Kaotična godina hrvatskog tenisa
GODINA u kojoj je muška Davis cup reprezentacija ispala iz Svjetske grupe, naš najbolji tenisač Ivan Ljubičić ispao iz društva top 10, a niti jedna Hrvatica nije završila u top 100 najboljih tenisačica svijeta, teško bi se mogla nazvati uspješnom za hrvatski tenis, naviknut na odlične rezultate posljednjih sezona. Listu nevolja nadopunio je Mario Ančić koji je zbog mononukleoze, a zatim i zbog nesretne ozljede ramena, odigrao samo 10 turnira.
Da sve ne bude tako crno pobrinuli su se Ivo Karlović i Marin Čilić koji su sjajnim igrama priskrbili renkinge karijere i najavili još uspješniju 2008. No, krenimo od početka, od našeg prvog reketa Ivana Ljubičića.
Prosječna sezona za Ljubičića
Osim dva prije spomenuta naslova treba izdvojiti i finala Zagreba i Rotterdama te polufinale turnira iz Masters serije u Miamiju kao najbolje rezultate. Sve ovo je bilo dovoljno tek za ispadanje iz društva top 10 i pad 18. mjesto ljestvice njaboljih tenisača svijeta.
Niti Ljubo nije bio pošteđen zdravstvenih problema pa je neposredno prije Davis cup ogleda protiv Britanaca otkrio bubrežne kamence koji još uvijek nisu do kraja sanirani, ali koji više ne utjecu na spremnost našeg prvog reketa. Uoči početka sljedeće sezone, Ljubo je kao glavni cilj najavio lov na medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu.
Ančićevu sezonu obilježila mononukleoza
Nakon sjajnog starta u Australiji, Ančića je tijekom Davis cupa protiv Njemačke svladala opasna bolest i prema liječnicima prava je sreća da se "Supermario" izvukao bez ikakvih trajnijih posljedica za zdravlje.
Najbitnije je da je Ančić konačno zdrav i da potpuno spreman moze krenuti u sljedeću sezonu u kojoj će se vratiti tamo gdje mu je i mjesto, među pvih deset tenisača svijeta. Bitno je da Mario od samog početka krene sa što boljim rezultatima koji bi mu omogućili skok na ATP ljestvici, ali i izbegavanje igranja uvijek neugodnih kvalifikacija.
Karlović najavio lov na sami vrh
Od deset statističkih pokazatelja koje vodi ATP, naš tenisač je završio sezonu na čelu u čak njih četiri. Najbolji je u broju aseva (1318), osvaja najveći broj gemova na svoj servis (94%), ima najveći postotak osvojenih poena nakon prvog servisa (84%), ali i najbolje na svijetu spašava break lopte (75%). Zanimljivo je da je Karlo Veliki čak tri puta proteke godine igrao protiv najboljeg tenisača svijeta Rogera Federera i, iako je svaki put poražen, odlučivale su samo nijanse, a nedodirljivi Švicarac se morao pošteno namučiti da bi svladao trenutačno 22. tenisača svijeta.
Ne smijemo zaboraviti niti sve boljeg Marina Čilića koji bi u narednom periodu trebao napraviti korak naprijed prema najboljoj pedesetorici (trenutačno je 71.) i postati dostojna zamjena Ljubičiću u reprezentaciji. Treba spomenuti da je Čilić u svojoj prvoj pravoj ATP sezoni već sada uzeo skalpove igračima poput Davydenka i Henmana.
Ispadanje iz Svjetske skupine
Nakon 2005. i osvajanja Davis cupa, Hrvatska je samo dvije godine kasnije ispala iz društva najboljih, iz Svjetske skupine. Malo je reći da je prste u ovom neuspjehu ovaj puta zaista imala božica Fortuna koja se pobrinula da u ključna dva ogleda, protiv Njemačke i protiv Velike Britanije, ne igramo niti u približno najboljem sastavu.
I dok je protiv Nijemaca nakon prvog meča morao odustati Mario Ančić (pokazalo se kasnije zbog mononukleoze), u odlučujućem dvoboju za ostanak u Svjetskoj skupini protiv Velike Britanije, osim bolesnog Ančića, nedostajao je i Ivan Ljubičić zbog problema s bubreznim kamencima. Hrvatsku su na terenima All England Cluba tada predstavljali Marin Čilić i Roko Karanušić koji nisu mogli puno učiniti protiv iznimno motiviranog Henmana (kojem je to bio posljednji meč u karijeri) i odličnog Murraya.
Priča s Ivom Karlovićem je i dalje nepromjenjena i unatoč sjajnim igrama na "touru" Karlović i dalje zbog sukoba sa Hrvatskim teniskim savezom ne želi nastupati za reprezentaciju. Ljubičić je također najavio povlačenje iz nacionalne momčadi, pa tako na Ančiću i Čiliću ostaje težak zadatak povratka u Svjetsku skupinu gdje nas na prvoj stepenici u travnju čekaju neugodni Talijani.
Ženski tenis na najnižim granama
Hrvatski ženski tenis je u velikoj krizi, što zorno pokazuje WTA lista na kojoj među prvih 100 više nema Hrvatica. Najbolja među hrvatskim tenisačicama je Jelena Kostanić Tošić, koja je sezonu završila tek na 103. mjestu, a slijede je Nika Ožegović na 146. i Ivana Lisjak 207. mjestu. Karolina Šprem, nekoć igračica iz društva najboljih 20, pada sve niže i niže, pa je kraj godine dočekala na 209. mjestu, a na prste jedne ruke se mogu izbrojati njezine ovosezonske pobjete na WTA touru.
Žalosno je da je priča sezone zapravo neuspjeli povratak Mirjane Lučić, koja se proljetos odlučila vratiti vrhunskom tenisu u "dealu" s hvarskim gradonačelnikom. Kako to obično i biva, pompozno najavljivani povratci povezani s privatnim interesima su se i ovaj put pokazali samo kao ček bez pokrića, pa se Mikica još jednom uvrijeđenja zbog tretmana u Hrvatskoj povukla natrag u Ameriku.
Možemo se samo nadati da će netko od mladih hrvatskih nada isplivati u sljedećem periodu i vratiti sjaj u ženski dio hrvatskog tenisa.
Marko Petrak
Foto: AFP
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati