Fotomontaža: Index
"MOJ BRAT nema apsolutno nikakve veze s poslom kojim se ja bavim. Znao je jedino da pokušavam s partnerima graditi u Dubrovniku, ali nije bio upoznat s bilo kakvim detaljima. Znao je samo da se borimo s administracijom i da smo npr. lokacijsku dozvolu u Lapadu, na potpuno čistom građevinskom zemljištu, čekali dvije godine", rekao je za Index Krešimir Milanović, brat hrvatskog premijera.
Naime, slovenski mediji nedavno su objavili vijest da je Krešimir Milanović par tjedana prije parlamentarnih izbora 2007. godine, ugovorio kredit kod LHB Internationale Handelsbank Aktiengesellschaft, tvrtke kćeri Ljubljanske banke u visini od 3,2 milijuna eura uz očito pogodovanje banke. Milanović tvrdi kako je neistinita informacija slovenskih medija da je tvrtka Modestos d.o.o. kredit za kupnju građevinskog zemljišta u Dubrovniku dobila uz povoljnu kamatu. Da je u pravu potvrđuju i podaci Indexa.
Kamate nisu sporne, ali jest osiguranje kredita
Iako su slovenski mediji objavili kako je riječ o kamati od 3 posto, to nije točno jer je ugovorena kamatna stopa, od 2007. godine pa do danas, varirala od 7,8 posto što je bio najveći iznos kamate pa do 5,9 posto. Barem što se kamata tiče, kredit je bio ugovoren po tržišnim, a ne pogodujućim uvjetima. No, kada je riječ o osiguranju kredita to je posve druga priča.
Naše istraživanje na temelju dostupnih podataka te izjava Krešimira Milanovića pokazali su da se banka ugovarajući kredite u ovom slučaju izložila riziku. Krešimir Milanović tako tvrdi da LHB-ov kredit za kupovinu zemljišta osiguravaju sljedeća sredstva naplate: novčani polog na račun LHB banke, četiri stana u Zagrebu, zalog na poslovnim udjelima društva, solidarno jamstvo fizičkih osoba vlasnika udjela, mjenice i zadužnice društva i jamaca. Nažalost Milanović nam nije dostavio podatke o visini novčanog pologa u LHB banci, no, za pretpostaviti je da on ne prelazi standardnih 10 posto kredita.
Veza Truskallera i Milanovića
Uz Milanovićeve roditelje Đurđicu i Stipu, založni dužnici su i njegovi poslovni partneri u Modestusu, Tomislav Šimunac i Igor Maksimiljanović. Igor Maksimiljanović založio je svoj trosobni stan u zagrebačkim Šestinama br. 5M, površine 105 m2, čija se tržišna vrijednost 2007. g. kretala ispod 300 tisuća eura (odnosno cca 2500 eura za četvorni metar stana). No, uvidom u zemljišne knjige vidljivo je da su pravni odnosi na toj nekretnini dosta nesređeni, što bi u pravilu odbilo većinu kreditora.
Oko vlasništva nad nekretninom očito su vođeni i neki sudski sporovi još iz 2003. i 2004.., što se da zaključiti iz više uknjižbi osoba u sporu, a zanimljivo je i da se osim založnog prava LHB-a od 3,25 milijuna eura, na istu nekretninu upisivala i Hypo Alpe Adria Bank i to s dva iznosa, jednim od 250 tisuća eura i drugim od 550 tisuća eura. LHB pri davanju kredita Krešimiru Milanoviću očito nije smetala činjenica što na istoj nekretnini već postoji kao jedan založni vjerovnik - Hypo banka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Razlog tome možda leži u činjenici što je u vrijeme davanja jednog i drugog kredita direktor u obje banke bio Austrijanac Hans Truskaller, u Hrvatskoj poznat kao jedan od svjedoka u postupku protiv čelnika Hypo Alpe Adria Bank. Do 2005. Truskaller je bio direktor hrvatske poslovnice HAAB-a, a od 2007. nalazio se u upravi LHB banke iz Frankfurta.
Krešimir Milanović Indexu je izjavio da poznaje Truskallera, ali da ga ne bi mogao nazvati prijateljem. Istovremeno, tvrdi da u vrijeme podizanja kredita nije znao da je LHB banka tvrtka kćer Ljubljanske banke.
Premijerovi roditelji založili stan za kredit od 3,2 milijuna eura
Roditelji Zorana i Krešimira Milanovića založili su trosoban stan u Ulici Grada Gualdo Tadino br.26 u Zagrebu, izgrađen prije tridesetak godina, površine 77,5 četvornih metara. Tržišna vrijednost stana, s obzirom na godinu izgradnje (1982. godine) i površinu, zacijelo ne prelazi dvjestotinjak tisuća eura. Sam Krešimir Milanović priznaje:
"Roditelji su kao minorni založni dužnici u ukupnoj masi kredita bili prisutni jer i uz krajnje napore nismo uspjeli osigurati kompletan kreditni kolateral pa su sinu, kojeg, pretpostavljam vole i žele mu uspjeh, stavili na raspolaganje svoj obiteljski stan. Nikada ni na koji način nisu bili uključeni u sam projekt, a kao i premijer, ne znaju ni gdje se predmetna zemlja nalazi. Dakle, stvar elementarnog povjerenja i pomoći. Zar Vaši roditelji ne bi isto učinili za Vas? Uostalom, hipoteka sa stana mojih roditelja u međuvremenu je skinuta što se može provjeriti u gruntovnom izvatku", rekao je Krešimir Milanović za Index no nije pojasnio zbog čega je LHB 2009. godine. skinuo hipoteku sa stana njegovih roditelja, no, iz zemljišnih knjiga vidljivo je da se nakon toga na stan uknjižila Hypo banka s 965 tisuća eura.
Naime, riječ je o drugom kreditu koje je dizala tvrtka Magnitudo d.o.o. za kupnju zemljišta na dubrovačkom predjelu Lapad. Kao osiguranje kredita od 965 tisuća eura 2009. godine kao založni dužnici opet se pojavljuju Milanovićevi roditelji s istim stanom te Maksimiljanovićevi stanovi u Šestinama koji su založeni već kod LHB kredita!?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zašto takav rizik?
Krešimir Milanović tvrdi i i kako je LHB banka tražila kao dodatno osiguranje tri stana u zagrebačkim Remeta, no ta hipoteka nije vidljiva u zemljišno knjižnom izvatku nekretnine kupljene u dubrovačkom Lapadu. Dakle, prema vidljivim podacima dostupnim Indexu vrijednost kolaterala za kredit LHB banke niti približno ne pokriva iznos kredita od 3,2 milijuna eura. Štoviše, vjerojatno je višestruko manja, što banku izlaže mogućnosti rizičnog plasmana. Ostaje nejasno zašto bi jedna inozemna banka kreditirala mladog poduzetnika izlažući se riziku gubitka. Uostalom izdavanje rizičnih kredita nešto je i čime se bavio i DORH kod afere Hrvatske poštanske banke.
Za većinu poslovnih banaka, inače, posve je neuobičajeno da građevinski projekt financiraju od samog početka, dakle od kupovine zemljišta. U financijskim krugovima smatra se uobičajenim da građevinski investitor raspolaže barem zemljištem kao kolateralom hipotekarnog kredita, što na primjeru tvrtke Modestus d.o.o. nije bilo slučaj. LHB banka financirala je i kupovinu zemljišta, a kreditirala bi i gradnju da projekt nije propao. U većini slučajeva poslovne banke izbjegavaju naplatu putem nekretnina. Najčešći oblik osiguranja kredita većine banaka je naplata iz tijekova novca, odnosno iz poslovanja kreditirane tvrtke. U slučaju Modestusa to je nemoguće, jer je tvrtka ostala bez posla i ona prema tvrdnjama K.Milanovića više ne gradi. Iako nije odgovorio na koji način uspijeva vraćati rate kredita, Milanović tvrdi da ih redovito vraća.
Zoran Milanović je dobro kotirao 2007. godine u anketama za budućeg premijera
U svakoj drugoj prilici banka bi zbog visine duga, koji prelazi vrijednost kolaterala, preuzela većinske udjele u kreditiranom poduzeću, no u Milanovićevu slučaju banka je preuzela tek deset posto udjela tvrtke Modestus. Milanović je, da pojasnimo bio povezan s obje tvrtke i to Modestus i Magnitudo, jedna je poslovala s LHB a druga s Hypo bankom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"Tvrtka Magnitudo d.o.o., bila je u mome vlasništvu, ali je u međuvremenu, zbog nemogućnosti praćenja kreditnih obveza prema Hypo banci, prodana i ja s njom nemam više nikakve veze. Ni sam Modestus d.o.o. ne gradi ništa, jer se za projekt čekao UPU Gruž, a u međuvremenu je stanje na tržištu znatno pogoršano pa je isplativost gradnje postala upitna", tvrdi Krešimir Milanović.
Milanović ne sudjeluje u pregovorima
Upravo zbog činjenice da je riječ o kreditu tvrtke Ljubljanske banke koji nije vraćen, u javnosti postoje dvojbe oko toga koliko su pregovori Hrvatske i Slovenije ovih dana opterećeni odnosima Milanovićeve obitelji s tom bankom.
Premijer Milanović demantirao je bilo kakvu povezanost s ovim kreditom, koji je njegov brat ugovorio u trenutku kada su ankete govorile o mogućoj pobjedi SDP-a na parlamentarnim izborima 2007. Sam Krešimir Milanović Indexu je izjavio da bi trebao biti prorok pa sedam godina unaprijed kako će se zbog slučaja Ljubljanska banka u pitanje doći i ulazak Hrvatske u EU. No, činjenica je da u trenutno najvažnijim pregovorima Hrvatske politike, prvi čovjek vlade gotovo uopće ne sudjeluje.
Jednako tako, činjenica je da je spor između Hrvatske i Slovenije oko Ljubljanske banke bio vruć kesten još za vrijeme vlade Ivice Račana.
Treba li zahvaliti zbog netipičnog odnosa?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Iz dostupnih podatak vidljivo je da je LHB tvrtka kćer Ljubljanske banke imala jedan u najmanju ruku netipičan poslovni odnos prema Krešimiru Milanoviću. Je li riječ o slučajnosti ili o poslovno-političkoj kalkulaciji nemoguće je reći, iako slovenski mediji naširoko spekuliraju o tome.
"Predsjednik Vlade Zoran Milanović nikada nije bio ni u kakvoj poslovnoj vezi s tvrtkom Modestus niti je upoznat s njezinim poslovanjem", prenijeli su nam iz ureda premijera Zorana Milanovića.
Zalog na stanu roditelja Zorana i Krešimira Milanovića