Znanstvenici nas nisu uspjeli spasiti od AIDS-a, ali gejmeri su na dobrom putu

DA IGRANJE video igrica nije isključivo gubljenje vremena, pokazao je najnoviji primjer gdje su gejmeri uspjeli doći do otkrića, vezanog uz borbu protiv AIDS-a, do kojeg znanstvenici već deset godina neuspješno pokušavaju doći.

Naime, nakon godina bezuspješnog pokušavanja da otkriju strukturu retrovirusnog enzima koji ima ključnu ulogu u procesu sazrijevanja i širenja HIV virusa, biokemičari su se za pomoć obratili upravo gejmerima.  "Izazvali" su ih da u Folditu, internet igri u kojoj igrači surađuju i natječu se u pogađanju strukture proteinskih molekula, izrade precizan model retrovirusnog proteinskog enzima.

Gejmeri u roku od tri tjedna ponudili relevantan model


Odgovor je stigao u roku od tri tjedna, a znanstvenici su dojma da su gejmeri uistinu odgonetnuli dugo vremena nerješiv znanstveni problem. Naime, dosadašnji pokušaji da se nađe lijek za AIDS, koji bi mogao blokirati ove enzime koji"jedu" proteine, bili su potkopavani činjenicom da nisu znali kako ta retrovirusna molekula točno izgleda, piše TG Daily.

"Pokušali smo vidjeti može li ljudska intuicija uspjeti tamo gdje su automatizirane logičke metode pale", kazao je Firas Khatib s biokemijskog odsjeka sveučilišta u Washingtonu. I uistinu, gejmeri su ponudili dovoljno dobar model, kojeg će znanstvenici još malo rafinirati i unutar nekoliko dana pouzdano odrediti strukturu enzima. Jednako fascinantno, već sad se iz modela može iščitati kako bi površina molekule trebala biti vjerojatna meta lijekova, kako bi se deaktivirao enzim.

Sinergija ljudske imaginacije i kompjuterske preciznosti


"Igre pružaju odličan okvir za sinergiju snaga ljudi i kompjutera. Prošlotjedni rezultat pokazatelj je da se kombiniranjem gejminga, znanosti i informatike mogu postići dosad neslućeni rezultati", kazao je Seth Cooper s informatičkog odsjeka istog fakulteta.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.