HNB brani tečaj: Zbog konverzije švicaraca poskupljuju krediti u eurima
Graf: PBZ
HRVATSKA narodna banka jučer je intervenirala na deviznom tržištu, kako bi obranila tečaj kune.
Jučer, ubrzo nakon otvaranja tržišta na razinama od oko 7,655 kuna za euro, kuna je pod pritiskom povećane potražnje za devizama od strane domaćih banaka i institucionalnih investitora oslabila do razine od oko 7,675 kuna za euro.
Kako bi se ublažili deprecijacijski pritisci na kunu HNB je intervenirala prodajom deviza bankama u ukupnom iznosu od 268,3 milijuna eura po prosječnom tečaju 7,638161 te se trgovanje stabiliziralo na razinama od oko 7,649 kuna za euro gdje je i zatvoreno.
Jačanje europske valute u odnosu na kunu loša je vijest za korisnike kredita u eurima, jer im se povećavaju obveze, a do slabljenja kune došlo je zbog konverzije kredita u švicarskim francima.
Banke moraju uskladiti deviznu imovinu
Naime, banke konverziju rade po povijesnim tečajevima, a gubitke knjiže u kunama, te istovremeno gube deviznu imovinu, što moraju nadoknaditi kupnjom deviza.
"Kada je Ministarstvo financija krajem kolovoza objavilo namjeru primjene novog zakonskog rješenja kojim bi se omogućilo klijentima banaka koji su zaduženi CHF valutnoj klauzuli konverzija u EUR valutnu klauzulu i to po povijesnim tečajevima na dan kada su krediti realizirani, domaće financijsko tržište reagiralo je na očekivani način. Budući da se konverzija radi po povijesnim tečajevima, a banke gubitke knjiže u kunama uz istovremeno smanjenje devizne aktive, banke moraju supstituirati kupnjom devizne aktive u odnosu na kunsku. Stoga su financijske institucije odmah bile svjesne da će za projicirane gubitke morati u istom tom iznosu kupiti devize na deviznom tržištu i to iz ograničene kunske likvidnosti. Tržište je kao što je navedeno reagiralo na logičan način, i to sa posljedicom porasta EUR/HRK", objašnjavaju analitičari PBZ-a.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati