Akcija "Spasimo Agrokor zajedno" može proći samo u zemlji kmetova
Foto: Index/Instagram
INSTAGRAM akcija bogatih prijateljica još bogatije Ive Balent, kćeri Ivice Todorića, pokazuje sve razmjere očaja najpoznatije novovjeke feudalne obitelji, ali i onih koji su godinama kupili mrvice s njihova prebogatog stola.
Da postoji uređaj koji mjeri licemjerje, eksplodirao bi čim bi ga približili Instagram profilu Severine i Ive Balaban, Marka Grubnića i ostalih preseratora koji od jučer u odjeći vrijednoj na tisuće eura poziraju s potplaćenim radnicama Konzuma. Čak i ljudima vrlo ograničenih intelektualnih kapaciteta, kakvima Hrvatska obiluje, u oči mora upasti količina licemjerja u akciji "Spasimo Agrokor zajedno".
Pomagali su tajkunu Čermaku, a sad su na red došli i Todorići
Skrivaju se tako Severina, Balabanka i ostale posvuduše iza potplaćenih radnica Konzuma koje godinama rade za minimalac, ali gle čuda, hrvatska "elita" sjetila se glumiti solidarnost s njima tek kad se u problemima našao otac njihove prebogate prijateljice.
Količina licemjerja uključena u akciju "Spasimo Agrokor zajedno" mogla bi se izmjeriti u omjeru cijene odjeće kojeg na sebi nose Severina ili Balabanka te prosječne plaće Konzumove radnice. Pitanje se može postaviti i u formi matematičkog zadatka za osnovnoškolce: Koliko plaća Konzumovih radnica koštaju Balenciaga cipele koje je Iva Balent poklonila Severini za 44. rođendan?
Nije to prvi put da hrvatska "elita" zajednički nastupa na društvenim mrežama kako bi se pomoglo tajkunu koji se obogatio u ratnim devedesetima. Mnogi su već zaboravili na inspekcijsku akciju Oktan iz 2014. godine, u kojoj je utvrđeno da tri od četiri benzinske crpke na kojima je prodavano loše gorivo pripadaju upravo Croduxu Ivana Čermaka.
I tada su, naime, Instagram zatrpale fotke Severine, Grubnića i ostalih skupljača mrvica sa stola Čermakovih, koje su ih prikazivale kako toče gorivo upravo na Croduxovim pumpama.
Severina, Balabanka i Grubnić su samo šlag na torti besramnog spašavanja Gazde
Naravno da je u situaciji u kojoj se vlada, sabor, HNB i sve ostale institucije tresu zbog Gazdine propasti te moljakaju narod da svojim novcem spasi čovjeka koji živi u dvorcu blesavo posebno izdvajati licemjerje Severine i ostalih. Ni oko čega se još uvijek aktualni premijer Plenković nije založio kao što se jučer u Saboru založio oko "Lex Todorića" (zakona koji nije namijenjen spasu Ivice Todorića u istoj mjeri u kojoj se film "Gazda" ne bavi Ivicom Todorićem). Od trenutka otkad su vladajući napokon priznali da se u Agrokoru zaista događa nešto dramatično, dakle nekoliko mjeseci otkad je Index počeo upozoravati na to, jedina poruka koju vladajući šalju javnosti glasi: Gazda ne smije pasti, a ako sam Gazda i padne, njegovo carstvo mora biti očuvano.
U službenu hrvatsku mitologiju tako je, uz floskule o "svetosti" Domovinskog rata i bezgrešnosti Franje Tuđmana, ušla i teza o Agrokoru kao "sistemski važnoj kompaniji" o čijoj stabilnosti ovisi gotovo cijelo hrvatsko gospodarstvo. Spasiti tvrtku najbogatijeg hrvatskog tajkuna, koji je to postao isključivo zahvaljujući činjenici da je na tržištu bio povlašten u svakom mogućem smislu zahvaljujući zakonima koji su se pisali isključivo za njega, postao je preko noći nacionalni prioritet.
Možete, dakle, vjerovati Plenkoviću, Martini Dalić, Zdravku Marić da je spas najbogatijeg čovjeka u Hrvatskoj prvorazredni interes cijele države. Možete vjerovati da se, kao što to Severina "dirljivo" piše, "ljubav ljubavlju vraća", ali savršeno je jasno da se krediti vraćaju isključivo kešom kojeg Gazda više nema. I zato mu treba - vaš novac.
S druge strane, svoj novac možete trošiti i u trgovinama koji vam ne prodaju škart robu po skupim cijenama skrivajući se iza šuplje parole o "kupovanju domaćeg". Ako odlučite spasiti feudalca koji živi u dvorcu, časti novinare šupačkih medija letovima helikopterom i, naravno, ljubi bika među rogove, nemojte se čuditi kad vas i dalje budu tretirali kao kmetove.
Oni koji stoje na mjestu ne primjećuju svoje lance, riječi su Rose Luxemburg koje su savršeno primjenjive u ovoj situaciji. Hrvatska se napokon može otrgnuti suludoj Tuđmanovoj ideji o 200 bogatih obitelji. Hoćemo li i dalje ostati zemlja kmetova s feudalcem koji iz dvorca iznad glavnog grada promatra svoj beskonačni posjed, ovisi isključivo o razbijanju mita o Agrokoru kao "stupu hrvatskog gospodarstva" koji mora biti spašen po svaku cijenu.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala