Umotajte svoje bebe u swaddling
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: 123rf
PITATE se zašto zamatanje? Jeste li upoznate s tom metodom? Jeste li je isprobale? Možda će vas ovo iznenaditi a možda ste već i čuli za to i već prakticirali, ali bebe vole biti umotane. Možda se upravo u tome krije tajna njihovog kao i vašeg mirnog sna. Povijanje bebe stara je metoda koja pomaže tek rođenim bebama da se smire i osjećaju sigurnije. Ono bebi daje sigurnost i osjećaj koji je uživala u majčinoj utrobi. Premda djeluje da je beba jako sputana takvim zamatanjem, na neki način imitiraju se uvjeti na koje je beba navikla u maternici, (također je bila sputana na neki način).
Može se pokretati, ali se nalazi u toplom i ograničenom omotaču koji joj pruža osjećaj sigurnosti i mira. Osim toga zamatanje također onemogućuje nekontrolirane pokrete ruku tzv. Moroov refleks koji često zna uplašiti te probuditi bebu. Također se sprječavaju nehotični udarci ili ogrebotine budući da bebe u prvim mjesecima života nemaju kontrolu nad pokretima vlastitih ruku i nogu. Stoga ne čudi što se mnoge bebe osjećaju ranjivo i nesigurno te vole kada ih primite u naručje ili zamotate u dekicu.
Zamatanje ih podsjeća na boravak u sigurnom okružju vaše maternice. Kada su zamotane, bebe se osjećaju sigurnije i mirnije nego kada su razmotane i plaše ih nepoznati zvukovi i prostor. Beba se nakon rođenja počinje privikavati na svijet izvan vaše maternice pa iz skučenog, tamnog i toplog prostora dolazi u svijet koji je prostran, svijetao i hladan. Različiti podražaji od onih u maminom trbuhu, mogu uznemiriti bebu, što često može rezultirati plačem i problemima s uspavljivanjem.
Ako mislite da ćete kasnije bebu teško odviknuti od zamatanja, odnosno takvog načina umirivanja i uspavljivanja, također se preporučuje postepeno odvikavanje.
Kad beba malo odraste, zamataju se samo noge, a ruke oslobode. Kroz neko vrijeme ,ni noge se više ne zamataju. Naravno da beba od prve neće prihvatiti takav način smirivanja, ali uspavljivanje i sam proces smirivanja je puno lakši i brži.
Ako vam se sviđa ova tehnika umirivanja djeteta, na ovaj način možete zamotati svoju bebu:
Možete koristiti posebno dizajniran pokrivač za zamatanje ili običnu tetra pelenu čija će dimenzija ovisiti o veličini vašeg dojenčeta (od 40×40 do 80×80).
1.Prostrite tetra pelenu ili dekicu na krevet i gornji kut zavrnite prema dolje (da sliči na trokut).
Spustite bebu na tako pripremljen prekrivač. Neka joj gornji rub prekrivača bude u ravnini s ramenima.
2. Polegnite bebu u središte dekice s ramenima u razini s krajevima "trokuta". Bebina desna ruka treba i dalje ostati u istom položaju. Lijevu stranu prekrivača prevucite preko bebinih prsa i podvucite pod bebin trup, ostavljajući joj drugu ruku slobodnu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
3.Prebacite vrh "trokuta" preko bebinih nogu, ali pripazite da je beba udobno smještena. Lijevi kut dekice prebacite preko bebina tijela i zamotajte ga sa stražnje strane.
4.Popravite dekicu i provjerite da nije prečvrsto umotana. Zamatanje ne bi smjelo onemogućavati bebine pokrete ali bi trebalo biti dovoljno čvrsto da beba ima osjećaj kao da je u naručju. Ostat će vam jedan kraj koji ćete ugurati među slojeve zamotanog prekrivača kako ništa ne bi virilo.
Nemojte bebu prečvrsto povijati, ona se treba moći micati dok je zamotana Rezultati istraživanja pokazali su da čvrsto povijanje beba može dovesti do iščašenja ili displazije kukova, budite oprezni kod povijanja. Povijanje na krivi način može uzrokovati probleme u razvoju kukova, pa pedijatri upozoravaju roditelje da prilikom povijanja bebe u dekicu vode računa o tome da su im noge i bokovi slobodni tako da mogu pokretati donji dio tijela. Ne zamatajte bebu ako ima probleme s kukovima.
Zamotanu bebu na spavanje uvijek polegnite na leđa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zamatanje može pomoći bebama koje se bore s grčevima.
Pazite na odjeću u kojoj je beba umotana kako ne bi došlo do pregrijavanja – uobičajeno je to bodi sa donjim dijelom. Upotrebljavajte lagane materijale za povijanje, primjerice pamučni pokrivač, tanku dekicu ili plahtu.
Provjerite s bebinim pedijatrom postoji li prepreka zamatanju vaše bebe.
Zamotana beba neka uvijek spava u istoj prostoriji s vama.
Starijoj djeci (koja se mogu sama okrenuti) može štetiti i usporavati pravilan razvoj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Bebu bi trebalo prestati povijati kad navrši mjesec dana. Naime, kako beba raste, povijanje može početi smetati njezinoj mobilnosti i razvoju.
Dekica ne smije biti debela jer su određene studije pokazale kako pregrijavanje može biti jedan od uzročnika SIDS-a, sindroma iznenadne dojenačke smrti. Najsigurnije je da vam tehniku zamatanja pokaže pedijatar ili patronažna sestra.
Neke će bebe jednostavno obožavati biti zamotane, druge bebe će se opirati i neće im se sviđati. No vrlo ćete brzo saznati čemu vaše dijete naginje. Ne zaboravite da je cilj umiriti dijete, a ako se vaše dijete opire, nema ga smisla i dalje povijati.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati