Zoran Đogaš za Index: Vice je bio najbolji od svih kandidata, sve je razumio

Foto: Ivo Čagalj/Pixsell

NA PRIJEVREMENIM izborima u Splitu, koji će se održati ove nedjelje, sudjelovat će devetero gradonačelničkih kandidata kojima je Index poslao identična pitanja. Pitanja su šarolika, sastavljena s namjerom da čitatelji iz odgovora doznaju što kandidati vole, a što ne, kakve vrijednosti podržavaju, protiv čega se bore, zašto bi im trebalo dati glas ili ih zaobići.

Pitanja smo slali na dostupne mailove kandidata i njihovih stranaka, a odazvalo ih se šestero: HDZ-ov Zoran Đogaš, nezavisni Ante Franić, SDP-ov Davor Matijević, Centrov Ivica Puljak, Kristina Vidan iz Pametnog i Tamara Visković iz Možemo.

> Puljak za Index: Volio bih da je sve u Splitu toliko dobro da ja budem samo građanin

> Tamara Visković za Index: Da imam čarobni štapić, Split bi bio grad bez automobila

(Uskoro ćemo objaviti odgovore ostalih kandidata)

Ovdje donosimo odgovore Zorana Đogaša.

Što mislite o HDZ-u kao jedinoj stranci pravomoćno osuđenoj zbog kriminala?  

HDZ-u se sudilo kao pravnoj osobi zbog radnji bivše odgovorne osobe. Ta osoba je sad u zatvoru, a svi snose političke posljedice. S druge strane, Split bi mogao imati zamjenika gradonačelnika koji je osuđen zbog prijetnji ženi koja je samo obavljala svoj posao, a političkih posljedica nema. Naprotiv, velika je vjerojatnost da će se tako nešto i ponoviti. I to u Splitu svi znaju. 

Smatrate li opravdanim zadržavanje u pritvoru Hajdukovih navijača osumnjičenih za izazivanje nereda u Desincu?

Uz Hajduk sam cijeli život, još od '71. kad je bila potpuna ludnica u Splitu jer smo osvojili naslov poslije 15 godina čekanja, a kasnije i operativno kroz rad u zdravstvenoj komisiji kluba. Nisam selfie navijač kao neki moji protukandidati koji donedavno nisu znali nabrojati ni pet igrača Hajduka, već sam prošao puno utakmica s klubom pa i gostovanja. Ponosan sam što Hajduka prati više navijača negoli sve ostale naše klubove zajedno.

Očito je da je ovdje bilo niz organizacijskih propusta i za dobro Hajduka, hrvatske lige i navijača ova se situacija mora čim prije pravno razriješiti i sve činjenice utvrditi pa onda prezentirati javnosti. Već sad je jasno da se puno ljudi slučajno zateklo na krivom mjestu. Drago mi je da su na slobodi.

Navijate li za Dinamo kada igra s inozemnim klubovima?

Da. Bilo je doduše razdoblje kad zbog nepravde i nisam navijao za Dinamo kad bi igrao u Europi. Sve dok me sin, kad je bio malen, onako pomalo naivno pitao zašto ne navijamo za Dinamo jer je i to hrvatski klub. Dječje oči često bolje vide, a dobro je i za koeficijente domaćeg nogometa.

Što mislite o optužnici protiv Bojana Ivoševića?

Bilo mi je mučno čitati svjedočanstvo novinarke, pogotovo jer je žena kasnije završila na dugotrajnom bolovanju. Zamislite samo kako bi prošao netko drugi kad bi u nedjelju navečer nazvao novinara Indexa ili bilo kojeg drugog nacionalnog medija i počeo galamiti i prijetiti koristeći onakav rječnik? I to zbog sadnje par stabala na Marjanu? Zanimljivo, kad je priča izašla van, svi skupa su priznali prijetnje i neprimjerenu komunikaciju, a DORH je kasnije postupio po službenoj dužnosti. 

Što se tiče političke dimenzije, prvo su svi skupa rekli da će ići na radionicu. Valjda, komunikacijsku, koliko se sjećam, ali nije to jedina koja je potrebna i za te radionice treba vrijeme. Ne ide to preko noći. Nakon što su vidjeli da priznanje vuče reakcije DORH-a, krenuli su u relativiziranje. Relativizirali su prijetnje, prijavu, optužnicu i na kraju će pokušati relativizirati i presudu. Ali to ne radi Ivošević, već njegov šef Puljak, za kojega se mnogi pitamo i je li mu uopće šef. 

Treba li Grad pomoći Brodosplitu? Ako treba, kako? Financijski ili na neki drugi način?

Grad tu ima ograničene mogućnosti, ali ono što može napraviti je izravno pomoći radnika – a ne vlasnika tvrtke. To podrazumijeva jednokratnu financijsku pomoć radnicima i izuzeća za radnike od plaćanja pojedinih komunalnih usluga.

S kim nikada ne biste koalirali?

S isključivim osobama. Ni s onima koji bi tražili nemoralne ustupke ili predlagali bilo kakve trgovačke koalicije.

Uzmimo za primjer prošlo gradsko vijeće. Mislim da bih bez problema uspio i u takvoj konstelaciji snaga naći većinu za dobrobit Splita - za izgradnju garaža i vrtića, završetak Žnjana, kandidaturu za Europske igre 2027. i druge projekte. 

A gospodin Puljak nije mogao ni s kim sad, niti će s nekim moći nakon ovih izbora. Nakon ove kampanje i zadnjih istupa to je posve jasno.

Da imate čarobni štapić, koju biste želju Splićanima ispunili?

Da se probude u lipom i urednom gradu, urbanistički sređenom i bez auta u centru pa da njegova puna lipota dođe do izražaja. 

Kako namjeravate vratiti život u centar grada izvan sezone?

Težak je to problem. Sam živim u centru i sve nas je manje. Život se može vratiti da se zdravstveni, sportski i kongresni turizam razviju, kao i edukacijski jer je Split već međunarodni sveučilišni grad i 300 stranih studenata budućih liječnika žive tu, pa da se turizam rastegne na čitavu godinu, da bude cjelogodišnja aktivnost.

Pa da onda naučimo živjeti s takvim turizmom. Danas ono malo građana što pokušava živjeti u centru plaća cijenu nekontroliranog turizma koji prelazi naše kapacitete i koji ozbiljno narušava komunalni red. Svi ozbiljno razmišljamo o iseljavanju što me osobno jako pogađa.

Treba li Grad imati Fond za medicinski potpomognutu oplodnju?

Grad mora sustavno pomagati splitske obitelji, to uključuje i pomoć ženi i muškarcu da postanu roditelji. Nema veće sreće od toga. 

Kako biste riješili problem nedostatka parkirnih mjesta po gradu?

Trenutno je to možda najakutniji gradski problem koji onemogućuje svakodnevno funkcioniranje i normalni život građanima, kao i meni osobno. Dugoročno, treba raditi na razvoju alternativnih oblika javnog prijevoza kao sustavnom rješenju.

No, akutno treba odmah reagirati s izgradnjom novih garaža što se već dva puta pokušalo, ali je isto tako dva puta propalo zbog politikantskih poteza obitelji Puljak, prvi put kad su srušili kvorum Opari. Bivši gradonačelnik obećao je to staviti na prvu sjednicu Vijeća u svom mandatu, ali to obećanje nije ispunio. A na kraju su dali ostavku, tu su odluku stavili na zadnju sjednicu Vijeća, bez da su se potrudili dogovoriti većinu s koalicijskim partnerima i sad opet svađa tko je kriv. 

Što se tiče konkretnog plana, sigurno ćemo naći većinu u Vijeću za izgradnju ili nadogradnju garaža – i to na lokacijama Lokve, Dobrilina, Odeska, Doverska, Sućidar i Ravne Njive čime ćemo dobiti 1261 parkirno mjesto. Za parkiranje u centru grada i red na ulicama u centru, posebno je važan sustav garaža na obrubu centra grada, poput plana za izgradnju garaža u Svačićevoj i Kragićeve poljane te još barem tri lokacije. 

Što biste napravili s prirezom?

Vjerujem da postoji prostor da se kroz koju godinu smanji prirez. Iako je riječ više o simboličkom, nego o stvarno značajnom financijskom potezu. Važnije je sustavno raditi na pomaganju poduzetništva i to će biti u fokusu moga rada od prvog dana, prvenstveno kroz poticanje osnivanja novih obrta, mikro, malih i srednjih poduzeća. Split ima predispozicije za gospodarski razvoj vjerojatno kao nijedan drugi grad u Hrvatskoj.

Navedite troje najznačajnijih Splićana.

Marko Marulić, Luka i Fabjan Kaliterna, koje ću promatrati kao jednu osobu, te, nastavit ću biti subjektivan, Toni Kukoč. Njega iznimno cijenim i dobro znam kakva je veličina Toni i kakva je njegova reputacija u svijetu, kao i u Americi, koju svi smatramo kolijevkom košarke iako je zapravo pokrenuta na McGillu u Kanadi. 

Koja tri ugostiteljska objekta u Splitu smatrate kultnima i kad ste zadnji put bili u nekom od njih?

Na prvu, Semafor, Pimpinella i Bajamonti. Često sam tamo a često sam s ekipom i na Cankarevoj.  

Podržavate li prebacivanje autobusnog i željezničkog kolodvora u Kopilicu?

Autobusni kolodvor treba izmjestiti jer je nedopustivo da je tamo i u onakvom stanju. Kopilica je opcija, ali do rješenja planiram doći u suradnji sa strukovnim društvima urbanista, arhitekata i inženjera građevine. Njih ću poslušati jer cijenim struku i sigurno im neću biti nazovi sugovornik niti isključiv u svom pristupu kao prethodna vlast koja neke stvari jednostavno nije ni razmatrala jer su prijedlozi dolazili od HDZ-a ili SDP-a.

Zato je važno uspostavljanje savjeta stručnjaka koji će sjesti za zajednički stol, uskladiti svoja mišljenja, što u Splitu nije baš lako, i ponuditi mi svoje prijedloge. Konačno moramo staviti u funkciju Zavod za urbanizam koji bi se trebao baviti projektnim razvojem grada. Nekadašnji Urbanistički zavod i PIS bili su "space shuttle" u odnosu na današnju situaciju.

Treba li Split opet dobiti Ulicu žrtava fašizma? Ako da, kad i gdje?

Žrtve svih totalitarnih režima moraju dobiti svoju počast. Ako je ima i Zagreb, ne vidim zašto ne bi imao i Split. Split je puno pretrpio u doba talijanske i njemačke okupacije.

Za kojeg ste gradonačelničkog kandidata glasali na zadnjim izborima na kojima niste bili kandidat?

Evo vam jedne ekskluzive. Tjedan dana prije drugog kruga našao sam se na kavi s Ivicom Puljkom koji me uvjeravao o potrebi za strankom Centar, a ja sam mu pokušao nešto reći o europskim projektima u biomedicini i zdravstvu Medicinskog fakulteta i KBC-a Split.

Još me je pitao što mislim o Hajduku. Na toj kavi mi je rekao da neće ponoviti Oparinu pogrešku i da će odmah tražiti priliku za nove izbore kako bi ojačao poziciju i riješio se partnera. To mi je posvijestilo kakva je zapravo tužna naša lokalna politika i shvatio sam da će Split samo izgubiti vrijeme na svađe i na nacionalne političke ambicije, a interesi nas građana bit će u drugom planu. 

Vicu sam upoznao tada i izvan javne kampanje, kad su u jednoj humanitarnoj udruzi najozbiljniji kandidati prezentirali svoje programe. Uvidjeli smo da je veliki operativac i bilo nam je posve jasno da je najbolje od svih kandidata razumio gradske probleme i tekuće projekte. 

Biste li kao gradonačelnik išli na Hod za život ili na Povorku ponosa?

Svatko ima pravo šetati ulicama Splita, a ja nisam išao ranije pa ne namjeravam ni kao gradonačelnik. Međutim, podržavam pravo svih za borbu za svoja prava i prikaz svojih uvjerenja mirnim putem. Ako budem trebao stati u zaštitu nekoga, rado ću to učiniti, slagao se s njihovim stavom ili ne.

Bi li Grad, pod Vašim vodstvom, sudjelovao 10. travnja u obilježavanju dana HOS-ove postrojbe?

Ne. Cijeli svijet sad slavi ukrajinsku postrojbu Azov jer ide na najteže terene i pokazuje hrabrost gdje je drugi nemaju. Slična je situacija bila s HOS-om, ali to ne opravdava politiziranje na dan koji nema poveznicu s modernom hrvatskom državom. Otišao bih rado zahvaliti HOS-ovim postrojbama za zasluge u Domovinskom ratu, ali ne 10. travnja.

Koliko bi ljudi trebalo raditi u gradskim službama?

Onoliko koliko je potrebno da građani imaju normalnu uslugu. Bivši gradonačelnik obećavao je brda i doline i brzo smanjivanje broja službenika u Banovini, a nije napravio apsolutno ništa po tom pitanju. Sad imamo situaciju da 1700 građevinskih dozvola čeka na odobrenje, što je nedopustivo i ne donosi nam očekivani prihod od komunalnih doprinosa. Službenici u gradskoj upravi trebaju imati nekoga tko će bolje upravljati, bolje komunicirati i tko će više cijeniti druge ljude, a napose uvažavati stručnjake za pojedina područja. Onda neće biti ovakvih zastoja.

Što mislite o legalizaciji lakih droga? Jeste li ikad probali drogu i ako jeste, kad i koju?

Marihuana i učinci na kanabinoidne receptore nešto je o čemu sam i znanstveno progovarao. Jedan sam od onih koji nikada nisu probali droge. Možda i zbog toga što kao liječnik i neuroznanstvenik znam malo više o lošim učincima i rizicima, pa i to djeluje na mene.

Treba li Split imati ulice Gorana Sobina i Zorana Sretenovića te bi li nagradu Grada trebao dobiti Božidar Maljković?

Sva trojica iznimno su zaslužna za naš grad jer su napravili nešto sjajno po čemu su i moje studentske godine bile obilježene. Veliki su sportaši, ali i prvenstveno veliki ljudi. Baš me je osobno potresla i Goranova i Zoranova smrt. Split treba slaviti njih dvojicu, kao i legendarnog Božu i sve koji su doprinijeli velikim uspjesima splitskog sporta a splitska je košarka bila najbolja u Europi u dvadesetom stoljeću.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.