Masaža u trudnoći: Koliko i kada je sigurna?
Foto: Shutterstock
BOLOVI u leđima, bolna i otečena stopala i neprestan umor neki su od glavnih razloga zašto trudnice često žude za masažom koja bi ih opustila. Koliko je zapravo sigurno otići na masažu u trudnoći?
Terapeutske masaže koriste se već stoljećima za poboljšanje zdravlja, smanjenje stresa i napetosti. Kada je u pitanju masaža u trudnoći mišljenja su često podijeljena zbog sigurnosti i stvarne potrebe za masažom kod trudnica. Moderna istraživanja dokazuju kako prenatalna masaža može biti vrlo korisna, no treba biti oprezan kod odabira stručnog osoblja koje ih izvodi.
Masaža tijekom trudnoće može smanjiti tjeskobu, depresiju, bol u mišićima i zglobovima, ali i olakšati porod. Švedska masaža koja se izvodi na principu blagog pritiska koji se izvodi na grupi mišića u tijelu i time opušta i popravlja cirkulaciju krvi i limfe. Razina hormona povezana s opuštanjem i stresom značajno se mijenja tijekom i nakon kvalitetne masaže, što dovodi do boljeg raspoloženja i pozitivnih učinaka za zdravlje kardiovaskularnog sustava.
Istraživanje provedeno na trudnicama koje su tijekom pet tjedana bile na specijaliziranoj masaži za trudnice dva puta tjedno pokazalo je kako su hormoni stresa smanjeni, a razina hormona sreće u porastu. Samim time, regulacija hormona dovodi do manje komplikacija u trudnoći, ali i tijekom samog poroda.
Smanjeno oticanje
Oticanje zglobova u trudnoći prisutno je kod većine trudnica, a najčešće je uzrokovano smanjenom cirkulacijom i povećanim pritiskom na glavne krvne žile maternice. Masaža stimulira tkivo i smanjuje nakupljanje tekućine koje izaziva otekline.
Bol u donjem dijelu leđa i zdjelici
Pritisak maternice povećava napetost u mišićima nogu, pa oticanje pritišće i okolne živce. Masaža za trudnice može pomoći ženi da se oslobodi napetosti u mišićima, pa se ujedno i sprječava upala okolnih živaca koja uzrokuje bol u leđima i zdjelici.
Prednosti prenatalne masaže:
Smanjenja bolova u leđima
Smanjena bol u zglobovima
Poboljšana cirkulacija
Smanjeno oticanje
Smanjena napetost mišića i glavobolje
Smanjen stres i tjeskoba
Poboljšana prokrvljenost mekih tkiva i mišića
Bolji san
Stručnjaci smatraju kako je najpovoljniji položaj za trudnice ležanje na boku. Važno je dobro se informirati. Nisu svi dovoljno educirani o prenatalnoj masaži i ako niste sigurni da ste u rukama educiranog terapeuta, bolje je uopće ne otići na masažu. Svaka žena koja je doživjela preuranjene kontrakcije trebala bi na to upozoriti terapeuta.
Na sljedeće morate upozoriti terapeuta prije masaže:
Ako je trudnoća visokorizična
Ako imate trudničku hipertenziju
Preeklampsija
Prethodni porodi prije termina
Znatnije otekline, visoki krvni tlak, glavobolje
Je li masaža sigurna tijekom cijele trudnoće?
Čak i kada pronađete osobu koja je dovoljno educiranja za prenatalne masaže, često se postavlja pitanje smiju li trudnice tijekom cijele trudnoće ići na masaže?
Žene u pravilu tijekom cijele trudnoće smiju početi s masažom, no mnogi odbijaju pružiti masažu ženama u prvom tromjesečju kada je povećana opasnost od pobačaja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati