Zašto su neke zgrade na Tajvanu nakon potresa ostale nagnute?

Foto: EPA

Razoran potres magnitude 7.4 pogodio je Tajvan. Poginulo je najmanje devet osoba, više od 900 ih je ozlijeđeno. U tijeku su akcije spašavanja, a na terenu je i vojska. Riječ je najsnažnijem potresu u posljednjih 25 godina na Tajvanu, a naknadno je zabilježeno više od sto slabijih podrhtavanja tla.

Usred kaosa na Tajvanu najviša zgrada na otoku i druga na svijetu, neboder Taipei od 508 metara, neoštećena je.

Izvanredni profesor na Građevinskom fakultetu u Zagrebu i član Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo Mario Uroš komentirao je za RTL potres.

Oštećeno je oko stotinu zgrada. Je li to puno ili malo s obzirom na jačinu potresa?

S obzirom na razmjer, snagu i blizinu epicentra potresa samom gradu, to nije velik broj zgrada, no treba pričekati detaljna izvješća koja će doći s terena.

Što je s nagnutim zgradama koje su ostale pod kutom od 45 stupnjeva, o kakvom je fenomenu tu riječ?

Relativno mali broj zgrada se srušio. Ove zgrade o kojima govorite su djelomično urušene. One će morati biti uklonjene. Tu je po prvim prikazima tih zgrada i po prvim analizama vjerojatno riječ o efektu mekanog kata. Slično se događalo i u Turskoj za vrijeme potresa, no tada je u Turskoj to bilo puno progresivnije i došlo je do toga da su se rušile cijele zgrade. Riječ je o prizemlju u kojem je neadekvatnim intervencijama uklonjen dio nosivih elemenata i ti su popustili pod djelovanjem potresa.

Potresi na našem području nisu rijetkost. Koje su razlike kada je riječ o gradnji kod nas i primjerice na Tajvanu?

"Kulturološki je velika razlika u gradnji, ako uspoređujemo i relativno bliske potrese, u Turskoj. Mi nemamo takav tip gradnje i nemamo takvu kulturu gradnje. Kod nas, kod starijih građevina prevladavaju zidane zgrade, znači ili kamen ili opeka. Novije jesu armirano betonski zidovi, što je povoljnija situacija i za očekivati je, ako su detalji takvih zgrada kvalitetno napravljeni i ako nisu rađene naknadne intervencije, da će se bolje ponašati u potresu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.