja. Zbog takvih stalnih prilagodbi i broj prodajnih mjesta u mreži svake godine varira", kažu iz Tiska za Index. 

Kako su poručili, riječ je o tome da se "mreža Tiska ciljano optimizira kroz zatvaranje onih prodajnih mjesta na kojima je potražnja najmanja, a samo prodajno mjesto bilježi dugotrajne negativne rezultate". Naš izvor iz Fortenova grupe kaže kako je sudbina Tiska nepoznata većini menadžmenta jer Pavao Vujnovac može manje-više sam donijeti odluku o prodaji po svojim uvjetima. 

Plenkovićev HDZ 2017. godine spašavao je Tisak od Todorića

Prije manje od sedam godina upravo je Tisak uz nekoliko drugih tvrtki koncerna Agrokor bio glavni argument vladajućem HDZ-u da napiše poseban zakon, Lex Agrokor, odnosno Zakon o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku. 

Kako su objašnjavali, a tako stoji i u tom zakonu, upravo je Agrokor bio prevelik da propadne zbog utjecaja na ukupnu gospodarsku, socijalnu i financijsku stabilnost u Republici Hrvatskoj. Danas je Fortenova, kao nasljednik Agrokora, prodala dio vezan uz poljoprivredu, a njega čine Belje, PIK Vinkovci, Vupik, Energija Gradec, Belje Agro-Vet i Felix.

Tisak na službenoj stranici navodi kako imaju oko 800 prodajnih mjesta (Duško Jaramaz, Pixsell)

Prodane su Podravci koju vodi bivša ministrica gospodarstva Martina Dalić koja je iz vlade morala otići zbog afere Borg, odnosno zbog Lex Agrokora. Ledo je prije par godina prodan Britancima za 615 milijuna eura, a čini se da je slična sudbina namijenjena i Tisku. No, krenimo redom.  

Kutle nikada nije odgovarao za Tisak, sve je otišlo u zastaru

Priča o Tisku priča je o gospodarstvu Hrvatske. Naime, Tisak nije dobro prošao devedesetih u pretvorbi i privatizaciji s obzirom na to da je bio dio carstva Miroslava Kutle. Zbog Tiska, Kutle je bio osuđen početkom 2000-ih na šestogodišnju kaznu zatvora, kasnije je odluka bila ukinuta, a prije četiri godine sve je otišlo u zastaru.  

U vlasništvu Tiska 2000-ih bilo je više tvrtki, i to EPH Ninoslava Pavića, Večernji list te TDR, te je svatko imao po 26 posto. Ključan događaj zbio se 2007. godine kada Agrokor kupuje većinski paket dionica te Tisak postaje dio Agrokora. 

Tko je Todoriću prodao kioske? Novinski izdavači

Pavićev EPH će par godina kasnije pomoći Todoriću da preuzme gotovo pa monopolističku poziciju, kada je Tisak sebi pripojio društvo Slobodna Dalmacija-trgovina. U nikada do kraja razjašnjenoj prodaji Slobodne Dalmacije, koja se odvijala u doba Ive Sanadera, djelatnici Slobodne Dalmacije glasno su negodovali zbog prodaje oko 200 kioska jer im je ta tvrtka kćer uvijek bila izvor živog novca, nerijetko i za isplatu plaća. 

>> FOTO Kako su novine stvarale kult Ivice Todorića

Todorić je u to vrijeme preko Tiska imao preko 1500 prodajnih mjesta te je držao gotovo monopolsku poziciju. Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) na prijave o nedozvoljenoj koncentraciji odmahivala je rukom. 

Ljubljenje bika među rogove

Tisak je bio bitan za Todorića jer je tako u šaci držao tiskane medije, koji su u to vrijeme bili utjecajniji nego što su danas. Tome svjedoče tone i tone novinskog papira na kojima nikada nisu tiskane Todorićeve afere, već hvalospjevi. 

Antologijski članak Jutarnjeg lista 

"Dok je dolje, na baranjskoj zemlji, kao da ni ne nalazi mane. Njegovi su ljudi tada, svaki u svojoj branši, jednaki izumiteljima Sumameda. Jabuke su mu poput djevojaka. Hranu za krave prebire po prstima toliko zadovoljno da se čini kako bi je i sam kušao. Bika bi ljubio među rogove. Gledao bi satima, zaljubljeno, u velike kotače svemirskog stroja što plazi po njivi, jednoj iz njegova nepreglednog carstva, koje poznaje u stopu", dio je antologijskoj članka koji je izašao u Jutarnjem listu 2008. godine, a koji potpisuje Nino Đula.

Kiosci su se širili odlukama vlade 

Kiosci su se svake godine širili, a da nikome nije bilo jasno kako se to može uraditi. Osim novina došla je hrana, pa bankomat, pa hladna pića, pa topla pića, pa sladoledi, kave i čajevi, oglasi na zidovima kioska, dio poštanskog prometa, pa plaćanje računa. 

>> Ivica Todorić se hvali: Stalno se nešto događa, a mene nema ni u jednoj aferi!

Primjerice, da bi mali kiosk postao još novčarska institucija, u vladi se zbog toga preko noći mijenjao Zakon o minimalnim mjerama zaštite u poslovanju gotovim novcem. Svih tih osam poslova u jednoj smjeni radila je jedna teta. Todorić je u to vrijeme brojao novac s kioska, dok su ostali morali vaditi 10-ak dozvola i koncesija za jedan mali štand s limunadom.

Uz pomoć HDZ-ovih i SDP-ovih vlada te uz podršku brojnih gradskih poglavara Tisak je tako "ubijao" konkurenciju. Nestali su tako brojni mali dućani, mali kiosci, odnosno mala prodajna mjesta. Nije se moglo razvijati gotovo ništa.     

Intenzivno se smanjuju troškovi Tiska

No, nakon 2017. godine i Lex Agrokora te uvođenjem pozicije vladinog povjerenika, stvari se mijenjaju. Tisak se gasi, a novi Tisak dobio je nastavak Plus. Tisak Plus kao dio Fortenove krenuo je s više od 3 tisuće zaposlenih. Kraj 2023. godine dočekali su s malo više od 2100 zaposlenika. 

Prošla godina završila je s dobiti od 4.1 milijun eura, a 2022. godina s 3.5 milijuna eura. Prihod je s 279.1 milijuna eura porastao na 295.6 milijuna eura. Prosječna plaća u Tisku prošle je godine bila 764 eura.  

Zatvaraju se kiosci u Zagrebu, Osijeku, Dubrovniku, Čakovcu, Kutini, otoku Zlarinu...  (Saša Miljević (Pixsell)  

Kako doznajemo, unutar Fortenove već posljednje dvije godine radi se intenzivno na smanjenu troškova, prije svega koncerna i marketinga, koji je smanjen za otprilike 700 tisuća eura. Sve to zvuči kao priprema za prodaju Tiska, što za sada iz Fortenove ne žele potvrditi. 

Novi gazda kioska

"Sudbina Tiska nije poznata ni višem menadžmentu jer je situacija takva da vlasnik Pavao Vujnovac može zapravo manje-više sam ugovoriti prodaju koje god tvrtke po uvjetima koje sam dogovori", kaže nam dobro obaviješteni izvor. 

Dok se o sudbini Tiska - koji je postao velik i zbog odluka HDZ-ovih i SDP-ovih vlada - ne zna ništa, oni koji su kioske prodali za vrijeme Ive Sanadera zabrinuti su za svoju sudbinu jer je Tisak bio glavni distributer novinskih izdanja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.