Je li ovo konačno Liverpoolova godina?
“Ja nisam tip koji radi čuda. Ja nisam The Special One, ja sam The Normal One. Ništa se neće dogoditi preko noći, ima ovdje puno posla. Ali ako ostanem ovdje četiri godine, osvojit ćemo titulu”, rekao je Klopp na svojoj prvoj press konferenciji kao trener Liverpoola.
Kloppova momčad rasla je iz godine u godinu
Tu sezonu, u kojoj nije odrađivao pripreme i slagao momčad, završio je na osmom mjestu. Sljedećeg ljeta doveo je Sadija Manea i Giorginija Wijnalduma. Prvi je postao jedan od najboljih igrača Premiershipa, a drugi neizostavan član prve momčad. S nijednim nije pogriješio. Svoju prvu punu sezonu, u jednoj od najtežih u novije doba Premiershipa, sa 76 bodova bio je četvrti. Usporedbe radi, Leicester je godinu prije bio prvak s pet bodova više. Uz to, dogurao je do finala Europske lige.
Skoro pola prošle sezone igrao je bez Coutinha, stalno je imao problema s ozljedama, ali uspio se ugurati na četvrto mjesto, ispred Arsenala i Mourinhova Uniteda. Cijelo to vrijeme, njegova momčad je rasla. Bilo je crnih rupa, upadalo se tu i tamo u rezultatske krize, ali Liverpool se polako i sigurno dizao. Počeo se stvarati automatizam u igri, počeli su igrači polako hvatati njegove zamisli. Počeo je ličiti na Borussiju.
Točno dvije godine trebale su Kloppu da, nakon dolaska iz Mainza, od Dortmunda, kluba koji je životario po sredini Bundeslige, napravi momčad koja je dvije, tri godine igrala možda i najljepši nogomet u Europi. Prvu sezonu na klupi Borussije završio je na šestom, drugu na petom, a treću i četvrtu godinu osvojio je naslov prvaka.
Bundesliga nije Premiership, ali priča je dosta indikativna. Prve godine u Borussiji doveo je, između ostalih, Nevena Subotića, a iz omladinske škole promovirao Schmelzera. Sljedećeg ljeta je iz RW Essena doveo Kevina Grosskreutza za 4,5 milijuna eura, od Bayerna kupio Matsa Hummelsa. Točno toliko je uoči šampionske sezone 2010./2011. platio Lechova napadača Roberta Lewandowskog. Bez odštete je dobio Lukasza Piszczeka iz Herthe, a anonimusa imenom Shinji Kagawa je Cerezu iz Osake platio 350.000 eura. U Japanu su se, navodno, smijali.
Klopp, možda i najveći vizionar u današnjem nogometu, momčad koja će se dvije sezone rugati besramno bogatom Bayernu sastavio je za “kikiriki”. Jer to je način na koji on radi. Mladi, nabrijani i “gladni” igrači ono su što Klopp može najbolje oblikovati i koji će ga bez pogovora slijediti i slušati.
Sličan princip primijenio je u Liverpoolu, iako su tri ključna igrača koja je doveo došli za jako velik novac. Ali, to je Premiership. Ako se nekakvog lijevog beka Crystal Palacea plaća po 15 milijuna eura, onda je 41 milijuna za Manea, 28 za Wijnalduma ili 42 za Salaha - “bagatela”.
Identične navike igrača kao u Borussiji
A upravo su ti igrači, uz Kloppa, postali ključni za Liverpoolovu tranziciju u dortmundsku Borussiju. Prednja Liverpoolova linija Mane-Firmino-Salah igra identično kao Grosskreutz-Lewandowski-Blaszczykowski. Gündogan, Götze i Bender pokrivali su cijelu sredinu baš kao što to čine Wijnaldum, Henderson i Can, a kad se društvu još pridruže Alberto Moreno (Schmelzer) i Joe Gomez (Piszczek), ne samo da se teško od njih braniš, nego vrlo često teško i izneseš loptu sa svoje polovice. Baš kao protiv Borussije.
Trebalo je vremena, trebalo je utakmica, transfera i priprema da sve sjedne na svoje mjesto. Da, sezona je tek počela i rano je za suditi, ali konture Premiershipa već se polako mogu vidjeti. Chelsea će opet biti jako, jako tvrd, Mourinhov United izgleda opako dobro baš kao i Liverpool, koji je u dvije utakmice protiv Hoffenheima i tri u Premiershipu zabio 14 golova. Da nije bilo black-outa u Watfordu u 1. kolu (3:3), učinak “redsa” bio bi savršen. No, i ovako Liverpool trenutačno igra vjerojatno najatraktivniji nogomet u Europi. I to bez Philippea Coutinha, koji ove sezone nije odigrao nijednu utakmicu i, kako stvari stoje, vjerojatno ni neće.
Jedini i ne mali problem koji Klopp ima je stoperski par. Dejan Lovren i Joel Matip su solidni braniči, ali ništa više od toga. Simon Mignolet i Loris Karius su solidni golmani, ali ništa više od toga. Dobre vijesti su da: a) prijelazni rok traje do četvrtka, a Virgilu van Dijku se više ne ostaje u Southamptonu i b) momčadi su mu uglavnom uvijek zabijale više nego što je obrana primala. Puno više.
“Heavy metal football”, tako Klopp zove svoju filozofiju igre. Bend mu se nakon dvogodišnje probe uštimao. Ritam sekcija je brutalna, a kad Mane ili Salah opale poneku solažu, protivnicima je voda u ušima.
Ponavljamo, sezona je tek počela i ovo je ipak Liverpool, s kojim je sve moguće. No neće biti ni najmanje čudno ako Liverpoolovi navijači ove godine napokon budu u pravu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati