Njemačke vlasti vrše pritisak da se 100-godišnji bivši čuvar nacističkog koncentracijskog logora suoči sa suđenjem gotovo 80 godina nakon završetka Drugog svjetskog rata. Viši regionalni sud u Frankfurtu priopćio je jučer da je poništio odluku nižeg suda prema kojoj je osumnjičenik proglašen nesposobnim za suđenje.
Osumnjičenik, kojeg su njemački mediji imenovali kao Gregora Formaneka, prošle je godine optužen za pomaganje i podržavanje ubojstava u 3322 slučaja dok je radio u koncentracijskom logoru Sachsenhausen u blizini Berlina između srpnja 1943. i veljače 1945. godine.
No, vještačenje je u veljači utvrdilo da Formanek zbog psihičkog i fizičkog stanja nije sposoban za suđenje te je sud u Hanauu odlučio da protiv njega ne pokreće postupak. Sud u Frankfurtu je jučer utvrdio da odluka vještaka nije bila utemeljena na "dovoljno činjenica".
Deseci tisuća ljudi umrli u Sachsenhausenu
"Vještak je sam izjavio kako nije bilo moguće ispitati okrivljenika i da nije bila dostupna mogućnost opsežnog psihijatrijskog testiranja", navodi se. Njemačka se bori da izvede pred lice pravde posljednje preživjele nacističke ratne zločince nakon značajne presude iz 2011. koja je otvorila put za nekoliko suđenja.
Jedan bivši čuvar nacističkog logora, John Demjanjuk, osuđen je 2011. na temelju toga da je služio kao dio Hitlerovog stroja za ubijanje, iako nije bilo dokaza da je izravno ubio nekoga. Od tada je nekoliko bivših radnika koncentracijskih logora proglašeno krivima za suučesništvo u ubojstvima na istoj osnovi.
Međutim, kako vrijeme istječe, mnogi su slučajevi odbačeni posljednjih godina nakon što su optuženi umrli ili su bili nesposobni za suđenje Više od 200.000 ljudi, uključujući Židove, Rome, protivnike režima i homoseksualce, bilo je zatočeno u logoru Sachsenhausen između 1936. i 1945. godine.
Deseci tisuća umrli su ondje od prisilnog rada, ubojstava, medicinskih eksperimenata, gladi ili bolesti prije nego što su logor oslobodile sovjetske snage.