U INTERVJUU s ruskim novinarima, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij govorio je o važnoj točki u potencijalnim mirovnim pregovorima - mogućnosti neutralnosti Ukrajine, prenosi CNN.
"Spremni smo to prihvatiti. Ovo je najvažnija točka", rekao je Zelenskij.
Zelenskij i ukrajinski dužnosnici govore da su spremni razgovarati o neutralnosti Ukrajine ako NATO nije spreman prihvatiti tu zemlju kao članicu Saveza. To bi, u teoriji, ispunilo jedan od zahtjeva ruskog predsjednika Vladimira Putina: da Ukrajina odustane od svojih NATO-aspiracija.
Odbit će neutralnost ako nema sigurnosnog jamstva
No nije sve tako jednostavno. Zelenskij je jasno dao do znanja da će Ukrajina odbiti neutralnost ako nema pravno obvezujućih sigurnosnih jamstava. Zelenskij je rekao da ga ne zanimaju prazna obećanja dok je Ukrajina pod invazijom Rusije.
"Želim biti siguran da to nije samo još jedan komad papira kao Budimpeštanski memorandum", rekao je Zelenskij.
Ukrajinski predsjednik pritom misli na trenutak kada je raspadom SSSR-a Ukrajina, barem na papiru, došla u posjed treće najveće nuklearne zalihe na svijetu.
Rusija je zadržala operativnu kontrolu nad tim oružjem, a Ukrajina je 1994. potpisala sporazum o odustajanju od nuklearnog oružja stacioniranog na njezinom teritoriju u zamjenu za sigurnosna jamstva, uključujući zaštitu teritorijalnog integriteta i političke neovisnosti Ukrajine.
To je nešto što je Rusija, potpisnica Budimpeštanskog memoranduma, odlučno pogazila aneksijom Krima 2014. i invazijom na Ukrajinu u veljači.
Referendum u Ukrajini
Mihajlo Podoljak, viši savjetnik Zelenskog, rekao je da sigurnosna jamstva moraju uključivati obvezu jamaca da će pomoći Ukrajini u slučaju agresije. Važno je dodati i da neutralnost, onakva kakvu bi Putin mogao smatrati prihvatljivom, nije nešto što Zelenskij može jednostavno ponuditi. Težnja ka članstvu u NATO-u sadržana je u ustavu Ukrajine.
Tu je Zelenskij ruskim novinarima održao lekciju o ukrajinskim demokratskim procesima. Sigurnosna jamstva, objasnio je, morala bi biti praćena referendumom u Ukrajini.
"Zašto? Zato što imamo zakon o referendumima. Prošli smo to. Promjene ovog ili onog statusa. A sigurnosna jamstva pretpostavljaju ustavne promjene. Razumijete, zar ne? Ustavne promjene", rekao je ukrajinski predsjednik.
Tu je razlika. Rusija ima politički sustav izgrađen oko jednog čovjeka, Putina, a Zelenskij je čelnik demokratske države. Čak i ako se pregovara o neutralnosti, ukrajinski narod morat će reći svoje mišljenje.