Trump protiv Kine - deset minuta koje bi mogle uzdrmati cijeli svijet
Foto: FAH
POZIV koji je trajao samo deset minuta mogao bi otvoriti pukotinu u odnosima Kine i SAD-a i prije nego što (novoizabrani američki predsjednik Donald) Trump preuzme vlast, ocjenjuje danas američki CBS.
Povodom jučerašnjeg telefonskog razgovora Trumpa i predsjednice Tajvana američki televizijski kanal navodi da se radi o "velikom raskidu s američkom diplomatskom politikom".
"Mislim da novoizabrani predsjednik Trump možda nije u potpunosti svjestan svih detalja povijesti naših odnosa s Tajvanom", rekao je toj televiziji Bonnie Glaser, stručnjakinja za američko-kineske odnose.
Glaser je precizirala da neslužbeni odnosi Amerike s Tajvanom postoje zbog "politike jedne Kine" iz 1972., kada su SAD prihvatile da je otok Tajvan dio teritorija Kine i nije suverena nacija.
Trump opet provocira na Twitteru
"Ideja da SAD i novoizabrani predsjednik možda podržava agendu koja se zalaže za nezavisnost Tajvana, će biti vrlo, vrlo zabrinjavajuća za Kinu i potencijalno će izazvati određene probleme u odnosima SAD i Kine", ocijenila je.
S Tajvanom, koji Kina smatra dijelom svog teritorija, SAD su prekinule diplomatske veze 1979. godine, kada je prihvaćena "politika jedne Kine".
"Princip jedne Kine je politički kamen-temeljac odnosa Kine i SAD", priopćilo je kinesko ministarstvo.
Nakon reagiranja Bijele kuće, koja je priopćila da nema promjene u politici i da SAD ostaje posvećena politici koja prepoznaje Peking kao vladu "jedne Kine", Trump je na Twitteru naveo: "Zanimljivo je kako SAD prodaje Tajvanu vojnu opremu vrijednu milijarde dolara, a ja ne bi trebao prihvatiti poziv u kojem mi se čestita na pobjedi".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati