Dosta je žongliranja hrvatskim nogometom!
Foto: HINA
S ČAK tri zakona "žonglirali" su u splitskoj policiji i Prekršajnom sudu, no čini se da ipak nisu uspjeli provesti u djelo rješenje o mjeri zabrane pristupa splitskim stadionima Zdravku Mamiću. Splitski sud brzopotezno je izdao spomenuto rješenje dan uoči utakmice Splita i Dinama, na koju Mamić dolazi unatoč zabrani.
Predmet bi, jasno, bio bitno manje kompliciran da stranka u postupku nije gazda Dinama i svježe promovirani dopredsjednik HNS-a, čiji su pravni savjetnici opet bili spretniji od državnih pravnih službi. No, bez obzira na panično rješenje splitskog suda, pravnu enigmu mogao je riješiti i HNS. Na to ga je mogao i trebao podsjetiti upravo splitski Sud, kao što Index ovim putem podsjeća Savez da je upravo njihova Udruga organizator utakmice na kojoj će Mamić boraviti jer se poslužio elementarnim trikom - izbjegavanjem uručenja spomenutog rješenja. No, krenimo redom.
"Zdravko putuje s nama u Split jer smo uložili žalbu na nepravomoćnu presudu", oglasio se u ponedjeljak Zoran Mamić o presudi Prekršajnog suda u Splitu koja gazdi Dinama Zdravku Mamiću propisuje devet mjeseci zabrane dolaska na splitske stadione Poljud i Park Mladeži, zbog incidenta koji se dogodio u svečanoj loži Hajdukovog borilišta tijekom ogleda s Dinamom.
Tvrdnja Zorana Mamića, međutim, tek je djelomično točna. Žalba na nepravomoćnu presudu uistinu odgađa izvršenje iste, no samo ukoliko se radi o presudi sukladno Zakonu o sprječavanju nereda na stadionima. Ona je Mamiću izrečena naknadno i nakon detaljnije istrage, dok je prvotno priveden zbog narušavanja javnog reda i mira.
Mamić će u Zagrebu eskivirati uručenje zabrane, a policija mu u Splitu ne smije ništa
Riječ je, dakle, o dva postupka. Sukladno Zakonu o narušavanju javnog reda i mira policija je za Mamića tražila izricanje mjere opreza zabrane dolaska na splitske stadione, a koju je u ponedjeljak sutkinja Prekršajnog suda u Splitu rješenjem i izrekla. U tom slučaju, žalba ne odgađa izvršenje mjere opreza, u ovom slučaju zabrane.
Sud je, dakle, Mamiću jasno zabranio dolazak na Park Mladeži, no to rješenje na snagu stupa tek uručenjem. Tu dolazimo do prvog apsurda: moguće je da Zdravko Mamić izbjegne uručenje spomenutog rješenja, iako po logici stvari mjera opreza nema smisla ukoliko se s njezinim izvršenjem može odugovlačiti. No, očigledno može, obzirom da je policija dužna uručiti rješenje Zdravku Mamiću tek ukoliko ga on ne primi redovnim putem. Do utakmice na Parku mladeži taj uvjet neće biti zadovoljen.
Riječ je o vrlo zanimljivom pravnom pitanju i utrci s vremenom koja otkriva sve manjkavosti pravnog sustava. No, zakon očigledno ignorira i HNS, što je Indexu objasnio i nekadašnji dopredsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Ivan Brleković, stručnjak za sportsko pravo kojeg nema potrebe detaljnije predstavljati. On je pojasnio kako je prema Zakonu o sprječavanju nereda na sportskim borilištima za provođenje mjere zabrane odgovaran i organizator, u ovom slučaju RNK Split te HNS, kao i njihova produžena ruka - delegat samog susreta.
"Gospodinu Mamiću nije mogla biti izrečena zaštitna mjera sukladno Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira, jer u tom zakonu adekvatna mjera na postoji. Samim time, izrečena mjera odnosi se na Zakonu o sprječavanju nereda na sportskim borilištima, koja uključuje obvezu javljanja u policijsku postaju uoči sportskih priredbi", objašnjava Brleković.
Brleković: HNS može Mamiću zabraniti dolazak
"Zakon o navijačima propisuje da se uz zaštitnu mjeru može izreći i mjera opreza propisana Zakonom o prekršajima, ali te mjere pomoćna su sredstva koja traju do trenutka dok se ne okonča prekršajni postupak pravomoćnom presudom. Mamiću je, pretpostavljam, izrečena i mjera opreza i mjera zabrane posjećivanja određenih sportskih borilišta iz čl. 139 st 2.2 Zakona o prekršajima."
Drugi apsurd na koji nailazimo stvar je čiste logike, ali i zakona: HNS kao organizator natjecanja nema pravo prati ruke od ovog slučaja.
"Da, tu dolazimo do fundamentalnog trenutka, odnosno odredbe iz čl.130 st.8 koji propisuje da žalba izjavljena protiv mjere opreza nema suspenzivni karakter. Odredba čl. 32 st. 6 Zakona o sprječavanju nereda na stadionima kaže da je organizator sportskog natjecanja dužan poduzeti mjere za onemogućavanje pristupa prostoru sportskog objekta osobi za koju zna ili je dužan znati da joj je izrečena zaštitna sigurnosna mjera zabrane prisustvovanja ili mjera opreza"
"Na koncu, ukoliko je Prekršajni sud u Splitu proslijedio organizatoru utakmice, u ovom slučaju RNK Split, odnosno HNS i nadležni delegat susreta, procedura je jasna. Međutim, pitanje je zna li Sud uopće tko su organizatori utakmice. Da rezimiramo, uopće nije potrebno da policija uručuje rješenje Suda Zdravku Mamić, već ovaj problem može riješiti sam organizator".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati