Jugoslaviju na SP-u ´74 uništile svađe oko parsto maraka
Tekst: Zvonko Alač
IZOSTANAK Hrvatske sa Svjetskog prvenstva nije razlog da se ne podsjetimo kako su selekcije s "ovih prostora" prolazile na nogometnim summitima.
Ustvari, barem su dva razloga da obilježimo neodlazak naših u Južnu Afriku: s obzirom na to kako su igrali u kvalifikacijama, bolje je da i nisu tamo otišli - isto se može reći i za generacije koje su s velikim nadama ispraćene u Njemačku 1974. i Španjolsku 1982. i o kojima će ovdje biti riječi.
Drugi motiv je upravo taj što su se, za razliku od Hrvatske, na SP plasirale Srbija i Slovenija, a od trenutka kada su bili poznati sudionici SP-a, među ljubiteljima nogometa u Hrvatskoj traju žestoke debate hoće li srčano navijati za ili zdušno protiv "soseda" i "komšija". Naravno, predstavnici oba naroda (prije svega Srbi) igrali su do '92. za Jugoslaviju rame uz rame s Hrvatima, pa tako, naravno, i na prvenstvima na koja ćemo podsjećati.
U ovom jugoslavenskom nogometnom mini vremeplovu kao najdalju odrednicu uzeli smo Weltmeisterschaft koji se '74. održavao u tadašnjoj Saveznoj Republici Njemačkoj jer, uzimajući u obzir prosječnu dob naših čitatelja, teško da bi se mogli poistovjetiti s vremenom i igračima kojih se u većini slučajeva ne sjećaju ni njihovi djedovi.
Europski nadigrali prave Brazilce
Tada je na SP-u igralo svega 16 reprezentacija, a Jugoslavija je tamo otišla legendarnom pobjedom nad Španjolskom i golom Josipa Katalinskog u frankfurtskoj majstorici. Nastup ove selekcije nestrpljivo se očekivao, ne samo zbog jake momčadi, nego i zato što je Jugoslavija propustila SP '66. i '70.
Malo je reći da je reprezentacija bila skup sjajnih igrača, dovoljno je na dnu teksta pogledati popis imena i sve će biti jasno, i to ne samo nogometnim fanaticima. Međutim, pokazalo se da ne igraju imena ni "skup pojedinaca", posebno kada se atmosfera u momčadi uništi zbog izvanterenskih razloga.
Pretežno sastavljena od igrača Hajduka (Šurjak, Oblak, Buljan, Mužinić...) i Zvezde (Džajić, Karasi, Aćimović, Pižon Petrović) ), koji su u tom desetljeću bili najjači klubovi u zemlji i bolja polovica Velike četvorke, dodatno je ojačana mostarskim BMV (Bajević-Marić-Vladić) trojcem. Nakon što su u prvoj utakmici na rasprodanom stadionu u Glesenkirchenu odigrali 0:0 protiv aktualnih svjetskih prvaka Brazilaca, pri čemu su bili bolji, činilo se da će se o ovoj reprezentaciji govoriti jednako kao o Cryuffovoj Nizozemskoj i Beckenbauerovoj Njemačkoj.
Rekordno trpanje Zaira
Izbornik Zaira Blagoje Vidinić je od svojih doživio neviđenu katastrofu, jer Jugoslavija je s fantastičnih 9:0 uništila današnji Kongo. Pobjeda je to koja dijeli prvo mjesto u povijesti SP-a po rekordnoj razlici (istim rezultatom je Mađarska '54. pobijedila Južnu Koreju, a Mađarska je Salvador '82. ponizila 10:1).
U strijelce se upisalo čak sedam različitih igrača, a posebno je blistao "princ s Neretve" Dušan Bajević koji je postigao hat-trick, a poentirali su još Dragan Džajić, Ivica Šurjak, Josip Katalinski, Vladislav Bogićević, Branko Oblak i Ilija Petković. Posljednja utakmica u skupini donijela je 1:1 (Karasi) s neugodnim Škotima i Jugoslavija je kao prva u skupini otišla u drugu grupnu fazu, gdje su u dvije skupine bili prvi i drugoplasirani iz prethodne.
Skandal s premijama izbacio Jugoslaviju
Tada na scenu stupaju balkanski mentalitet i igrice - igračima je bila obećana isplata premija u čvrstoj valuti kada se dokopaju Njemačke, ali je nešto, naravno, zaštekalo u realizaciji.
Kratki spoj se, dakako, odrazio i na izvedbama Plavih koji su u drugoj fazi natjecanja izgubili sve tri utakmice: od Njemačke 2:0 (strijelci kao u finalu protiv Nizozemske Breitner i Mueller) te Poljske i Švedske po 2:1 (strijelci golova Karasi i Šurjak).
Sastav reprezentacije Jugoslavije na SP-u u Njemačkoj '74. (u zagradi su klubovi za koje su igrači nastupali)
Marić (Velež), O. Petrović (Crvena zvezda), Mešković (Hajduk), Buljan (Hajduk), Hadžiabdić (Željezničar), Mužinić (Hajduk), Katalinski (Željezničar), Bogićević (Crvena zvezda), Petković (Troyes), Oblak (Hajduk), Šurjak (Hajduk), Aćimović (Crvena zvezda), Džajić (Crvena zvezda), Jerković (Hajduk), Pavlović (Crvena zvezda), Peruzović (Hajduk), Dojčinovski (Crvena zvezda), Vladić (Velež), Popivoda (Olimpija), Karasi (Crvena zvezda), Bajević (Velež), V. Petrović (Crvena zvezda).
Izbornik: Miljan Miljanić.
U sljedećem nastavku 1982.: Puma ili Adidas = debakl
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati