Britanski dužnosnici: Propitkivanje vlade i medija su znakovi radikalizacije
Foto: Prosvjed protiv britanskih zračnih udara u Siriji/FAH
BRITANSKI dužnosnici zaduženi za zaštitu djece trpe kritiku nakon upozorenja roditeljima da su mladi koji govore protiv pojedinih vladinih smjernica ili propitkuju što im govore mediji možda radikalizirani od strane ekstremista, javlja Independent.
Novoobjavljen pamflet upozorava da "ljutnja zbog vladine politike, pogotovo vanjske politike" predstavlja znak "specifičan za radikalizaciju".
Roditelji i drugi koji brinu o djeci i mladima također su upozoreni da "pokazivanje nepovjerenja prema mainstream medijskim izvješćima i vjerovanje u teorije zavjera" predstavlja naznaku da mlade možda podučavaju ekstremisti.
Među drugim savjetima i znakovima o djeci na krivom putu su promjena grupe prijatelja, iznendana izmjena stila odijevanja, tajnovito ponašanje, mijenjanje prozora na računalu kad stignu odrasli ili veličanje nasilja.
Pamflet tvrdi da kombinacija navedenih znakova može značiti da su djeca na putu da ih netko "nagovori da kriomice odu iz zemlje, protiv želje svojih obitelji, stavljajući sebe u ekstremnu opasnost".
"Ovaj letak ima cilj pomoći roditeljima i skrbnicima prepoznati kada je dijete pod rizikom radikalizacije i gdje pronaći pomoć ako su zabrinuti," objašnjava se na kraju vladinog pamfleta.
Gušenje otvorene rasprave, slobode izražavanja i političkih disidenata
Bella Sankey iz aktivističke grupe Liberty kritizira letak. "Djecu bi trebali ohrabrivati da pokazuju interes za politiku i da kritički razmišljaju o onom što vide u medijima, a ne sumnjičiti zbog toga," rekla je.
"Nespretni zakoni i smjernice koje ohrabruju sumnjičavost u obiteljskim domovima će otuđiti obične tinejdžere i mogli bi dodatno marginalizirati one koji su pod istinskim rizikom (radikalizacije). Ako želimo našu djecu učiniti sigurnom od nasilnog ekstremizma, mi ih moramo uključiti u otvorenu diskusiju i podučiti vrijednostima ljudskih prava, a ne policijski nadzirati njihovu zabrinutost politikom vlade".
Britanski akademici i pisci su još ljetos upozorili da vladina strategija protiv terorizma, unutar koje je objavljen sporni pamflet, vodi gušenju otvorene rasprave, slobode govora i političkih disidenata.
Letak je dočekan s gnjevom, osudama ili porugama na društvenim mrežama, gdje većina komentatora drži da je propitkivanje vlada jedna od temeljnih građanskih dužnosti u demokracijama.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati