Eduardo oštro udario po sudu: Pogoduju Mamiću, nisu me zaštitili od ropstva

Foto: Hina, Getty Images / Guliver image
NAKON što je Županijski sud Ivana Turudića u Zagrebu preinačio presudu koja je ugovore između Eduarda da Silve i Zdravka Mamića proglasila ništetnima, bivši hrvatski reprezentativac obratio se priopćenjem. Veliki obrat na sudu komentirao je preko svog odvjetnika Ivice Crnića, koji je zatražio reviziju presude i nazvao je navijačkom. Mamićevi odvjetnici za Index su kazali da očekuju pravorijek Vrhovnog suda koji će obaviti reviziju.
Županijski sud nije u obzir uzeo zaštitu nogometaša od robovlasništva
Dva su ključna stajališta zbog kojih je Županijski sud preinačio presudu prvostupanjskog, objašnjava Eduardov odvjetnik: tvrde da Eduardo nije bio ovisan o Mamiću u vrijeme potpisivanja ugovora, iako je njegov impresario u to vrijeme bio član Dinamove skupštine, dakle visoki dužnosnik Dinama (ujedno i igračev menadžer) te ne uzimaju u obzir odredbe sportskog prava, FIFA-inih i HNS-ovih pravila koja štite nogometaša od robovlasništva.
"S obzirom na interes medija koji se pojavio nakon što se saznalo da je Županijski sud u Zagrebu preinačio presudu Općinskog građanskog suda u Zagrebu i odbio je zahtjeve Eduarde Da Silve da se proglase ništetnima ugovori koje je on sklopio sa svojim tzv. pokroviteljem Zdravkom Mamićem i sportskim menadžerom Mariom Mamićem, Eduardo Da Silva me ovlastio da mogu dati sljedeću izjavu za medije:
Eduardo Da Silva smatra da pred Županijskim sudom u Zagrebu nije imao pravično suđenje.
Naime, Županijski sud je potpuno zanemario da sportaši imaju pravo na zaštitu od svojih menadžera i to po posebnim propisima koje su donijeli FIFA i Hrvatski nogometni savez.
Naime, kad postoje opći građanski propisi a istodobno i posebni propisi koji štite određenu skupinu profesionalaca, pa i sportaša, onda se moraju primijeniti ti posebni zaštitni propisi što Županijski sud nije učinio"
Sud smatra da 20 posto "rikverca" nije lihvarski ugovor
Jednako tako, nastavlja Crnić, Županijski sud je namjerno ili slučajno pogodovao Zdravku Mamiću kao tzv. pokrovitelju, kad je ocijenio da Zdravko Mamić nije bio dužnosnik u NK Dinamo u vrijeme kad je sklapao ovdje sporne ugovore. Naprotiv, Zdravko Mamić bio je dužnosnik NK Dinama pa je igrač koji je s njim sklapao ugovor bio u potpunosti ovisan o njemu. Takvi se ugovori ne mogu smatrati ugovorima koji su sklopljeni slobodnom voljom i nemoralni su...
Također Županijski sud nije primijenio propis športskog prava da igrač smije uz menadžera biti vezan najviše četiri godine. Županijski sud također smatra normalnim da nije zelenaški uzeti 20 posto od svih igračevih primanja. Također tom sudu uopće nije čudno da ni Zdravko Mamić ni Mario Mamić nisu ni jedan od tih ugovora prijavili Hrvatskom nogometnom savezu iako im je to bila dužnost. Tko to ne bi učinio ako su ugovori bili zakoniti. Pametnome dosta!
"Eduardo nastavlja pravnu bitku pred Vrhovnim sudom"
Zanemarivanje tih bitnih okolnosti slučaja upućuje na zaključak da je Županijski sud u Zagrebu bio pristran i neobjektivan.
Prema Eduardovom mišljenju, takvo stajalište Županijskog suda u Zagrebu otvara vrata za daljnje nezakonito iskorištavanje igrača od strane njihovih menadžera.
Nezadovoljan takvim stajalištima Županijskog suda u Zagrebu, koji nije primijenio važeće propise koji štite nogometaša od ropskih uvjeta, Eduardo Da Silva je odlučio nastaviti pravnu bitku pred Vrhovnim sudom Republike Hrvatske", zaključio je Crnić.
"Nosio sam proviziju na ruke Mamiću u ured, kafić ili restoran"
"Zdravko Mamiću sam od 2001. do 2004. isplaćivao proviziju od 20 do 25 posto plaće u Dinamu, oko 4000 eura godišnje. Kada sam 2004. dobio godišnju plaću u Dinamu od 120.000 eura, tada sam mu godišnje do 2007. isplaćivao proviziju na ruke od 24.000 eura. Novce sam mu nosio u gotovini i isplaćivao je na ruke u njegovom uredu ili u kafiću ili restoranu gdje bi se nalazili".
Tako je 2013. godine na Općinskom građanskom sudu svjedočio Eduardo da Silva. On je, podsjećamo, 2011. godine protiv Mamića podnio tužbu kojom je tražio da se ponište svi ugovori koje su sklopili, a koje je nazvao lihvarskima.
Sutkinja Jasenka Jurić Šojat početkom prošle godine donijela je nepravomoćnu presudu u Da Silvinu korist. Zaključila je da ugovori prema kojima Da Silva mora Mamiću do kraja karijere isplaćivati dio svojih prihoda ne mogu biti važeći. Prihvatila je Da Silvin argument da su ugovori i aneksi ugovora te javnobilježničke isprave koje je sa Zdravkom Mamićem sklopio u razdoblju od 2001. do 2007., kao i prijenos tih ugovora na Marija Mamića, protivni pravilima FIFA-e, po kojima ugovor s jednim posrednikom nogometaši ne mogu sklopiti do kraja profesionalne karijere, nego najdulje na četiri godine.
Prvi ugovor s Mamićem potpisao je kada je imao 18 godina, obnovio ga je tri godine kasnije
Dio ugovora po kojemu su Zdravko Mamić i Da Silvin bivši menadžer Helio Augusto Suzano ostvarivali pravo na po 25 posto primanja od marketinga, plaća, nagrada, premija i svih drugih drugih primanja koja Da Silva ostvari do kraja karijere, sutkinja je ocijenila zelenaškim. Podsjetimo, Eduardo je u prvom stupnju najprije izgubio spor, nakon čega mu je blokirana sva imovina u Hrvatskoj. Nakon žalbe je pokrenuo protutužbu kako bi dokazao da je ugovor s Mamićem bio lihvarski i tražio njegovo poništenje.
Ugovor s Mamićem Brazilac je potpisao 2001. godine s 18 godina, a obnovio ga je tri godine kasnije. Prema njemu je Mamić uzimao 20 posto ukupne Eduardove zarade.
Općinski sud ukinuo je ugovore, a drugostupanjski, Županijski sud u Zagrebu tu je presudu sada poništio. Index nastoji doći u posjed pravomoćne presude.
Sada Eduardo duguje osam milijuna kuna Mamiću, koji upravo u Remetincu skuplja za jamčevinu
Ugovor o ulaganju, posredovanju i zastupanju te ugovor o međusobnim pravima i obvezama koje je Eduardo da Silva sklopio na početku svoje nogometne karijere sa Zdravkom Mamićem potpuno su pravno valjani. Eduardov odvjetnik Ivica Crnić uložio je reviziju presude Vrhovnom sudu. Presudu je nazvao navijačkom. Tvrdi da su nogometaši ovime bačeni u ralje menadžera.
Eduardo na temelju ugovora koje je htio poništiti Mamiću duguje oko pet i pol mlijuna kuna, s kamatama blizu osam milijuna. Mamić mu je već sjeo na imovinu, a nakon ove presude može zatražiti izvršenje prisilne naplate. Dinamov gazda iz Remetinca trenutno baš prikuplja novac da tom istom sudu uplati sredstva za jamčevinu i obranu sa slobode, zbog optužbi u izvlačenje blizu 200 milijuna kuna iz gradskog kluba Dinamo. Najveći hrvatski transferi dio su istrage.
Ovako je poslovanju s Mamićem na sudu govorio Eduardo:
"Cjelokupnoj je javnosti vrlo dobro poznat utjecaj Zdravka Mamića na nogometna zbivanja u Hrvatskoj. U takvoj situaciji ja sam još 2001. morao pristati, ako sam išta htio postići u nogometnoj karijeri, na sve zahtjeve svog 'pokrovitelja'. Ta ovisnost je dodatno pojačana nakon što je 'pokrovitelj' Zdravko Mamić postao i dužnosnik NK Dinamo. Kao igrač tog nogometnog kluba, u pogledu mogućnosti nastupa za taj klub i razvitka karijere bio sam u potpunoj ovisnosti od tog klupskog dužnosnika. Zdravko Mamić bio je, dakle, i u sukobu interesa, jer je istovremeno bio i visoki izvršni klupski dužnosnik a meni se kao igraču predstavljao i kao posrednik za igrače iz istog nogometnog kluba", tvrdio je Da Silva u priopćenju kojeg je odaslao krajem 2011. godine povodom sudskih postupaka sa Zdravkom Mamićem i njegovim sinom, nogometnim menadžerom Marijom Mamićem.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati