Cibona u mraku: Isključena im struja, od ponedjeljka upitna budućnost kluba!
Foto: Biljana Gaurina, Ronald Goršić /Cropix
"U 10 sati nam je isključena struja i sada idem u klub. U nedjelju ćemo igrati protiv Radničkog u NLB ligi, a nakon toga nisam siguran što će biti s klubom" izjavio je predsjednik Cibone Vlatko Previšić, koji je u intervjuu za Index istaknuo kako je uprava kluba nalaz reviziije poslovanja kluba od 2007. do 2010. dala na uvid policiji i Državnom odvjetništvu na njenu inicijativu, a ne po zahtjevu spomenutih organa ili nakon "ulaska policije u klub".
Previšić, koji je dužnost predsjednika preuzeo tek u svibnju ove godine, zajedno sa direktorom Androm Knegom pokušava naći put iz bezizlazne situacije u kojoj se Cibona nalazi, zahvaljujući "radu" uprava koje su im prethodile i čijim nevjerojatnim poslovnim odlukama je kultni klub prešao rub propasti.
"Mi smo policiji i Državnom odvjetništvu predali nalaz revizije da ga pročešljaju"
"Mi smo policiji i Državnom odvjetništvu dali nalaze revizije kako bi se utvrdile inkriminirajuće radnje koje su se dogodile u poslovanju kluba. U javnosti se na osnovu natpisa može stvoriti kriva slika, kao da je "policija došla u klub", ali upravo Knego je otišao na policiju i odnio reviziju, jer kao direktor kluba dužan je štiti zakon.
Nakon toga nas je kriminalistička policija obavijestila kako želi da im se na uvid stavi određena dokumentacija, što ćemo mi svakako napraviti i tu nema ništa sporno.
Ništa nismo zatajili, dapače, Knego je još prije mjesec dana pred Upravnim odborom kluba rekao kako će izvješće revizije predati državnim tijelima, a s tim smno se složili Upravni odbor i ja, dapače.
Također, ne vidim kako bi moglo biti riječi o inkriminiranosti gospodina Knege, ne samo što se tiče njegovog direktorskog staža, jer on teče tek 10 mjeseci, a revizija o kojoj je riječ odnosi se na razdoblje od početka 2007. do kraja 2009. Tu reviziju je zatražio još Ivo Jelušić kada je bio predsjednik, a osobito kada je Bože Miličević dao ostavku na funkciju direktora.
Upravni odbor je od Miličevića tražio izvješće povodom njegovog odlaska u klubu gdje je proveo 20 godina, ali on ga nikad nije napravio i sve je ostalo u formi nacrta, pa je logično što je Jelušić zatražio reviziju."
Dugo ste u klubu, klao član Upravnog odbora, a zadnjih pola godine i kao predsjednik. I bez nalaza revizije možete znati što je isplivalo njenim rezultatima?
Mislim da će biti zanimljivi ugovori o iznajmljivanju poslovnih prostora, ali i ugovori koji su sklapani sa igračima. Pokazat će se kako su prodavane klupske vrijednosti, na primjer Radio Cibona, u čemu svakako ima inkriminirajućih elemenata.
Sumnjiva je i posudba nekoliko stotina tisuća kuna za koju se nije moglo revizijski utvrditi kome je dana, pod kojim uvjetima i kako, ali ostao je trag da je nedvojbeno došlo do posudbe.
Znači to je također bilo u razdoblju mandata predjednika Jelušića i direktora Miličevića?
Svi nalazi revizije su za razdobolje od početka 2007. do kraja 2009. Naravno da su neki ugovori po kojima se postupalo u navedenom razdoblju rađeni prije tog razdoblja. Međutim, moramo naglasiti kako revizorska kuća nije mogla obhvatiti sve stavke sklopljenih ugovora jer je voditeljica računovodstva otišla u mirovinu.
Odlaskom u igračku mirovinu zaslužni igrači su dobili na korištenje poslovne prostore za koje je općepoznata stvar da ih daju u podzakup. Ne bi li i oni mogli u ovom strašnom času za Cibonu, pokazati solidarnost i makar plaćati prostore po tržišnoj cijeni?
Cibona je ponos hrvatske kulture, a ne samo sporta. Zašto nas onda, kada je već riječ o zaslugama i solidarnosti, grad tuži i tako nam ne dopušta da 30 naših prostora damo kao hipotekarni zalog i tako dopustimo zainteresiranim tvrtkama da uđu u klub i tako nam pomognu. Zašto nas se optužuje da "prodajemo nešto što nije naše"? Zašto nam grad stavlja omču oko vrata,kada nam nije htio potpisati cesiju kad nam je Dinamo želio posuditi novce? Zašto su nam svi sponzori otišli i tko im tiho sugerira da se ne ulazi u Cibonu, jer neki drugi koji nisu ravni Cibona ni po makretinškom potencijalu, ni po tradiciji, imaju sponzore. Cibona zbog svega toga trpi i zbog toga svega nisam siguran što će biti s klubom sljedećeg tjedna. Vjerojatno ćemo u nedjelju igrati protiv Radničkog, a poslije toga ne znam što će biti.
Gradu ćemo dati sve naše nekretnine, ali pod pravnim jamstvima da će Cibonu sanirati, samo neka Cibona ne propadne. Cibona je emocija grada Zagreba i ako nad tim sitnim interesima nadvladaju sitni osobni interesi i Cibona propadne, onda neka se to dogodi.
Koliko Cibona ima poslovnih prostora i kolika je kvadratura kojom raspolaže?
U vlasništvu kluba je 30 poslovnih prostora, koji su uknjiženi na Cibonu i parkiralište pored dvorane, što ukupno čini oko 5 tisuća kvadrata, ali se mora uzeti u obzir da je u to uračunata velika površina spomenutog parkinga, kao i da samo klub Shamballa ima oko 1100 kvadrata.
Bez obzira na to što je klub uknjižen na te prostore, mi ne možemo dok nas grad tuži pregovarati s potencijalnim investitorima, jer je zbog tog spora nerazriješena imovinsko-pravna situacija kluba i oni naravno ne žele razgovarati s klubom koji je u takvoj poziciji.
Koje tvrtke žele ući u klub kao financijeri?
Jedna je zagrebačka a druga je norveška kompanija Verdispar, koja se bavi nekretninama i koja pored Varaždina gradi veliki trgovački centar. Oni su napravili ekspertizu, pregledali svu dokumentaciju i kada su i jedna i druga kompanija sve pregledale, ustvrdile su da je za njih sve regularno i da mogu ući u posao, a znate da financijeri ne ulaze ako sve nije čisto.
Oni upravo to žele, jer su nakon dubinskog snimanja situacije poslali pismo namjere kako bi riješili situaciju u kojoj se klub nalazi.
Te tvrtke bi odmah riješile kredit Zagrebačke banke i daju nam jedni 6, a drugi 9 milijuna čistog novca da možemo krenuti dalje.
Koliko je točno Cibona dužna?
Revizija je do kraja 2009. utvrdila 54 milijuna kuna, ali nas svaki mjesec plaća i "hladnog pogona" košta 2.5 milijuna kuna i u pismu koje ćemo poslati na adrese svih medija i državnih i gradskih institucija je sve to podrobno objašnjeno, ali je utvrđeno da naše nekretnine vrijede 60 i 80 milijuna kuna. Ključno je dakle, da vrijednost naših nekretnina nadilazi naš dug, ali te nekretnine nismo mogli prodavati jer smo pod hipotekom Zagrebačke banke. Naravno da bi bilo nemoralno da možemo raspolagati nekom nekretninom dok nam radnici mjesecima nemaju za kruh. Kada nam je Dinamo htio posuditi novce, grad nam nije želio dati cesiju kojom bi sva davanja nama prebacivao Dinamu, a mi bi tim novcima igračima dali plaću.
Kako će i kada ti radnici dobiti plaću?
Da nam ovog trena dođe dobrotvor i uplati klubu nekoliko milijuna, to bi dostajalo tek za skidanje blokade i mi i dalje ne bi mogli isplatiti plaće. To je ono što radnici nažalost nisu shvatili, jer kada su nam i dolazili novci od grada, dolazili su u paketu dotacija, a mi tada nismo mogli odatle izvaditi za plaću. Jer čim novci sjednu na račun kluba, odmah odu nekom od igrača koji nas svojim potraživanjem blokira. Mi jednostavno nemamo pravo reći 'dajte nam 300 tisuća kuna za plaće, a ovo drugo npr. Prkačinu ili Golemcu'. Nismo uzeli radničke plaće, a i radnici nisu "naši" nego održavaju gradsku dvoranu.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati