Zelenski je primio teške udarce iz dviju članica NATO-a

Foto: EPA

Američki republikanci koji se protive tome da SAD financira spašavanje Ukrajine u ratu protiv Rusije postigli su svoj prvi veći uspjeh kada predsjednik Zastupničkog doma Kongresa Kevin McCarthy nije uključio pomoć u iznosu od šest milijardi dolara u privremeni zakon koji bi trebao spriječiti blokadu rada američke vlade, piše CNN.

Budući da je američki predsjednik Joe Biden zahtijevao brzu akciju kako bi se zadovoljile potrebe Kijeva, bio je ovo dobar vikend za ruskog predsjednika Vladimira Putina. Ovakav razvoj događaja daje ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom mnogo više razloga za zabrinutost. Naime, druge promjene u globalnoj politici utjecale su na namjeru Moskve da izazove zamor Zapada u ratnoj potpori Ukrajini. Biden je sugerirao da ima dogovor s McCarthyjem o premještanju pomoći za Ukrajinu u zasebnoj mjeri, ali ured republikanskog dužnosnika odbio je potvrditi da takav dogovor postoji.

Drama u SAD-u poklopila se s još jednim događajem ovog vikenda koji će izazvati zabrinutost u Ukrajini. U susjednoj Slovačkoj, populistička stranka bivšeg proruskog premijera Roberta Fica pobijedila je na parlamentarnim izborima. Fico je svoju kampanju temeljio na antiameričkoj retorici, obećanjima da će prestati slati oružje Ukrajini i obećanju da će suzbijati ambicije Kijeva za članstvom u NATO-u.

Udarci iz SAD-a i Slovačke

Udarci iz SAD-a i Slovačke došli su usred ukrajinske svađe oko izvoza žitarica s Poljskom - jednom od prvih i najvjernijih saveznica Kijeva - zbog čega je Varšava upozorila da bi mogla zaustaviti isporuke oružja svom susjedu. Svaki od ovih događaja naglašava sve veću opasnost po Ukrajinu da se oružje i pomoć koji su joj potrebni za održavanje otpora protiv ruskog napada sve više uvlače kao tema u nacionalne izbore na Zapadu.

Svaki znak slabljenja odlučnosti za naoružavanje Ukrajine među zapadnim čelnicima i zakonodavnim tijelima dodatni je poticaj za Putina da pokuša pretvoriti sukob u rat iscrpljivanja u nadi da će se zapadna javnost umoriti od borbe i da će čelnici poput bivšeg američki predsjednika Donalda Trumpa osvojiti vlast i okrenuti leđa Kijevu.

Medijski naslovi su alarmantni za Ukrajinu. I dok realnost međunarodne politike sugerira da još ne ističe vrijeme za isporuku oružja i pomoći koje je potaknulo ukrajinski herojski otpor ruskom napadu, političke okolnosti mogle bi se promijeniti i predstavljati ozbiljan dugoročni problem za Kijev.

Alarmantne poruke

U Slovačkoj je Ficova stranka SMER pobijedila na subotnjim parlamentarnim izborima u zaokretu političkog klatna natrag prema populizmu i nacionalizmu koji su donijeli Trumpa, Brexit i napredovanje ekstremno desnih stranaka u Francuskoj i Njemačkoj posljednjih godina. U pobjedničkom govoru Fico je upozorio: "Slovačka i ljudi u Slovačkoj imaju većih problema od Ukrajine" i dodao da će se zalagati za mirovne pregovore.

Slovačka, članica NATO-a, prethodno je bila glasni saveznik Ukrajine, a zaokret će dati Putinu vrijedne propagandne mogućnosti. Ipak, Slovačka sama nema moć pogurati početak pregovora. U svakom slučaju, nema znakova da je Ukrajina spremna razgovarati dok njezina ofenziva traje, niti da Putin ima bilo kakve političke ili strateške motivacije za to. A Fico se mora brinuti o stvaranju vlastite koalicije prije nego što počne odlučivati o ukrajinskoj politici.

A slovačko zaustavljanje isporuka oružja vjerojatno neće okrenuti stanje na bojnom polju u korist Rusije. Slovačka je Kijevu poslala stare sovjetske MiG-ove i drugu opremu za koju je dobila kompenzaciju od Europske unije. I njezin je doprinos bitno manji u odnosu na doprinose većih europskih sila i Sjedinjenih Američkih Država.

Prijetnja blokiranjem ulaska Ukrajine u NATO zvuči alarmantno. No ovogodišnji summit NATO-a pokazao je da ionako nema izgleda da se Kijev uskoro pridruži savezu. Čak i prije izbora u Slovačkoj, bilo je nemoguće pridobiti sve članice saveza da podrže članstvo Ukrajine. Turska, na primjer, još uvijek blokira pristupanje Švedske, daleko manje kontroverzne nove članice.

Slovačka je utočište mnogih glasača koji simpatiziraju Moskvu s obzirom na desetljeća provedena u sovjetskom bloku, ali kao članica NATO-a, još uvijek ovisi o bloku - i u konačnici o SAD-u - u svojoj obrani. A njezino gospodarstvo ovisi o članstvu u Europskoj uniji. To daje Zapadu značajan utjecaj u Bratislavi.

"Putin slavi"

Geopolitičke stvarnosti mogu biti odlučujuće i u poljskom sporu s Ukrajinom. Mnogi analitičari vjeruju da će se strasti smiriti nakon napetih izbora krajem rujna. Poljska antipatija prema Rusiji i želja da je spriječi u pobjedi u Ukrajini proizlaze iz desetljeća gorke političke povijesti za koju je malo vjerojatno da će je razvodniti promjenjivi politički vjetrovi. A njezino je držanje također ključno za rastući značaj za Sjedinjene Američke Države kao jednog od najvažnijih europskih saveznika Washingtona.

Posjet Zelenskog Washingtonu u kolovozu doima se dalekovidnim, ali nakon ovog tjedna jasno je da će buduće tranše američke pomoći biti daleko teže progurati kroz Kongres.

McCarthy, čije je predsjedničko mjesto nestabilno, progurao je zakon o privremenoj potrošnji kako bi vlada mogla djelovati do sredine studenoga, ali bez šest milijardi dolara za Ukrajini, što je tek četvrtina iznosa kojeg Biden želi poslati Ukrajini. Ovaj potez neće odmah ugroziti Ukrajinu na bojnom polju, ali dulje odgađanje moglo bi imati ozbiljne posljedice. A politički, to bi moglo ohrabriti Putina i potaknuti sumnje o američkoj moći među savezničkim europskim čelnicima koji stabilno drže vlasti, ali također trebaju upravljati javnim mnijenjem.

Neki od najglasnijih pristaša Ukrajine u Kongresu bili su duboko razočarani. "Putin slavi. Ne vidim kako će se dinamika promijeniti u 45 dana", rekao je demokratski zastupnik Mike Quigley iz Illinoisa za CNN. Quigley je bio jedini demokrat iz Zastupničkog doma koji je glasao protiv privremene mjere.

Republikanski nezadovoljnici u Zastupničkom domu, od kojih neki prijete svrgavanjem McCarthyja nakon što je iskoristio demokratske glasove da privremeno omogući djelovanje američke vlade na trenutnim razinama potrošnje, uglavnom se protive većoj pomoći Ukrajini. Među njima su zastupnik Matt Gaetz s Floride i protrumpovska zastupnica iz Georgie Marjorie Taylor Greene, koja je u subotu na društvenim mrežama napisala da "Joe Biden tretira Ukrajinu kao 51. državu" nakon što je prethodno upozorila da će više sredstava za Kijev postati "krvavi novac".

Opasnost za Zelenskog

Opasnost za Zelenskog je da se takva retorika učvrsti među glasačima i da oni pomisle kako su američki interesi i interesi Ukrajine suprotni. Tijekom republikanske kampanje birači često izražavaju antipatiju prema slanju milijardi dolara u Ukrajinu, a ankete pokazuju rastući skepticizam javnosti. Ipak, za sada postoji većina u Washingtonu za pomoć Ukrajini, iako kaos u Republikanskoj stranci otvara pitanja o tome kako će ona biti isporučena.

Činilo se da je Biden u nedjelju dao do znanja da ima dogovor s McCarthyjem o premještanju sredstava u poseban zakon, iako je predsjednik Zastupničkog doma možda preslab da ispuni bilo kakva obećanja. "U potpunosti očekujem od predsjednika Zastupničkog doma da održi svoju predanost osiguranju podrške potrebne za pomoć Ukrajini dok se brani od agresije i brutalnosti", rekao je američki predsjednik.

McCarthy je sugerirao da bi izdvajanje više novca za osiguranje južne američke granice moglo otvoriti put za ukrajinska sredstva: "Neće biti nikakvog paketa ako granica ne bude sigurna. Podržavam mogućnost da Ukrajina dobije oružje koje joj treba, ali granica je na prvom mjestu. Dakle, moramo pronaći način da to ostvarimo zajedno."

Međutim, ako McCarthy bude smijenjen i zamijenjen radikalnijim republikancem, Ukrajina bi mogla zapasti u probleme. Dugoročno gledano, američki izbori u studenom 2024. su ključni. Republikanski favorit Trump obećao je okončati rat za 24 sata ako bude izabran za predsjednika, vjerojatno pod uvjetima koji bi pogodovali Putinu, kojeg je nazvao "genijem" i kojem je često popuštao.

A budućnost Ukrajine ne bi bila jedina budućnost na kocki. Drugi Trumpov mandat mogao bi predstavljati egzistencijalnu prijetnju NATO-u i cjelokupnom konceptu Zapada nakon Drugog svjetskog rata i Hladnog rata.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.