Preminuo Ivica Račan
IVICA RAČAN, bivši hrvatski premijer i dugogodišnji predsjednik SDP-a preminuo je noćas u 3, 05 u kliničkom centru Rebro u Zagrebu.
Tema: Posljednje vijesti, Knjiga žalostiKako doznajemo iz stožera SDP-a, iz stranke će o daljnjim događanjima vezanima za komemoraciju i sam sprovod izvještavati javnost na vrijeme.
Članovi stranke i prijatelji okupljaju se na Iblerovom trgu. Među prvima je u središte stranke došao Slavko Linić, a zatim i Zoran Milanović. Ostali su stigli tijekom dana.
U 13 sati počelo je upisivanje u Knjigu žalosti u prostorijama SDP-a na Iblerovom trgu pokraj koje se svakih pola sata izmjenjuje počasna straža članova SDP-a. Osim stranačkih dužnosnika, pred zgradom SDP-a okupio se i velik broj hrvatskih građana koji čekaju kako bi se upisali u Knjigu žalosti. Svi koji to žele u Knjigu žalosti mogu se upisati danas, sutra i utorak do 20 sati, te u srijedu do 10 sati.
Od 16 sati u prostorijama SDP-a može se upisivati i u drugu Knjigu žalosti, koja je otvorena zbog velikog broja pristiglih građana. Dok je u prvoj svoju posvetu Ivici Račanu prvi upisao Slavko Linić, u drugoj Knjizi žalosti gotovo cijelu stranu posvete Ivici Račanu upisala je prva Željka Antunović.
Oko 18 sati red građana koji su se željeli upisati u Knjigu žalosti sezao je sve do ulaza u Importanne Galeriju.
Nakon što se počela stvarati sve veća gužva otvorena je i treća Knjiga žalosti.
Socijaldemokratska partija i obitelj Ivice Račana mole sve da umjesto cvijeća i vijenaca, uplate prilog na žiro-račun Zaklade Ana Rukavina
2340009-1110261855.
U SDP pristižu brojni telegrami, faksovi i mailovi s izrazima i sućuti, među prvima stigao je telegram predsjednika Vlade Ive Sanadera, zastupnika u Europskom parlamentu i predsjednika socijaldemokrata Slovenije Borisa Pahora, zatim članova predsjedništva BiH Zlatka Tomšića i Harisa Silajdžica, predsjednika Socijaldemokratske partije Crne Gore Ranka Krivokapića, britanskog veleposlanika Johna Ramsdena, te HSS-ovca Josipa Friščića.
Knjiga žalosti bit će otvorena sutra u svim gradskim i županijskim organizacijama SDP-a.
SDP navodi da će se komemorativni skup u povodu smrti Ivice Račana održati 2. svibnja u 11 sati u KD Vatroslav Lisinski, a komemoracija u Hrvatskom saboru održat će se u četvrtak. Prema želji Ivice Račana, ispraćaj i sahrana bit će samo za najuži krug obitelji i prijatelja, te se zbog toga neće objaviti mjesto i vrijeme iste. SDP moli medije da se pridržavaju te posljednje želje preminulog šefa SDP-a.
U Hrvatskom saboru također je otvorena Knjiga žalosti, a bit će otvorena i u Vladi. U Saboru se u Knjigu žalosti prvi upisao Vladimir Šeks.
Izjava liječničkog konzilija o smrti Ivice Račana Komentar Jovana Dragišića: Tužan dan za HrvatskuPrva televizijska analiza Račanove političke karijere i povijesne uloge
"Ivica Račan otišao je dostojanstveno"Više od 500 građana upisalo se u Knjigu žalosti
Fotografije iz sjedišta SDP-a Video: Račan i Slovenci napuštaju 14. Kongres SKJ Blogeri o smrti Ivice Račana Tema: Posljednje vijesti, Knjiga žalostiKomentari hrvatskih političara, medijskih i sportskih djelatnika
Arlović: U najljepšoj uspomeni će mi ostati ribičija s Račanom Picula: Mislim da je Račan otišao tamo gdje je samo najvećima mjesto, a to je u uspomene i u srca svojih sugrađana i svojih drugovaAntunović: Otišao je naš drug i prijatelj
Jurčić: Ocjene o Račanu bit će pozitivnije nego što je bilo mišljenje Crkvenac: Račan nije brzao, ali nije ni griješio Antičević-Marinović: Račan nikad nije zaboravio ni križao čovjeka Komadina: Račan nas je zadužio da stvorimo demokratsku Hrvatsku*
Mesić u suzama nakon dolaska u SDP: Račanov gubitak je gubitak HrvatskeSanader: Izražavam sućut obitelji i poštivanje prema liku i djelu Ivice Račana Kovačević: Račanova smrt je veliki gubitak za razvoj demokracije u Hrvatskoj Červar: Pamtit ću ga samo po dobru Friščić: Račan je jedna od najznačajnih ličnosti hrvatske povijesti Kajin: Račan je prije ostalih shvatio da se politika mijenja Talijanska unija izrazila sućut Račanovoj obitelji, suradnicima i prijateljima
*
Strani političari o smrti Ivice Račana
Drnovšek: Otišao je čovjek kojega je krasilo povjerenje u budućnost Slovenski premijer Janša izrazio sućut povodom Račanove smrti Zlatko Dizdarević: Iako je bio političar od glave do pete, prije svega je bio drag čovjek HDZ BiH uputio sućut obitelji, vodstvu, članovima i simpatizerima SDP-a Predstavnik Hrvata u crnogorskoj Skupštini: Tužna vijest za Hrvatsku i njeno okruženje Austrijski kancelar o Račanovoj smrti Američki veleposlanik: Račan je bio topla osoba, istinski odana demokraciji Milan Kučan: Pamtim ga po četiri hrabre odluke*
Poruke Indexovih posjetitelja u Knjizi žalostiNa službenoj stranici SDP-a stoji obavijest o smrti dugogodišnjeg lidera stranke, gdje stoji kako su "SDP i Hrvatska ostali bez čovjeka koji je neizbrisivo obilježio naše živote i povijest ove zemlje".
"Život mu je do kraja bio ispunjen borbom za političke ciljeve koji u svom središtu imaju čovjeka, njegovu sreću i blagostanje. Ivica Račan je bio jedan od najutjecajnijih hrvatskih političara čija je zasluga u transformaciji Hrvatske u modernu demokraciju nemjerljiva", stoji u priopćenju.
* Kronologija
Račana je, kako su pisali mediji, nekoliko mjeseci prije dijagnoze boljelo rame. Misleći da se radi o ozlijedi uzokovanoj igranjem tenisa, tada predsjednika SDP-a, Račana bol nije previše zabrinjavala.
Međutim, pretragama mu je dijagnosticiran atipični tumor u desnom ramenu zbog kojeg je dugogodišnji lider hrvatske ljevice i bivši premijer Ivica Račan 31. siječnja ove godine javnosti priopćio da se zbog teške bolesti na određeno vrijeme povlači iz javnog života.
Nakon daljnjih pretraga u Gradskoj klinici u Münchenu početkom veljače ustanovljen mu je karcinom uretera.
Operativnim zahvatom 12. veljače uklonjeni su mu lijevi bubreg, ureter i limfni čvorovi, dok se za tumor u ramenu ustanovilo da su metastaze karcinoma uretera.
Nakon te, 16. veljače uslijedila je još jedna operacija kojom mu je odstranjena metastaza tumora iz mišića desnog ramena. Kao konačna dijagnoza bolesti Ivice Račana tada je utvrđen karcinom lijevog bubrega, a liječio se lijekom Sutentom.
10. ožujka Ivica Račan se iz Njemačke vratio u Hrvatsku. Dva tjedna kasnije, 24. ožujka, hospitaliziran je nakon što mu se stanje pogoršalo. Uskoro se doznalo da mu je tumor metastazirao na mozak, te mu je izvršena procedura "gama-knife", odnosno ciljano zračenje koje uništava elemente tumora na ograničenom području. 25. ožujka Račanu je opet operirano desno rame.
4. travnja otkrivene su mu nove metastaze na mozgu, a u priopćenju stranke idućega dana objavljeno je da mu se stanje poboljšalo.
11. travnja Ivica Račan je podnio ostavku na mjestu predsjednika stranke, a već idući dan iz stranke je stiglo priopćenje da se njegovo stanje naglo pogoršalo i ušlo u kritičnu fazu. Te večeri je SDP priopćio da se njihov dotadašnji šef nalazi "u stanju sužene svijesti uz povremena buđenja".
Tada da su neki mediji čak objavili da je dugogodišnji lider SDP-a već preminuo, a kasnije je iz SDP-a potvrđeno da se još uvijek bori za život.
13. travnja iz stranke je javljeno da je Račan i dalje kritično te da je zbog općeg stanja organizma i jakih lijekova došlo do poremećaja svijesti, te da pacijent ne komunicira s okolinom.
Sljedećih deset dana Račanovo stanje je, uz manje oscilacije, bilo nepromijenjeno. U noći s 28./29. travnja stanje mu se naglo pogoršalo i došlo je do zatajenja vitalnih organa, nakon čega je nastupila smrt.
Razvoj događaja pratite na Indexu
V.Š./B.S.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati