Ako mislite pratiti američke izbore, obratite pažnju na ovih 7 stvari
Foto: FAH
JOŠ nas sati dijele od američkih predsjedničkih izbora.
Kandidati Donald Trump i Hillary Clinton koriste koriste posljednju priliku za obilazak ključnih "država-klackalica", onih u kojima glasovi mogu prevagnuti i na jednu i na drugu stranu: Floridu, Pennsylvaniju, Sjevernu Karolinu, Michigan i New Hampshire.
Kako piše CNN, na ova pitanja trebate posebno obratiti pažnju ako budete pratili izborne rezultate uživo.
1. Što Trump mora osvojiti
Za republikanskog kandidata, najplauzibilniji put do pobjede je preko dvije "države-borilišta" koje je Mitt Romney osvojio 2012: Sjeverne Karoline i Arizone. Osim njih, morao bi pridobiti tri države koje je na tim izborima osvojio Barack Obama: Floridu, Ohio i Iowu.
Gubitak bilo koje od ovih država znatno bi mu otežao put do 270 elektorskih glasova nužnih za pobjedu. Doduše, ako bi preoteo Pennsylvaniu ili Michigan, gdje su demokrati dobili šest puta zaredom, mogao bi nadoknaditi eventualni gubitak Sjeverne Karoline.
2. Što Clinton mora osvojiti
Ključno pitanje za demokratsku kandidatkinju jest hoće li njen "plavi zid" država koje naginju prema demokratima izdržati: Pennsylvania, Michigan i Wisconsin. Trump ih ima na svom nišanu, ali prema anketama Clinton konzistentno vodi u sve tri. Doduše, Clinton nije ovdje stekla prednost kroz ranije glasanje koje je stekla u nekim drugim državama. Ako osvoji sve tri, mora osvojiti još samo jednu od ove tri države - Sjevernu Karolinu, Floridu ili Ohio - i pobjeda joj je praktički zagarantirana.
3. Hoće li doći do navale Latino glasača
Ako Clinton pobijedi, bit će to zahvaljujući koaliciji žena, fakultetski obrazovanih i novih Latino glasača. Države s mogućnošću ranijeg glasanja poput Nevade i Floride ukazuju na porast Latino glasača. Mnogi od njih izlaze na izbore prvi put s ciljem da se suprotstave Trumpu i njegovoj antiimigracijskoj politici. Isto tako, njegovo vrijeđanje žena i optužbe za seksualno napastovanje pomogle su Clinton da stekne značajnu prednost među ženskim glasačima.
4. Ima li Trump "tihu većinu"?
Trumpova najveća snaga je u nezadovoljnim bijelim glasačima, pogotovo bijelim muškarcima bez fakultetske diplome. Njegov izborni stožer odavno tvrdi da će ga ovi glasači, uključujući nezavisne i demokrate koje je pridobio svojim protivljenjem trgovinskim sporazumima. Tu je posebno značajan Michigan, kao država posebno teško pogođena tim sporazumima.
5. Hoće li Afroamerikanci izići?
Najveća briga demokrata jest hoće li Afroamerikanci, koji tradicionalno glasaju za njih, izići na izbore u istom broju kao 2008. i 2012. za Obamu. Ako se to ne dogodi, Clinton izmiče tlo pod nogama u Floridi i Sjevernoj Karolini. Obama je u kampanji apelirao na crne glasače da ne ostanu kući na dan izbora.
6. Republikanska stranka nakon Trumpa
Republikanci su u ovoj kampanji morali odgovarati za brojne kontroverzne izjave svog kandidata. Bilo da Trump izgubi ili pobijedi, republikanci će morati odlučiti što učiniti po pitanju razilaženja između njega i stranke, pogotovo po pitanju ekonomskog protekcionizma i političkog izolacionizma koje Trump zagovara.
7. Kako će gubitnik podnijeti poraz
Najvažnije pitanje nakon duge, mučne i otrovne kampanje jest hoće li kandidat koji izgubi zaista prihvatiti poraz. Trump i Clinton su povijesno nepopularni kandidati. Pola Amerike misli da je Clinton lopov i varalica, dok druga polovica misli da je Trump rasist i seksist.
Štoviše, Trump je unaprijed opisao izbore kao namještene: dovodeći u sumnju brojanje ranijih glasova koji se šalju poštom, šireći netočne glasine o izbornim nepravilnostima i tvrdeći da je izborna prevara sveprisutna. Za legitimitet izbora presudno je kako će se postaviti onaj koji ih izgubi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati