Pitanje za Mamića: Koje to projekte za suzbijanje huliganizma financiraju Dinamo i HNS?
Foto: Davor Pongračić / Cropix
UBRZO nakon što je Zdravko Mamić u novom govoru pred kamerama izreferirao detalje o posljednjoj kazni UEFA-e i dopisu FARE-a, kojima je Dinamo sankcioniran zbog uvredljivih povika s tribina, oglasila se i riječka udruga Regionalni info-centra za mlade Rijeka, hrvatska članica FARE mreže.
Ovu je udrugu Mamić povezao sa ministrom znanosti, obrazovanja i sporta Željkom Jovanovićem, koji je protiv Dinamovog čelnika podigao privatnu tužbu zbog diskriminacije, nakon što ga je Mamić javno izvrijeđao na nacionalnoj osnovi. Neslužbeni "gazda" hrvatskog nogometa okrivio je Rječane za podmetanje, a udrugu za tužakanje UEFA-i te unošenje razdora među Hrvatima. Također, u Mamićevu obranu stali su i Romi, čiji je predstavnik Toti Dedić riječkoj udruzi poručio kako nitko drugi ne treba braniti interese Roma, koji već desetljećima mirno slušaju povike "cigani" s tribina.
Evo što je odgovorio Regionalni info-centar za mlade Rijeka:
"Ovom izjavom za medije Regionalni info-centar za mlade Rijeka želi razjasniti neke terminološke, strukturne i moralne postavke u vezi s slučajem UEFA-ine kazne GNK Dinamo.
Naime, Regionalni info-centar za mlade Rijeka, sa svojim programom Nogometnologističke organizacije, od 2005. je članica FARE mreže. FARE mreža krovna je europska organizacija koja aktivno radi na prevenciji svih oblika diskriminacije u nogometu te je partnerska organizacija UEFA-i, a u svom sastavu broji 118 organizacija iz 33 europske države.
Otkad smo postali članicom proveli smo niz akcija i kampanja poputu "All equal, all diffrent", "10 točaka protiv rasizma", "Nogometna igraonica" i dr. (više na http://www.vatreni.net/onama). Napravili bi i znatno više da je za to bilo sluha među ključnim dionicima hrvatskog nogometa, kojima je već od 2008. predstavljan projekt prevencije i proaktivnog djelovanja, te edukacije, kojim je jedino moguće utjecati na razvoj kulture navijanja i time skinuti etiketu huligana sa hrvatskih navijača. Stoga se ne možemo ne zapitati što zapravo rade hrvatske nogometne institucije po tom pitanju, koji su to programi i projekti prevencije financirani, kad se situacija na terenu-stadionu, nikako ne poboljšava. Vidljivost 3-5 posto huligana i dalje je prejaka. Mi smo spremni i ovim putem pozivamo i HNS Ii GNK Dinamo na zajedničku konferenciju za medije, kojom bi hrvatska javnost dobila odgovore koje zaslužuje. Vidljivo je naime da nam je potrebna zajednička, inkluzivna akcija i moguće organiziranje konferencije na nacionalnoj razini, kojom bi se krenulo u pravcu rješavanja problema.
I na kraju praćenja utakmica dio su FARE Match Monitoring Project-a, u kojem Regionalni info-centar za mlade Rijeka ne sudjeluje, što je sasvim jasno iz našeg određenja i dogovora sa FARE mrežom, za što postoje i pisani dokazi, sasvim jasno i transparentno, za razliku od ostalih. Stoga znatiželjnike koji pokušavaju hajkom rješavati probleme upućujemo da sva pitanja vezana uz taj projekt postave FARE uredu u Londonu, na slijedeći kontakt: +44 20 72536795 ili info@farenet.org.
Nadamo se da ćete nas pratiti u našim nastojanjima da nogomet udaljimo od negativnih
priča, kazni i prepucavanja i da ga podignemo na nivo kojeg hrvatski navijači zaslužuju, a oni i jesu najvažniji dionik nogometa; ujedno su to velikim dijelom mladi ljudi, koji su naša ciljana skupina. Nećemo odustati od naše misije vezane za politiku zaštite mladih, te ćemo i dalje štititi subkulturu navijača, koja je još jedan od malobrojnih korektiva društva, a ujedno ćemo prozivati i sve one koji taj nogomet diskreditiraju i ocrnjuju."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati