PORUKA IZ IRSKE UOČI ŽDRIJEBA Ako je Island pobijedio Hrvatsku, možemo i mi!
Foto: Getty images
INDEX SPORT ima razgranatu mrežu novinara u Europi i svijetu koji kao gostujući komentatori najavljuju i analiziraju važne sportske događaje. Uoči dananašnjeg ždrijeba (14 sati, LIVE) dodatnih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiju sljedećeg ljeta, jednog od potencijalnih protivnika Hrvatske - reprezentaciju Irske, za Index Sport predstavio je Emmet Malone iz Irish Timesa.
Stvarnost je za Irsku izgledala sjajno, ali onda je stigla očajna 2017. godina. Vrlo dobro startali smo u kvalifikacije, osvojili deset bodova u prve četiri utakmice, uključujući 2:2 remi protiv Srbije i 1:0 pobjedu u Beču, što je prvo gostujuće slavlje protiv favorizirane momčadi u kvalifikacijama u jako dugo vremena. U tim trenucima bili smo uvjereni kako nam SP ne može izmaći. No, onda smo kod kuće smo remizirali s Austrijom i Walesom, dok smo na gostovanju remizirali s Gruzijom te izgubili od Srbije.
Nakon Gruzije i Srbije izgledali smo miljama daleko od Rusije
Nakon remija u Gruziji bili smo miljama daleko. Problem nije bio poraz na teškom gostovanju, već činjenica da su nas Gruzijci nadigrali u svim fazama igre, a naše premierligaške zvijezde izgledale su kao potpuni amateri. Ništa bolje nije bilo ni u Beogradu, ali svi smo se tješili kako pretposljednju utakmicu igramo s Moldavijom, gdje tri boda nisu bila upitna, nakon čega ćemo u Walesu ići na sve ili ništa.
Znali smo da možemo iznenaditi Wales
S obzirom na to da je ova Irska posljednjih godina pokazala da može i umije, a u prošlim kvalifikacijama pobijedili su Njemačku, na Euru Italiju, i svi su bili uvjereni da Cardiff nije nemoguć zadatak. Još kada smo čuli vijest da su Velšani izgubili svoju prvu zvijezdu Balea, to nam je dodatno dalo krila. Bila je to jedna čvrsta i rastrgana utakmica u kojoj je Irska iskazala pobjednički mentalitet koji krasi ovu momčad. Međutim, ne utvaramo si da nismo imali sreće i to jako puno, jer smo vrlo lako mogli biti najlošija drugoplasirana momčad. A to bi tek bila tragedija.
Hrvatska je najgori mogući ždrijeb
A sad se okrenimo budućnosti, odnosno onome što nas očekuje u dodatnim kvalifikacijama. Švicarska, Hrvatska, Danska ili Italija? Vrlo je teško odabrati najtežeg protivnika. Naravno, iskustvo će uvijek krenuti s onim očitim - Italijom, velikanom svjetskog nogometa. Međutim, ako bi se povodio instinktom, onda bi odabrao Hrvatsku. To je skup sjajnih individualaca koji nisu imali dobar kvalifikacijski ciklus, ali koji su se probudili kada je to bilo najpotrebnije. Uvjerljiva pobjeda u Ukrajini baš me iznenadila i pokazuje da Hrvatska može jako puno.
Hrvati su nas deklasirali u Poljskoj, ali tješimo se da ako ih je Island pobijedio, možemo i mi
Istovremeno, Ircima je vrlo važno saznanje kako je Island pobijedio Hrvatsku. Oni su možda nešto bolji od nas, ali zapravo igramo vrlo sličan nogomet i ako je njima pošlo za rukom svladati Hrvate, zašto ne bi i nama. Otprilike se tako hrabrimo, s obzirom na to da smo svjesni koliko su Hrvati tehnički superiorniji. Perišić, Rakitić, Mandžukić, Modrić, sve su to zvijezde današnjeg nogometa i sigurno je da mi na njih nemamo čime odgovoriti. Svi se još sjećamo međusobne utakmice na Europskom prvenstvu prije pet godina. Deklasirali su nas.
Danska je nominalno najslabiji protivnik
I Švicarci su iznimno kompliciran protivnik. Riječ je o osmoj reprezentaciji svijeta po FIFA-inoj ljestvici. Kvalifikacije su odradili s devet pobjeda i porazom u posljednjoj utakmici. Doduše, imali su jednu od najlakših grupa. U tom svjetlu, Danska se čini kao najlakši ždrijeb, ali i oni imaju nekoliko sjajnih igrača poput Eriksena. Mislim da u dodatnim kvalifikacijama za Irsku nema laganih protivnika, svi su komplicirani na jedan svoj način. No mi se vodimo mišlju da Irska, ako je prava, može pobijediti bilo koju momčad na svijetu. Pitanje je samo možemo li takve partije ponoviti u kratko vrijeme.
Timski duh i velika strast zvijezde su vodilje Irske
Ako se pitate što je najveća snage irske reprezentacija, morat ću vam odgovoriti onim najgorim klišejem - timski duh i velika strast igrača. Kao što sam rekao, u usporedbi s Hrvatskom, riječ je o igračima koji su prilično limitirali, ali koji doslovno ruju po terenu svih devedeset minuta. Ne bih rekao da Irska nema talentirane igrače, međutim na nešto drugi način. Ono što nam najviše nedostaje je kvalitetni vratar. Dojma sam kako, ako odigramo vrhunsku utakmicu, količinom trke te uigranošću i koncentracijom u prekidima, možemo i najveće reprezentacije svijeta staviti na kušnju.
4-1-3-2 je formacija u kojoj će Irska dočekati play-off
Kada govorimo o taktici, za očekivati je kako će Irska u eventualnim dvobojima protiv Hrvatske igrati u formaciji 4-1-3-2 ili eventualno 4-1-4-1. Iako je do utakmice još dosta, prva postava trebala bi izgledati otprilike ovako. Na golu će biti Randolph, a u posljednjoj liniji Christie, Duffy, Clark i Ward. Arter predstavlja korektora vezne liniji, dok će trojac ispred njega zaigrati Brady, Hendrick i McClean. U konačnici dvojica najisturenijih trebali bi biti Murphy i Long. Momčad bih podijelio na dva dijela, petoricu defenzivaca koji su potpuno fit te petoricu ofenzivaca koji to baš i nisu.
Hrvati, pazite se irskih prekida
Igra irske reprezentacije vrlo se često bazira na dva beka koja odlaze vrlo visoko gore, što može biti opasno ako protivnik krene u kontranapad. Druga snaga Irske su prekidi. Na to Hrvati moraju obratiti posebnu pažnju jer je to nešto na što izbornik troši jako puno vremena na treninzima. Srećom, imamo nekoliko sjajnih skakača kao što je Shane Duffy, a njegovu prisutnost u kaznenom prostoru vrlo brzo ćete osjetiti. James McClean je igrač koji je također prilično napredovao. Osim velike trke i energije, u posljednje je vrijeme počeo zabijati golove.
Martin O`Neill i Roy Keane sjajan su tandem na klupi
Što se tiče izbornika Martina O'Neilla, on je strateg koji jako puno izvlači iz igrača. Jasno vidi njihove limite, ali uvjerava ih da mogu dati više i da vjeruju u svoje kvalitete. Rezultat je nogomet koji nije atraktivan, ali često se znalo događati da su protivnici bili iznenađeni, pa i šokirani količinom energije i trke s kojima su Irci ušli u susret. Zajedno s Roy Keanom, O Neill je vratio nekakavu vjeru u to da Irska igra najbolje kada je najpotrebnije te da može pobijediti baš svakoga. Njih dvojica sjajno surađuju i ponekad donesu izvanredne poteze s klupe...
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati