Plenković napao članove vlade zbog novog Obiteljskog zakona, smeta mu što je već došao u javnost
![Plenković napao članove vlade zbog novog Obiteljskog zakona, smeta mu što je već došao u javnost](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/images2/ljutiplenkipxl.jpg?width=765&height=509)
Foto: Filip Brala/ Pixsell
PREMIJER Andrej Plenković najavio je novi metodološki pristup u postupku predlaganja zakonskih prijedloga, ponukan, kako je rekao, reakcijom javnosti na prijedlog Obiteljskog zakona koji je upućen u javnu raspravu, a nije prošao nikakav formalni oblik rasprave kroz vladina tijela i samu vladu.
>> NOVI OBITELJSKI ZAKON Niste obitelj ako nemate djecu, a niste obitelj ni ako vam je dijete umrlo
"Napravit ćemo novi metodološki iskorak pri čemu nacrti propisa, a u ovom trenutku ne ulazim u meritum, neće moći više ići u postupak savjetovanja na sadašnji način jer su to dokumenti koji nisu prošli ni koordinaciju niti ih vidi predsjednik vlade niti Ured (Vlade)", najavio je premijer na početku sjednice vlade.
Podsjetimo, u novom Obiteljskom zakonu, već u prvom članku, navodi se što je obitelj.
"U smislu ovog Zakona obitelj čine: majka, otac i njihova djeca, majka s djetetom odnosno otac s djetetom iako ne žive zajedno, te ostali srodnici koji s njima žive", navodi se već u prvom članku ovog zakona koji je šokirao stručnjake s područja obiteljskog prava, kao i one koji se bave pitanjima djece i obitelji.
Naime, po tome proizlazi da, ako muž i žena nemaju djecu, oni nisu obitelj. Zakon je danas pušten u javnu raspravu.
Premijer kaže kako će se u vladi morati "malo ojačati kohezija stavova" jer mu se čini da takvi dokumenti, posebice oni koji imaju političke, financijske i neke druge implikacije, mogu izazvati veliku pozornost, a tek su, ističe, u vrlo, vrlo ranoj, inicijalnoj fazi rasprave.
Stoga je potrebna, dodaje, puno kvalitetnija koordinacija na razini vlade jer smatra da se u ranoj fazi zakonodavnog procesa izazivaju prevelike političke turbulencije "o tekstovima koji nisu prošli nikakav oblik koordinacije".
Naveo je da je u posljednje vrijeme bilo nekoliko takvih slučajeva te uputio apel ministrima "da dobro procjenjuju akte koje donose individualno i puštaju u javnost, prije nego oni prođu bilo kakav oblik koordinacije na tijelima vlade".
Takav sustav, ustvrdio je, očito postoji godinama, a kako bi se izbjegle problematične situacije, promijenit će se takva metodologija "kako se ne bi dogodilo da su akti vani, a da ih vlada ni na koji način formalno nije vidjela".
Ministrica Murganić brani zakon
Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić izjavila je novinarima kako je svrha izmjena Obiteljskog zakona "zaštititi obitelj i prije svega zaštititi djecu jer djeca u okviru obitelji trebaju imati najveću zaštitu, ali isto tako i ako dolazi do razvoda i dalje trebaju imati zaštitu ne samo obitelji nego i društva".
Novinare je prije početka sjednice Vlade zanimalo "kako to da po prijedlogu izmjena Obiteljskog zakona obitelj bez djeteta nije obitelj". Ustvrdivši kako joj je drago da je taj Zakon izazvao veliki interes javnosti, ministrica Murganić je rekla da je već nekoliko godina Obiteljskom zakonu potrebna promjena te su u Ministarstvu "željeli donijeti jedan Zakon koji će biti sažetiji, jasniji, jednostavniji u primjeni, jer su upravo primjene od sudaca ustavno i išle u tome pravcu".
Stoga se po prvi puta uvela i definicija obitelji koja je u članku jedan i izazvala ovako veliki interes, istaknula je ministrica. Upitana zašto je bitno da se definira obitelj u Zakonu, odgovorila je "zato što je Zakon obiteljski i jasno je onda kasnije pratiti i odredbe koje su vezane za obiteljsku pravnu zaštitu". Ova definicija obitelji, dodala je, zaista je samo za potrebe obiteljsko pravnog instituta ovog Zakona, time ne ulazimo, niti omalovažavamo niti osjećaje niti pravo na obiteljski život prema vlastitom nahođenju.
"I drugi pravni instituti i drugi Zakoni imaju i definicije i obitelji i članova obitelji za potrebe neke druge pravne grane, ovo je zaista radi lakše primjene obiteljsko pravnog instituta definirano", pojasnila je.
Ovo je prvi dan savjetovanja, Zakon će biti mjesec dana na javnom savjetovanju, bit će u dva čitanja i iskristalizirat će se mišljenja", riječi su ministrice Murganić.
Po njezinu mišljenju "ono što nije dobro jest činjenica da se nije pročitao cijeli Zakon, nego smo ostali na članku jedan". "Na žalost svaki dobar Zakon bit će u sjeni, jer ćemo sve svesti na ideološke razlike, a ovdje ih zaista nemamo", rekla je.
"Vi ste vidjeli, pratili ste koliko smo imali problema kod rastave, kod dodjeljivanja djece, kod određivanja roditeljske skrbi, vidjeli ste kako postoje zavrzlame tko je nadležan kod roditeljske skrbi, kod odgovornosti prema djeci, i zaista je vrijeme da se donese Zakon koji će jasno precizirati obaveze svih nas kada smo ili u bračnoj ili u obiteljskoj zajednici i jasno precizirati koji instituti, koja institucija za što je odgovorna i za što ima nadležnost", smatra ministrica Murganić.
"To je svrha ovog Zakona, zaista zaštititi obitelj i prije svega zaštititi djecu jer ona u okviru obitelji trebaju imati najveću zaštitu, ali isto tako i ako dolazi do razvoda i dalje trebaju imati zaštitu ne samo obitelji nego i društva", pojasnila je.
Nema obaveznog savjetovanja ako je riječ o nasilju
Novinarima koji su je upitali je li istina da se vraća institut savjetovanja prije razvoda čak i slučajevima kada je utvrđeno obiteljsko nasilje, Murganić je odgovorila da ne.
"Ne. Isključeno je savjetovanje ako je prisutno i ako je potvrđeno obiteljsko nasilje. Isto tako mislimo da treba zaštiti dijete i brak ako je to ikako moguće, to savjetovanje je zaista savjetovanje i nije nagovaranje niti pritisak da se odustane od razvoda, ali smatramo da smo obavezni ljudima pružiti informacije koje su pogodnosti razvoda ako su se na to odlučili, i koje će biti poteškoće kada do razvoda dođe, pogotovo savjetovanje oko određivanja i dogovora oko roditeljske skrbi djece", rekla je ministrica.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati