Kandidatura za europsku krunu
NAKON ovakve hrvatske predstave na terenu i tribinama Wembleyja nema potrebe za lažnom skromnošću ili "smirivanjem euforije" - kada se pogledaju rezultati ostalih velikih reprezentacija, koje velesile kao što su Izrael i Gruzija guraju na Euro, i kada to usporedimo s Hrvatskom i njenom dominacijom nad Engleskom, koja 13 godina nije igrala važniju - biti ili ne biti utakmicu, logično se nameće zaključak da Bilićeva reprezentacija ne ide na alpsku smotru samo da se "plasira u drugi krug".
> Hrvatska u drugoj jakosnoj skupini
> Shearer: Hrvati su nam održali lekciju
> Izjave netom nakon utakmice: Slavit ćemo u drugom mjesecu
> Bilić: Osveta Englezima jer nemaju poštovanja
> Niko Kovač: Voljeli bismo ići svi skupa u Zagreb, ali onda nitko ne bi mogao igrati u subotu
> Olić zatrpan pozivima i SMS-ovima iz Rusije poručuje: Auti nam ne trebaju
> Šimić: 6 tisuća naših navijača čulo se kao 60 tisuća Engleza
> McClaren za BBC: Ma, kakva ostavka!
> Engleski mediji: Igrač utakmice Olić, Carsonu najgori debi u povijesti
> Gerrard: Ovo mi je jedan od najtežih poraza u životu
> McClaren: Ovo mi je najveći poraz, ali ne razmišljam o ostavci
> Nas i Rusa 200 milijuna: Spasibo, Horvatija!
Podatak da Englezima nisu igrali Owen, Rooney, Ferdinand i Terry svakako znači da je Engleska bila oslabljena, ali kukavica McClaren bi i sa 4 ključna izostala igrača jednako oprezno postavio igru. Koliko je njihova reprezentacija loša kao momčad, usprkos sjajnim pojedincima, pokazuje i njihova igra. Nakon što su se izjednačenjem bili "plasirali" na Euro, Englezi nisu znali ni mogli posljednjih 15 minuta privesti utakmicu kraju jer se strah trenera, nedostojnog časnog posla kojeg je obavljao, prenio i na stotine milijuna funti vrijedne igrače.
Ujedinjeno Kraljevstvo za golmana
Svijetlu tradiciji Seamana, Jamesa i Robinsona nastavio je Scott Carson, koliko god nezgodno skočila Kranjčarova lopta, a drugi gol Hrvatske i malo Eduardovo remek-djelo kada je Campbellu kroz noge provukao loptu pokazuju i da bi novi engleski izbornik Richardsa možda trebao prebaciti u sredinu obrane. Stalnim pritiskom hrvatskog napadačkog dvojca isključen je Gareth Barry, a nakon što su Englezi ostali bez korektora veznog reda, Lampard i Gerrard su, zahvaljujući Modriću i Niki Kovaču, također postali nevidljivi.
Promjena engleske taktike dovela do "skopskog sindroma"
Koliko je McClaren bio očajan svjedoči i to da je na poluvremenu na klupi ostavio Shauna Wright-Phillipsa, patuljastog zvrka koji je jedini bio opasnost za hrvatski gol, a osim prilike koju mu je Pletikosa majstorski skinuo, stalno je probijao naš bok i zadavao probleme Joeu Šimuniću. Prelazak sa 4-1-4-1 na odvažnih 4-4-2 je umjesto Phillipsove probojnosti ponudio Beckhamove teledirigirane lopte, a sada nepotrebnog Barryja zamijenio je Jermaine Defoe, Crouchev partner u napadu.
Defoe se ipak nije vidio, a da Bilićev kolega nije potpuno promašio s izmjenama pokazala je suradnja Beckhama i Croucha i akcija za zgoditak ništa manje lijepa od one za drugi ili treći hrvatski gol. Uz blagi vjetar u leđa suca Frojdveldta Englezi su na trenutak nezasluženo i bili na Euru, ali tada Bilić radi majstorski potez i umjesto umornih Da Silve i Kranjčara uvodi Petrića i Pranjića. Heerenveenov lijevi bočni je izgubio gotovo sve duele na utakmici, ali je zato podvalio loptu Mladenu Petriću koji je srušio Carsonov ručnik u maloj mreži. Osim te kombinacije na lijevoj strani koja nam je donijela pobjedu, a Engleze natjerala da željno iščekuju ždrijeb za Svjetsko prvenstvo u Južnoj Africi, mora se istaći i herojski učinak Ivice Olića. HSV-ov napadač je trkom, zatvaranjem suparničkih igrača, presingom po cijelom terenu, sjajnim postavljanjem i zgoditkom pokazao predstavu karijere.
Hrvatska dominacija usprkos desetominutnoj crnoj rupi
Secirajući igru naše reprezentacije, osim Vedrana Ćorluke, koji je bio sjajan u ofenzivi i defenzivi, pohvale zaslužuje i ostala obrambena trojka jer su jedine prilike iz kojih su Englezi prijetili - nabacivanje svijeća u kazneni prostor, rješavali u našu korist. Pletikosa je bio pravodoban i siguran, a spomenutu priliku engleskog desnog krila je maestralno skinuo.
Kao što je Engleskoj jača strana momčadi bila desna, s Richardsom, Wright-Phillipsom i Beckhamom, tako je i glavna prijetnja i mirnoća s hrvatske strane dolazila od Srne i Ćorluke. Niko Kranjčar je također bio izvrstan na lijevoj strani, ali u drugom poluvremenu vidljivo i puno pao u snazi i tempu. Modrić i Kovač su Lampardu i Gerrardu pokazali kako treba igrati uigrani vezni dvojac, dok Olić i Eduardo nakon akcije za 2:0 komotno mogu u mirovinu.
Nakon drugog engleskog zgoditka, kada se očekivalo da će Hrvatska potpuno pasti i možda položiti oružje, reprezentacija se ponovno digla i vratila na izdanje s početka, čemu su kumovale odlično pogođene Bilićeve izmjene. Pokazali smo Englezima da nam ništa ne mogu ni kada se svi nastane u našem šesnaestercu, a Srnino, Petrićevo i Modrićevo proigravanje i čuvanje lopte se činilo kao da gledamo momčad rutinera koja igra zajedno desetak godina. Podsjetimo se, ta momčad je na okupu jedva godinu dana.
Ponovimo još jednom, kao što nema razloga za bahatost i euforiju, tako isto se ne smijemo stidjeti vrijednosti ove reprezentacije i biti svjesni njene ogromne kvalitete. Wembley je bio diplomski rad nakon jedva dva odrađena semestra Bilićeve momčadi, a Michel Platini bi zato što je "izdao" Vlatka Markovića mogao "platiti" tako da Niki Kovaču 29. lipnja iduće godine na Ernst Happel stadionu u Beču preda pehar europskog prvaka.
Zvonko Alač
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati