Odbijena tužba obitelji Šitum protiv udruge Hrabro dijete: Moraju platiti 155.000 kuna troškova
Foto: Hina
OPĆINSKI sud u Novoj Gradišci odbio je tužbu roditelja Nore Šitum protiv udruge Hrabro dijete. Tužbu su podnijeli zbog 4 milijuna kuna prikupljenih u humanitarnoj akciji za liječenje male Nore.
Presudu je donijela sutkinja Mirjana Šebalj Meglajec, a obitelj Šitum mora platiti sudske troškove u iznosu od 155 tisuća kuna, javlja N1.
Zaključak je da se humanitarna pomoć mogla koristiti isključivo za liječenje oboljele Nore, a ne za njezine osobne potrebe te da je cijeli iznos namjenski, odnosno da ne predstavlja ostavinsku imovinu korisnika, piše RTL.
Šitumi imaju dva tjedna za žalbu
Ivica Šitum je sutkinji Šebalj Meglajec kazao kako ni u jednoj sudskoj odluci nije objašnjeno zašto Udruga Hrabro dijete ima pravo na taj novac, na što mu je ona odgovorila da će dobiti njezin stav.
Vrhovni sud je početkom siječnja prihvatio stajalište Županijskog suda u Slavonskom Brodu, prema kojem će s više od 4 milijuna kuna od humanitarne akcije za Noru Šitum i dalje raspolagati udruga hrabro dijete.
Obitelj Šitum ima pravo na žalbu u roku od 14 dana.
Udruga Hrabro dijete: Mi nismo kriminalci
Obitelj Šitum mora platiti sudske troškove u iznosu od 155 tisuća kuna, a razočarani presudom, koju ocjenjuju pravosudnom sramotom, najavljuju žalbu.
"Oni ne znaju da smo mi prošli gore borbe od ove i ovaj puta su se namjerili na tvrd orah. Javnost će kad tad doznati pravu istinu, ma koliko se netko trudio da ju sakrije. Pošto su nam sve institucije zatvorile vrata, jedina mogućnost da dođemo do tih dokumenata, bila je da pokrenemo privatnu tužbu. A oni su tu situaciju iskoristili na način da su u medije plasirali laži da mi to radimo radi novca. Tog novca smo se davno odrekli. Ne želimo ga čak ni na svojoj zakladi. I bit će uplaćen u humanitarne svrhe", rekao je Ivica Šitum.
U Udruzi Hrabro dijete presudom su zadovoljni, a novac, kažu, neće trošiti do okončanja sudskog spora. Predsjednica udruga Hrabro dijete Jasminka Žužić odbacila je tvrdnje Ivice Šituma da se ovakvom presudim štiti kriminal.
"Ja ne znam o kojem kriminalu se tu radi, doista. Stalno nas hoće predstaviti kao da smo neki kriminalci. Mi smo samo roditelji djece oboljele od raka i ništa više od toga. Kriminala nema. To je utvrdilo Ministarstvo financija i sva naša nadležna ministarstva koja rade sa udrugama, a oni svoje osobno mišljenje imaju pravo reći ne vrijeđajući druge jer to je ipak uvreda i kleveta, ne znam zašto to dalje rade", rekla je Jasminka Žužić.
Pravne zavrzlame poput ove ubuduće bi trebao spriječiti prijedlog Zakona o humanitarnoj pomoći kojim bi se trebao kontrolirati tijek novca prikupljenog u humanitarnim akcijama. Prijedlog Zakona jučer je upućen u saborsku proceduru.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati