Novi početak: Braća Pripuz mogla bi uvesti Rudeš u prvu ligu
Foto: Borna Čavrag
DINAMO, Zagreb, Lokomotiva i Hrvatski dragovoljac zagrebački su nogometni prvoligaši, a pridodamo li tome još i zaprešički Inter, ispada da je trećina Prve HNL pod istim pozivnim brojem.
Na pragu prve lige još su dva takva kluba, Lučko i Gorica, a ispadne li samo Dragovoljac koji je u najlošijoj situaciji, Zagreb će s okolicom dobiti još jedan klub više. Licence za prvu ligu su dodijeljene, iako neke tek nakon žalbi, a neke se još uvijek mogu povući prije početka nove sezone. Ukratko, još uvijek je teško zamisliti kako će sljedeće sezone izgledati HNL.
Jedan od klubova koji po trenutnom plasmanu ima pravo na ulazak u 1. HNL je i NK Rudeš, četvrtoplasirana momčad Druge HNL sa četiri boda ispred Imotskog te sedam manje od Pomorca. Klub duge povijesti (osnovan 1957.) osvojio je 3. ligu 2009. godine, a ove je sezone zaredao dobre rezultate stigavši u priliku otići i korak dalje, ali licencu za viši razred ipak nisu tražili. Zasad...
"Bilo bi lijepo igrati u prvoj ligi jednog dana, ali trenutno ne razmišljamo o tome", rekao je za Index direktor Rudeša Tomislav Kneževic kada smo posjetili njihov stadion u zapadnom dijelu Zagreba.
"U Sigetu nam dolazi stotinjak ljudi, a na Rudešu bi ih bilo barem 500. Želimo se vratiti doma"
Rudeš je ove sezone pobjede pred svojom publikom ostvarivao na stadionu u Sigetu za koji je dobio drugoligašku licencu, ali ovog proljeća počeli su radovi na njihovom kompleksu koji će klubu donijeti dugoočekivane nove pomoćne terene, reflektore i tribine.
"Krećemo graditi klub ispočetka. Kad sredimo infrastrukturu, moći ćemo proizvoditi domaće igrače. Za drugu ligu nam trebaju natkrivene tribine sa 300 mjesta. U Sigetu nam dolazi stotinjak ljudi, a na Rudešu bi ih bilo barem 500. Želimo se vratiti doma. Imamo najbolji travnjak u drugoj ligi, smiješno je da ne igramo na svom terenu", dodao je direktor kluba.
"Nas pet-šest održavamo ovaj klub na životu. Nitko nije zainteresiran. U skupštini NK Prečko ima dvjesto ljudi, ali tamo se tuku oko vrijednih lokala. Publika i bolja infrastruktura trebali bi privući sponzore", rekao je Tomislav Knežević.
Rudeš će novim radovima dobiti pomoćno i jedno manje igralište koje će se po zimi moći zatvoriti, grade se nove klupske prostorije, svlačionice, a planira se i izgradnja novih tribina, dok bi postojeće trebale biti preseljene na suprotnu, istočnu stranu. Klub dobiva i novi restoran, a šuška se i o bazenu u neposrednoj blizini.
Problem pri radovima, ali i funkcioniranju kluba predstavlja kuća koja se nalazi između glavnog i pomoćnog terena, zbog koje je klub već morao pomicati linije cijelog igrališta. Kako doznajemo iz kluba, u kući bespravno živi nekoliko osoba, a nemaju se namjeru iseliti. "Kuća je smiješna. Ovdje su bili i gradonačelnik Bandić i glavni tajnik HNS-a Zorislav Srebrić koji su u čuđenju promatrali kuću. Zar se opet treba dogoditi 'slučaj Ćustić'? Ne možemo ništa napraviti, to je na Gradu i državi da riješi", objasnio je direktor pokazujući nam opasni zid uz aut-liniju kojeg možete vidjeti u galeriji fotografija.
Braća Pripuz mogla bi klub uvesti u prvu ligu
Financijska situacija nije ništa bolja nego u većini hrvatskih klubova, ali igrači na vrijeme dobivaju svoje premije. Radove na stadionu financira privatni investitor, i jedan od tri glavna sponzora kluba, tvrtka sportskog direktora kluba Ivana Kneževića Palma d.o.o., poznata po tome što su prethodni vlasnici bili Nikica Jelavić i Zoran Pripuz, oslobođeni nakon suđenja u slučaju "zagrebačke zločinačke organizacije". Zanimljivo, drugi veliki sponzor je tvrtka za obradu metalnog otpada CIOS Zoranovog brata Petra Pripuza, koju bi na svojim dresovima sigurno voljeli vidjeti i neki prvoligaši, obzirom da je hrvatski "kralj otpada" u posljednjih pet godina uprihodio čak 544 milijuna eura.
Pripuzi su inače "domaći dečki" s Rudeša pa njihova pomoć klubu i ne čudi. No, nedavni susret Zorana Pripuza sa Zdravkom Mamićem mogao bi značiti početak većeg interesa za nogomet. Rudeš bi već sljedeće sezone mogao u novu borbu za prvu ligu, a za licencu će im osim stadiona trebati i profesionalni ugovori s 50 posto igrača. Takvo što je u sadašnjoj situaciji teško zamislivo, ali uz još veći Pripuzov "angažman" moglo bi se ostvariti.
Infrastruktura kao mamac za mlade igrače
Za prvu momčad igraju domaći igrači, a mnogo ih je stiglo i iz drugih hrvatskih klubova. Plavi dres nosio je i Hajdukov Dinko Trebotić, kao i neki igrači Hrvatskog dragovoljca, Dinama, Zagreba, Lokomotive... Vodstvo Rudeša svjesno je da budućnosti nema bez omladine, pa planiraju razvoj nogometne škole.
"Na potezu od Sigeta do Vrapča ima desetak nogometnih klubova i teško je tako skupiti mlade igrače. Zasada se oslanjamo na posudbe, ali uskoro ćemo krenuti i s razvojem vlastitih igrača kako bismo imali od čega živjeti. Nova infrastruktura trebala bi biti mamac za mlade igrače", kažu u klubu.
Trener prve momčadi Mate Prskalo odgovoran je za uspjeh kluba ove sezone u 2. HNL. Klupu je preuzeo prije godinu dana.
"Cilj nam je napraviti stabilnog drugoligaša. Bez loših rezultata nema ni dobrih. Za uspjeh je važan kolektiv, a mi to imamo. Dobar kolektiv će sam izbaciti najbolje pojedince. Onaj tko želi više, mora i davati više", rekao je Prskalo.
Rudeš Boysi - malobrojni, ali vjerni
U cijeloj priči nedostaju samo navijači. Mnogi bi prvoligaši dali sve da imaju Rudeš Boyse, vjernu ali malobrojnu skupinu navijača iz tog zagrebačkog kvarta, koji su momčad pratili i na najdaljim gostovanjima širom Hrvatske uz navijanje, pjesmu i bakljade. Nakon deset godina djelovanja organizirana navijačka skupina se prošle jeseni raspala zbog slabog interesa mladih snaga i nemogućnosti starijih članova da pohode svaku utakmicu voljenog kluba. Ipak, mnogi i dalje dolaze na utakmice. Rudeš Boysi osnovali su i simboličnu nagradu "Anina grana" (ime jedne rudeške ulice), koju su na kraju sezone dodjeljivali najboljem igraču (desni video). Prilikom osvajanja 3. HNL prije dvije godine navijači su priredili spektakularnu atmosferu koju možete pogledati na lijevom videu.