Na Otoku spektakl: Najnepredvidljiviji Premiership u povijesti
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Guliver Image/Getty Images
KAD uzmemo u obzir milijarde eura koji se svake sezone obrnu u Premiershipu na račun TV prava, prihoda od ulaznica, suvenira, sponzora, ali i ugovora te plaća samih igrača na Otoku, engleski klupski nogomet bez konkurencije najbogatiji je na svijetu, no na njihovom primjeru možemo na svjetlo dana izvući onu kako nije u šoldima sve.
Posljednjih nekoliko godina engleski klubovi u europskim natjecanjima doživljavaju poniženje za poniženjem. Od 2012., kad je Chelsea pomalo senzacionalno osvojio naslov prvaka Europe šokiravši favorizirani Bayern usred Münchena (a četiri sezone ranije United i Chelsea igrali su englesko finale), Premierligaši su u slobodnom padu što se tiče europskih natjecanja. Još nekako i prođu grupnu fazu Lige prvaka, no dalje od četvrtfinala ne mogu.
Ne tako davno najjača liga u Europi, danas se sramote u dvobojima s euro elitom
Ove sezone potonuli su još dublje. U prvih šest susreta ove sezone samo je Chelsea uspio pobijediti Maccabi iz Tel Aviva, ostalo su sve bili porazi. Arsenal je uspio izgubiti oba uvodna meča – od Dinama i Olympiakosa. Chelsea je izgubio na gostovanju kod Porta, City je poražen na Etihadu od Juventusa, a United protiv PSV-a u Eindhovenu.
U nastavku natjecanja Premierligaši su se uspjeli nekako trgnuti, uhvatiti priključak s konkurencijom, no osim Cityja, koji je zajedno s Juventusom kolo prije kraja trasirao put među 16 najboljih momčadi Europe, svi ostali opasno vise. Chelsea je u još najkomotnijoj situaciji, dok United i Arsenal samo čudo vodi dalje.
U Europi pate, na Otoku spektakl
No, koliko god engleski klubovi pate kad igraju s ostatkom kontinenta, Premiership je ove sezone i više nego zanimljiv. Prve četiri momčadi stisnute su u samo tri boda, a prvih 11 u deset bodova.
Kad tome pridodamo činjenicu da iz kola u kolo svjedočimo čudnim, bizarnim rezultatima, utakmicama u kojima svatko svakoga pobjeđuje, onda možemo zaključiti da je s rezultatske strane ova sezona najuzbudljivija možda u povijesti Premiershipa (igra se od 1992.). Ipak, potrebno je reći da taj kaos na vrhu ljestvice nije posljedica neke čarobne igre takozvanih malih klubova, već prije posljedica očajnih igara velikana, ponajprije Chelseaja, ali i nestalnosti forme Uniteda, Cityja i Arsenala.
Aktualni prvak Chelsea je na bijednom 14. mjestu, a Leicester, koji je u ovo vrijeme lani bio zabetoniran na samo dno predvodi karavanu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Chelsea potukao sve negativne rekorde, čak i onaj Blackburnov iz 1995.
Nikad se u povijesti Premierlige nije dogodilo da aktualni prvak u prvih 15 kola ostvari lošiji učinak. Chelsea na kontu ima samo 15 bodova, a do sada je negativan rekord držao Blackburn, koji je kao prvak u sezonu 1995./96. ušao s 18 bodova u 15 susreta.
Kad usporedimo učinak Chelsea iz ove sa sezonom od prije točno deset godina, kad su u ovo vrijeme uhvatili čak 40 bodova, onda možemo na najbolji mogući način vidjeti u kakvom je kaosu momčad Josea Mourinha. Inače, tih rekordnih 40 bodova nakon 15 odigranih susreta uhvatio je i Manchester United u sezoni 1993/94.
Gužva na vrhu je također raritet. Samo šest bodova dijeli prvi Leicester od petog Tottenhama, a u posljednjih deset godina to se dogodilo samo jednom, u sezoni 2010./11.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Također, u posljednjih desetak godina nikad se nije dogodilo da dvije najbolje momčadi iz prošle sezone, Chelsea (osam) i City (četiri), u prvih 15 kola kombinirano izgube čak 12 utakmica. Za usporedbu lani su City (dvije) i Liverpool (šest) izgubili osam susreta, godinu dana ranije United (pet) i City (četiri) devet , a rekord drže City (nula) i United (tri) iz sezone 2012/13 i Chelsea (dvije) i United (jednu) u sezoni 2006/07.
Još jedna statistička numera iz ove sezone jedinstvena je u povijesti elitnog razreda engleskog nogometa. Naime, od 150 odigranih utakmica ove sezone čak 51 je pripala gostima, što znači da su gostujuće momčadi ostvarile učinak od čak 34 posto. Za usporedbu, od 9130 utakmica u povijesti Premiershipa gosti su u prosjeku ostvarili učinak od 27,25 posto.
Leicester ima 50 posto šanse za osvojit naslov prvaka
Za kraj smo ostavili senzacionalni Leicester. Lisice su se lani čudesnim nizom na kraju prvenstva spasili od ispadanja, a ove sezone nakon 15 kola predvode poredak s dva boda prednosti ispred Arsenala i tri ispred oba Manchestera. Unatoč odličnim igrama na krilima fantastičnog Vardyja, mnogi će i danas reći kako je samo pitanje trenutka kad će momčad Andreja Kramarića početi padati i čelo prepustiti nekome od ''velikih.''
Tekst se nastavlja ispod oglasa
No, ako ćemo se držati statistike Leicester ima 50 posto šanse za osvojiti naslov prvaka. U posljednjih 23 godine momčad koja je nakon 15 kola bila prva u 47,8 posto slučajeva i na kraju je bila prva, a ako pogledamo samo zadnjih 11 godina, taj postotak je još izraženiji – 72,7 posto.
Možda je Premiership i izgubio titulu najbolje lige u Europi, na Otoku se definitivno više ne igra najbolji nogomet, no zanimljivosti ne manjka. Sudeći prema prvih 15 kola, do kraja nas čekaju silna uzbuđenja, i tome se moramo veseliti.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se Pročitajte još
Učitavanje komentara