Otac kojeg se tereti za teška kaznena djela ne da petogodišnjem sinu da ide na liječenje u Dansku
Foto: Privatni album
PETOGODIŠNJI Filip koji živi kraj Šibenika ima težak oblik epilepsije pa dnevno doživi i do osam napadaja. Trenutačno je na maksimalnoj trojnoj terapiji te svakodnevno prima tri vrste antiepileptika. Budući da ne reagira na njih, njegova majka Ana stupila je u kontakt s jedinim centrom u Europi koji je specijaliziran za epilepsiju - Epilepsy Centerom u Danskoj.
Dječak bi ondje prema preporuci liječnika trebao otići na liječenje, međutim ne može jer nema putovnicu, odnosno ona je izrađena, ali majka je ne može podignuti bez suglasnosti oca.
>> Petogodišnji Filip mora na liječenje u Dansku, ali majci ne daju njegovu putovnicu
Prema riječima njegove majke, osim što je teško bolestan, Filip je bio i žrtva nasilja od strane oca. Index je razgovarao s njegovom majkom Anom, a kontaktirali smo i Centar za socijalnu skrb u Šibeniku te Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, te Filipovog oca.
Njegova nam je majka otkrila da je 2014. godine s Filipom, koji je tad imao 2 godine, i njegovom tada jednogodišnjom sestrom Zoyom pobjegla od nasilnog partnera, oca njene djece.
Pobjegla od nevjenčanog supruga s djecom
"Njihov je otac 2014. godine pravomoćno osuđen za obiteljsko nasilje u Virovitici, a djeca su prema odluci tamošnjeg Centra za socijalnu skrb ipak morala odlaziti k njemu. Detalje ne mogu otkrivati, no ono što mogu reći je da je Općinsko državno odvjetništvo u Šibeniku (gdje sad živimo), krajem 2016. godine podiglo optužnicu protiv njega. Terete ga za teška kaznena djela.
S druge strane ima pravomoćnu presudu iz 2014. koju je potvrdio Vrhovni sud, a osuđen je za nasilje, uhođenje i prijetnje. Odvjetnica i ja smo na sudu podnijele zahtjev za promjenom privremene mjere viđanja djece i tražimo zabranu kontakata oca s djecom. Tražimo da otac prvo ide na psihoterapiju kako bi se osiguralo sigurno viđanje djece u kontroliranim uvjetima te da dostavi sve prijašnje nalaze psihijatra.
On je dolazio u Šibenik, iako ga je Centar za socijalnu skrb obavijestio da ne može vidjeti djecu, a kad su djeca bila u bolnici i kad smo ga zvali da dođe u bolnicu vidjeti ih, tad nije došao", otkrila nam je majka Ana.
Što kaže otac?
Kontaktirali smo i oca djece Jozu M., koji nam je rekao da ga majka njegove djece nije ni tražila suglasnost za podizanje putovnice, već da je njegovu suglasnost zatražio Centar za socijalnu skrb u Šibeniku.
"Nisam dao suglasnost jer se bojim da bi odvela djecu, ona ih želi trajno odvojiti od mene. Tko se još iz Hrvatske išao liječiti u Dansku? Obično odlaze u Njemačku, ja ne podcjenjujem Dansku, ali nisam nikad čuo da za njih, za taj centar i čisto sumnjam da bi pedijatri preporučili da mora otići tamo. No ja bih sve dao za svoju djecu, ako je dijete bolesno nosio bih ga na rukama do Danske po lijek.
No nitko osim majke i njenih roditelja nije vidio sinove napadaje, a ona mi ne da da ga ja vidim. Išao sam u Šibenik najmanje 20 puta. Prolazio sam po 500 km samo da vidim djecu i majka ih nikad nije dovela na druženje sa mnom. U petak je ponovno termin, opet ću otići jer želim vidjeti svoju djecu. Od dana njenog odlaska nisam kasnio s uplaćivanjem alimentacije koja mi nije propisana, ali uplaćujem 2000 kuna. Plaćam, iako ih ne vidim.
Meni je žao što još uvijek svi imamo predrasude prema očevima kao zlostavljačima i majkama kao jadnim žrtvama. To nije točno. Ima majki koje su žrtve nasilja, no ima puno i očeva koji su žrtve nasilja, a najviše je djece koja su žrtve toga. Isto tako mogu reći da su moja djeca najsretnija sa mnom, nisu se htjela vratiti majci. Moja djeca i ja smo žrtve u ovom slučaju.
Stigao mi je i nalaz stalnog sudskog vještaka, Poliklinike Kocijan Hercigonja, prema kojem ispada da je majka moje djece manipulatorica jer ne poštuje odluku Centra da viđam djecu", ispričao je Jozo M. za Index.
Odgovor Općinskog državnog odvjetništva
Kontaktirali smo i Općinsko državno odvjetništvo u Šibeniku vezano uz detalje optužnice koja je podignuta protiv oca djece.
Općinska državna odvjetnica u Šibeniku Maja Logan odgovorila nam je da nije u mogućnosti odgovoriti na upit jer se on odnosi na predmet iz kaznenopravne zaštite djece koji je klasificiran stupnjem tajnosti "ograničeno".
"U svezi Vašeg novinarskog upita obavještavam Vas da u skladu s odredbama čl. 115 st. 7 u svezi čl. 66 st. 2. i 3. Zakona o sudovima za mladež i čl. 66. st. 2.toč. b Poslovnika državnog odvjetništva nismo u mogućnosti odgovoriti, budući da se Vaš upit odnosi na predmet iz kaznenopravne zaštite djece koji je klasificiran stupnjem tajnosti "ograničeno", stoji u odgovoru v.d. općinske državne odvjetnice Maje Logan.
Filip, koji je, kako kaže njegova majka, bio žrtva obiteljskog nasilja, razbolio se kad je imao dvije godine. Sad pak, dodaje Ana, njegov otac ne želi izdati suglasnost da se Filipu podigne putovnica kako bi mogao ići na liječenje u Dansku.
"Kako ne reagira na brojne terapije u Hrvatskoj, gdje nisu uspjeli uspostaviti remisiju bolesti, saznala sam za centar u Danskoj u kojem bi mu mogli pomoći. Filip svakog dana ima 3 do 8 epileptičnih napada. Molila sam Centar za socijalnu skrb u Šibeniku da mi izdaju suglasnost kad već otac ne želi, ali odbili su me. Rekli su mi da im moram dostaviti liječničke nalaze, iako sam im sve već dostavila. Pedijatrica mi je rekla da je primila upit od njih i da su je pitali "je li dijete eventualno bolesno" i rekla mi je da je odgovorila pozitivno te da dijete treba na kliniku za epilepsiju u Danskoj. Tako da nije istina da nisu dobili odgovor kako tvrde", rekla nam je Ana.
Ravnateljica CZSS Šibenik: Ovo nisu "birokratske prepreke", nego profesionalizam
Ravnateljica Centra za socijalnu skrb Šibenik Davorka Grbac-Plavčić za Index je rekla da "CZSS Šibenik ne može majci dati suglasnost za predizanje putovnice za dijete ako u postupku nije utvrdio da se radi o iznimnoj i žurnoj situaciji kada prijeti opasnost za dijete ili je izdavanje putne isprave u osobitom interesu za dijete".
"Važno je razjasniti da odluke bitne za dijete, kao što su liječenje i osobne isprave, donose roditelji. To je njihova odgovornost. Ako se roditelji ne mogu sporazumjeti, onda tu odgovornost preuzimaju institucije, u ovom slučaju sud. Institucije, i sud i centar za socijalnu skrb, to rade dosljedno po slovu zakona. Ovo nisu "birokratske prepreke", nego profesionalizam i odgovornost institucija.
Premda je sud nadležan za rješavanje bitnih pitanja za dijete u ovom slučaju, Centar za socijalnu skrb se našao u situaciji da ima ovlasti odlučivati, i to iz razloga što majka ističe hitnost postupanja i neposrednu životnu ugroženost djeteta. Mi smo otpočetka stajališta da su život i zdravlje djeteta prioritet i zatražili smo od majke da nam za potrebe postupka dostavi mišljenje i preporuku liječnika, kao ključan dokaz u našem postupku. Također, kako je u ovom postupku naš korisnik maloljetno dijete, i sami smo se službeno obratili nadležnom pedijatru i neuropedijatru djeteta, tražeći njihovo očitovanje. Nisu odgovorili na naše traženje. O razlozima šutnje neću nagađati, već nastavljamo tražiti odgovor.
Naglašavam da je specijalističke nalaze jedino pedijatar ovlašten tumačiti i na osnovu njih davati mišljenje i preporuke koje se onda cijene u postupku centra za socijalnu skrb. U svom postupanju Centar za socijalnu skrb rukovodi se zakonom i činjenicama. Ovdje se radi o roditeljima koji imaju jednaka roditeljska prava, a čini mi se da se ta činjenica u medijima ignorira", rekla nam je Davorka Grbac-Plavčić.
U CZSS ignorirali pitanje o ocu koji je osuđen za obiteljsko nasilje
Na pitanje jesu li upoznati s tim da je otac pravomoćno osuđen za obiteljsko nasilje, ravnateljica CZSS Šibenik nam nije odgovorila. Umjesto toga je navela kako se u ovom postupku CZSS isključivo rukovodi potrebama djeteta.
"Postoji rizik, s obzirom na sve okolnosti slučaja, da bi našom ishitrenom odlukom mogla biti ugrožena druga važna prava i interesi djeteta. Zaista u ovom trenutku moramo od strane liječnika biti uvjereni da se radi upravo o takvoj hitnosti pa da sve druge moguće rizike po dijete zanemarimo. U ovom postupku se ne cijene okolnosti na strani roditelja, nego isključivo potrebe djeteta", rekla nam je Davorka Grbac-Plavčić.
Poslali smo upit i Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, u kojem su nam potvrdili da su upoznati s navedenim slučajem te ističu kako su u redovitom kontaktu s Centrom za socijalnu skrb Šibenik.
"Putne isprave se izdaju sukladno Zakonu o putnim ispravama hrvatskih državljana. Za djecu, ako roditelji ostvaruju zajedničku roditeljsku skrb, zahtjev za izdavanje putne isprave podnose oba roditelja ili jedan roditelj uz suglasnost drugog roditelja. Samo iznimno, u žurnim slučajevima kada postoji opasnost za dijete ili je izdavanje putne isprave u osobitom interesu djeteta, zahtjev može podnijeti i putnu ispravu preuzeti jedan roditelj uz pisanu suglasnost centra za socijalnu skrb.
Dakle, centar za socijalnu skrb može dati suglasnost za izdavanje putne isprave samo u navedenim žurnim slučajevima ako su ispunjene zakonske pretpostavke, što utvrđuje u svakom konkretnom slučaju. U tom smislu je neophodna suradnja roditelja s centrom za socijalnu skrb jer su za odlučivanje o zahtjevu naročito bitni dokazi bez kojih se ne može udovoljiti zahtjevu, a koje je centru za socijalnu skrb dužan podnijeti roditelj.
Slijedom navedenog, majka djeteta je dužna centru za socijalnu skrb dostaviti zatražene dokaze kako bi isti mogao odlučiti o zahtjevu. U slučajevima kada se roditelji ne mogu sporazumjeti o odlukama koje su bitne za dijete odluku donosi sud", kažu u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Međutim, kao što je na početku teksta istaknula Filipova majka Ana, CZSS je dobro upoznat s Filipovim zdravstvenim stanjem jer im je ona poslala svu medicinsku dokumentaciju.
Majka: CZSS ima svu medicinsku dokumentaciju
Također nam je dala na uvid mail kojeg je danas slala zaposlenici Centra za socijalnu skrb u Šibeniku, a u kojem piše: "Bili ste već upoznati s teškim stanjem Filipa i pogoršanjem bolesti, kao i s tim da Filip ima potporu svih neuropedijatara za odlazak u eminentnu kliniku u Dansku, to je između ostalog ubilježeno i u nalazu medicinskih vještaka Državnog zavoda za medicinsko vještačenje od srpnja ove godine. Sva dokumentacija sa svim nalazima poslana je i Vašem resornom Ministarstvu i koliko sam upućena, i oni su Vas obavijestili o istom.
Znam da ste tražili od dr. potvrdu o potrebi odlaska na daljnje liječenje u eminentnu specijaliziranu kliniku za epilepsiju u Danskoj, jedinu takvu u Europi i da je njena preporuka bila pozitivna, te me je, kako je bila i dužna po zakonu, obavijestila da je dobila upit i da je pozitivno odgovorila o odlasku na daljnje liječenje u Dansku.
No, budući da se radi o životnom interesu mog bolesnog invalidnog djeteta, u vjeri da ćete ovaj put vjerovati medicinskoj dokumentaciji koja je i jedini sudski dokument, a ne prepiska s bilo kim, u najkraćem roku će Vam biti dostavljena ponovno sva zadnja medicinska dokumentacija mog sina Filipa", napisala je u ponedjeljak Filipova majka Ana CZSS-u u Šibeniku.
Za kraj dodajmo kako je termin za Filipa u Centru za epilepsiju u Danskoj dogovoren za 26. rujna, a iz bolnice su joj jučer poslali mail da ih očekuju na taj datum. Majka je uplatila predračun od osam tisuća kuna, a sve troškove je spremna podnijeti uz pomoć svojih roditelja. Filipova putovnica je izrađena, ali ne može je preuzeti bez očeve suglasnosti. Zato joj je hitno potrebna suglasnost Centra, na koju i dalje čeka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati