Revolt naroda i Torcide pred Banovinom natjerali Keruma da spasi Hajduk!
Foto: Index, Cropi / Jadran Babić
TORCIDA je svojim revoltom nakon jutrošnje sjednice Gradskog vijeća uspjela slomiti "suzdržane" glasače Kerumove stranke i spasiti klub. Hajduku nije odobreno jamstvo za kredit od 30 milijuna kuna, predsjednik Brbić najavio je stečaj, a Torcida je odmah izašla na ulice. Uspjela je Keruma natjerati da sazove novu sjednicu, Indexu je potvrdio gradonačelnikov prvi zamjenik Jure Šundov. Druga zamjenica Anđelka Visković primila je na sastanak Torcidine izaslanike.
>>> POSLUŠAJTE PRVE REAKCIJE SA SPLITSKIH ULICA: MNOGI VIŠE NE ŽELE PLAĆATI POLITIČKE IGRICE
Kako doznajemo, revolt naroda pred Banovinom i poruke koje su mu upućene strašno su uzrujale gradonačelnika Keruma koji je naredio novu sjednicu na kojoj bi članovi HGS-a ipak trebali dići ruke za jamstvo i kredit Hajduku. Ruke jutros nisu podigli ni članovi SDP-a i HNS-a. Šundov ih je putem Indexa pozvao da u ponedjeljak na novoj sjednici glasaju za spas kluba.
"Mi ćemo glasati za kredit, pozivamo ih da učine isto", rekao nam je Šundov.
Policijske snage pod punim naoružanjem čuvale su zgradu Banovine. 50-ak metara zračne linije od ulaza u zgradu smjestilo se 300-tinjak pripadnika Torcide koji su potom krenuli prema ulazu. Atmosfera u Splitu bila je na rubu je linča čim se pronijela vijest o mogućoj propasti kluba i izbacivanju iz svih nogometnih natjecanja. U jednom trenutku činilo se da će policija evakuirati Kerumove zamjenike. Tome Split nikada nije svjedočio, ali policija je bila spremna na najgori mogući scenarij.
Naš reporter iz Splita javio je da je ispred Banovine nazočio opsadnom stanju. Torcida je tražila razgovor s Kerumovim zamjenikom Jurom Šundovom, kojeg su fiksirali kao glavnog krivca za nedaće. S novinarima nisu željeli razgovarati.
"U ovoj opljačkanoj zemlji, gdje se toliko toga potrošilo, našli su se iživljavati i na Hajduku. Nakon sto godina Hajduk se tjera u stečaj. To je strašno", Indexu je ispred Banovine rekao Hrvoje Tomasović, predsjednik HDSSD-a, stranke koja je digla ruku za jamstvo.
Torcida je svojom povorkom nastupala cijelom širinom kolnika. Prosvjed je unatoč velikom ogorčenju navijačkog puka bio mirnog karaktera sve dok nisu stigli pred ulaz u zgradu. Policija im se nije približila već su pušteni da zakrče promet tijekom marša. Bijele kacige oštrile su pendreke na ulazu. Torcida je počela vikati: "Kerume Turčine napuši se kurčine" i "Ne damo Hajduk". Revolt navijača bio je golem. Dva pripadnika Torcide puštena su u zgradu, ali čini se, samo kako bi se uvjerili da su Kerumovi zamjenici već napustili zgradu. Potom su se sastali s Kerumovom zamjenicom, a kada je potvrđena vijest o novoj sjednici i pozitivnom stavu Kerumovih vijećnika, navijači su se razišli.
Zanimljivo je da su u splitskoj policiji tvrdili da nisu imali dojavu o mogućim izgredima, premda po onome što se moglo vidjeti pred Banovinom, ta tvrdnja nema posebnog smisla. Na teren su stigli i visokopozicionirani djelatnici splitske policije. Vrlo je čudno kako stoga u policiji ne znaju što im tako značajne snage rade na terenu. Kerumov zamjenik Jure Šundov kaže nam da su znali za najavu okupljanja Torcide pred Banovinom, ali da oni nisu pozvali policiju.
Kako je umalo likvidiran Hajduk?
Tek sedam splitskih vijećnika diglo je ruku za jamstva za Hajdukov kredit na još jednoj dramatičnoj sjednici Gradskog vijeća: HDZ-ovci, Ljubica Vrdoljak i Luka Roguljić iz HDSSD-a. Protiv su bili SDP-ovci i HNS-ovci, a Kerumovi HGS-ovci suzdržani. Glasali su nakon desetominutne stanke i trosatne rasprave ispunjene emocijama i političkim obračunima. Premda je u raspravi bio vrlo angažiran, vijećnik HČSP-a Luka Podrug izgubio se iz dvorane kada je trebalo glasati. On inače navija za Dinamo.
Za jamstva je u ime Nadzornog odbora molila potpredsjednica Branka Ramljak, dok je predsjednik Uprave Marin Brbić na početku današnje sjednice upozorio na dramatičnu situaciju. "Jasno je da 30 milijuna kuna neće Hajduk izvući, ali ako ne dobijemo taj novac, Hajduk će prestati postojati u ovom obliku. Ako ne dobijemo 30 milijuna kuna, Hajduk će u stečaj, izbacit će nas iz lige i europskih natjecanja", kazao je Brbić.
Kada je vidio da su im gradski vijećnici okrenuli leđa, samo je kratko prokomentirao: "Ovo je kraj. Hajduk ide u stečaj."
Hajduk u blokadi već 10 dana zbog pozajmice koju je u svojoj banci uzeo Maleš
Nije depresivno raspoloženje predsjednika Brbića bez razloga. Situacija u Hajduku je katastrofalna! Plaće na Poljudu kasne nekoliko mjeseci, no situacija je zapravo kud i kamo teža od iskazanog tekućeg gubitka od 90 milijuna kuna, jer Hajduk na svojim plećima nosi i kumulativni minus iz prethodnih godina. Bili stenju pod teretom koji doseže vrtoglavih 200 milijuna kuna i sada je, još više nego prije par mjeseci kada su tražili kredit od 60 milijuna kuna, očito da je Hajduk zaglibio u takvu kaljužu da vlastitim snagama ne može vani.
Da je situacija uistinu dramatična, potvrđuje i šokantna činjenica da je Hajdukov račun u blokadi posljednjih 10 dana. "Bile" je, kako doznajemo, blokirala Banco Popolare, banka bivšeg predsjednika Hrvoja Maleša, i to zbog kratkoročne pozajmice koju je on digao.
Hajduk je, inače, u potrazi za kreditom koji bi ga trebao spasiti na mjesec dana razgovarao s 12 banaka. Sve dok Hypo i PBZ nisu pristale. "Nismo nažalost poželjna udavača ovih dana", konstatirao je Brbić, još dok je imao vjere u vijećnike koji su mu naposljetku ipak okrenuli leđa.
Visković: "Nema kredita, nema Hajduka"
"Nema Hajduka, ako nema kredita", konstatirala je splitska dogradonačelnica Anđelka Visković, odgovarajući vijećniku Luki Roguljiću iz HDSSD-a, koji je dosad više puta upozoravao da Poljud ne podnosi financijska izvješća.
"Nije vas bilo briga. Čudi me kako dogradonačelnica ne zna da je Hajduk trgovačko društvo i da važe svi zakoni za trgovačka društva. U takvoj situaciji, kada dovodite novu Upravu, morate ih pitati kako će sanirati gubitke. Sada imamo 103 milijuna kuna gubitka i ovaj tekući minus. Ova je vlast dovela Hajduk u takvu situaciju", konstatirao je Roguljić te pohvalio Brbića što je dao realnu situaciju u Hajduku, a ne znanstvenu fantastiku otprije tri mjeseca. HDSSD će kredit podržati, najavio je i ispunio obećanje.
Čuvši kako vijećnici kritiziraju gradsku vlast u jednom trenutku planula je Nevenka. "Sada dajem riječ predsjednici Gradskog vijeća, to jest meni. Nije istina da je Grad Split došao u nezavidnu situaciju zbog lošeg rada i brzopletosti. Mi smo odlično radili, ali su problemi nastali izmjenom zakona kada je Split ostao bez značajnog dijela svojih proračunskih prihoda", kazala je Nevenka Bečić.
Brbić: "Tko može kazati da Hajduk neće moći vraćati kredit?"
Premda je jučer šef kluba SDP-ovih vijećnika Ivo Baldasar dao naslutiti kako će ovog puta dignuti ruku za Hajduk, najveća kritika stigla je upravo iz klupa vijećnika Marina Jurjevića Baje. Prvo je kritizirala Vesna Perak Bone, a onda Aida Batarelo i naposljetku Baldasar, koji se ipak uspio predomisliti u manje od 24 sata i povući suglasnost za jamstva. SDP-ovci su danas rešetali iz svog oružja.
"Hajduk neće moći vratiti kredit. Od Ministarstva financija dobili ste mišljenje, a ne suglasnost. Izvješće o poslovanju i planu sanacije nije potpuno i trebalo bi izraditi novo, a ovo povući. Grad Split je u teškoj situaciji i pitanje je hoće li biti za plaće, što će biti s Prometom? Hoćemo li se praviti slijepi, jasno idemo u donaciju Hajduku. Ne možemo po zakonu, ŠDD Hajduk je u katastrofalnoj situaciji zbog ovog preoblikovanja", poručili su SDP-ovci.
Brbić se šokirao kada je čuo što govore. "Tko to može tvrditi da Hajduk neće vratiti kredit? To su transferi, vrti se tu novac", pokušao je odobrovoljiti gradske vijećnike. Ipak, nabujalu nervozu i neizvjesnost oko jamstava teško je mogao primiriti.
SDP-ov gradonačelnički kandidat danas vrlo angažiran "na terenu"
Baldasar je primijetio da opet nema gradonačelnika. "Bez njegova potpisa, ništa ovo što danas pričamo nema smisla. A njega danas opet nema", konstatirao je Baldasar.
Njemu se čini da kredit nije obaveza i jedini način za spas Hajduka, kako se predstavlja. "Postoji pet opcija što će se dogoditi s Hajdukom, prodaja, dokapitalizacija, stečaj, preustroj, povratak na udrugu...", nabrajao je Baldasar, koji je danas preuzeo vodeću ulogu na Gradskom vijeću.
Čak je i nekoliko puta opomenuo kolege koji su mu upadali u riječ, čemu dosad nije bio sklon. Očito Baldasar postaje svjestan da je do izbora ostalo još malo te u finišu velikim angažmanom "na terenu" nastoji sebe što bolje predstaviti kao SDP-ovog kandidata za Kerumovog nasljednika.
Podrug: "Može Hajduk, ali ne ovoj Upravi"
HČSP-ovac Luka Podrug najavio je kako će glasati za kredit, ali samo ako Uprava da ostavku.
"Bolje da Grad digne kredit pa da da Hajduku nego da radimo ovo. Samo će na kamate otići 3 milijuna kuna. Ovakvu ucjenu i reket za jamstva, još nisam vidio. Ovo meni sve ima obilježja teškog kaznenog djela. Mi ćemo dati novac kao većinski vlasnik ljudima koje nismo izabrali. Kako? Što nam garantira da će ova Uprava Hajduka naći nekakav izlaz? Od njih danas nismo ništa čuli, niti smo dobili ikakav plan sanacije", elaborirao je Podrug, a Baldasar se složio s njegovim razmišljanjem.
Svaguša: "Hajduk treba spasiti"
"Hajduk treba spasiti, dat mu 30 milijuna kuna da se začepe rupe jer će nas u protivnom izbaciti. Sada mijenjati Upravu, usred sezone? Tek će onda sve potonuti", javio se za riječ i bivši predsjednik Hajduka, danas HGS-ov vijećnik Joško Svaguša.
"Hajduk ne može funkcionirati kao trgovačko društvo, jer financijski jedino može prosperirati od transfera. Zašto je Dinamo uspješan? Zato jer prodaje igrače. Ne da li se kredit, Hajduka do 15. listopada više nema. Hajduku se pare moraju dati i uz perspektivu da za tri godine izvuče pare, ali mora se mudro raditi", zaključio je Svaguša.
Opet se javio Podrug. "Ja ću biti i dogodine ovdje, pa će me netko pitati za ovo danas. Želja mi je da Grad kao većinski vlasnik ima svoju Upravu. Ovu nismo izabrali, a ona nas ponižava. Koliko je igrača otišlo besplatno. Čop, Tomasov. Samo se o menadžerima brine, a ne klubu. Ili nova Uprava ili nećete dobiti ni kune", priprijetio je ponovno Podrug.
Šundov: "Samo konsenzus"
Vidjevši da su stvari otišle predaleko, za stol je sjeo Jure Šundov. Dogradonačelnik i Kerumov prvi operativac, čovjek bez koga bi se grad davno raspao. Sve je iznenadio. "Gradonačelnik neće potpisati pozajmicu od 7 milijuna kuna jer nema smisla, a jamstvo za Hajduk mora biti odlučeno konsenzusom. Jedino tako ima smisla", kazao je Šundov.
Poručio je HNS-u i SDP-u da oni nemaju što pričati, jer ih nije bilo na posljednjoj sjednici pa je zaključio da ih za Hajduk nije bilo briga. Nije bilo zbog Hajduka nego zbog vrijeđanja Luke Podruga koje je predsjednica Gradskog vijeća mirno saslušala, podsjetio je Baldasar. SDP-ovce je zanimalo zašto HGS-ovci sada traže konsenzus, kada su prije tri mjeseca bili spremni bespogovorno podržati zaduživanje Hajduka.
"Sada smo politički mudriji", kratko je elaborirao Šundov. Vidjeli smo, dakle, kako je mudrost na kraju završila. SDP i HGS opet su se našli na istoj strani. Protiv Hajduka!
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati