DIPLOMATSKI RAT Srbija zabranila ulaz Krstičeviću
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
SRPSKA vlada na sjednici koja je započela u 13 sati zabranila je ulaz u Srbiju potpredsjedniku vlade i ministru obrane Damiru Krstičeviću.
Srpska vlada eksplicitno navodi da se radi o mjerama reciprociteta kao odgovoru na hrvatsku zabranu ulaska u zemlju srpskom ministru obrane Aleksandru Vulinu zbog njegovih izjava uoči obilježavanja komemoracije u Jasenovcu.
"Vlada Srbije smatra da su ovakvi postupci Hrvatske suprotni duhu dobrosusjedske suradnje i poštovanju osnovnih europskih vrijednosti, u koje spada i sloboda kretanja ljudi", stoji u priopćenju srpske vlade.
Odluku je komentirao i ministar obrane Krstičević, koji je proglašen nepoželjnim.
"Ja sam usmjeren na jačanje Hrvatske vojske i sustava domovinske sigurnosti. Uvijek se vodim vrijednostima i odgovornošću. Nikad ne činim ono što ne bih htio da netko čini meni. Takav sam bio i u Domovinskom ratu. Naša odluka je bila opravdana. To je bio naš odgovor na provokacije gospodina Vulina. To bi napravila svaka moderna, suvremena država koja vodi računa o dostojanstvu i nacionalnim interesima. Ja nikada nisam nikoga vrijeđao, nikad nisam govorio neistine, nisam išao u Srbiju i tamo nešto loše govorio. Ovo je neopravdana odluka, ali ja se s njom mogu nositi i ona više govori o njima", rekao je Krstičević.
Komentirao je i razloge zbog kojih ga je Srbija mogla proglasiti nepoželjnim u toj zemlji.
"Možda je to zato što sam sudjelovao u Domovinskom ratu, možda jer sam bio zapovjednik 4. gardijske brigade. Ali ovo što sam radio i što sada radim je da časno služim Hrvatskoj", kazao je Krstičević.
Novinari su ga potom pitali kako vidi budućnost odnosa Srbije i Hrvatske nakon eskalacije diplomatskog rata.
"Ja sam uvijek za suradnju, baš kao i Hrvatska vojska koja puno surađuje sa svima. Hrvatska uvijek želi suradnju, dijalog, želi fokusiranost na budućnost. Hrvatska je moderna zemlja, članica NATO-a i Europske unije koja je usmjerena na budućnost", rekao je Krstičević.
Hrvatska će povući veleposlanika u Srbiji?
Nagađa se da bi Hrvatska na ovu odluku mogla odgovoriti povlačenjem hrvatskog veleposlanika u Srbiji. Da će hrvatske vlasti u svakom slučaju odgovoriti na protumjere Srbije potvrdio je danas neizravno ministar branitelja Medved koji se, ponovimo, također spominjao kao osoba koju bi Srbija mogla proglasiti nepoželjnom.
"Uvjeren sam da će i hrvatska vlada i sva druga tijela pronaći odgovarajući odgovor. Tu se radi o ozbiljnom političkom incidentu na način da se potpuno krivo sagledava i percipira stanje. Umjesto da se pozabave svojim dužnosnicima i da zaustave takav pristup prema Republici Hrvatskoj, neka se suoče s prošlošću, neka svoj narod suoče s prošlošću i sa svim onim što su činili devedesetih godina u Republici Hrvatskoj", rekao je danas Medved.
Srpski list Blic navodi da je među imenima koje je Srbija razmatrala za zabranu ulaska u tu zemlju, osim Krstičevićevog i Medvedovog, bilo i ono ministrice vanjskih poslova Marije Pejčinović Burić koja je prva reagirala na Vulinovu izjavu. No odluka je pala na Krstičevića.
Srbija već neko vrijeme najavljuje recipročne mjere prema Hrvatskoj. Prvi je to spomenuo predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Izjavio da je zabrana ulaska u Hrvatsku srpskom ministru obrane Aleksandru Vulinu ishitrena i nervozna odluka hrvatskih vlasti koju ne razumije i najavio da će vlada Srbije u četvrtak odlučiti o recipročnim mjerama koje će poduzeti.
Premijerka Srbije Ana Brnabić jučer je najavila da će vlada te zemlje na današnjoj sjednici definitivno usvojiti protumjere prema Hrvatskoj. "Imam prijedlog, jutros sam radila na tome", rekla je Brnabić. Na pitanje kakve će te mjere biti, Brnabić je rekla: "Vidjet ćete sutra."
Sve počelo sa Šešeljem, a nastavilo se s Vulinom
Podsjetimo, najnoviji val tenzija između Hrvatske i Srbije počeo je nakon što je osuđeni ratni zločinac i zastupnik u Skupštini Srbije Vojislav Šešelj, kako je sam rekao, izgazio zastavu Hrvatske i ispsovao delegaciju Hrvatskog sabora koja je u tim trenucima, na čelu s predsjednikom sabora Jandrokovićem, bila u posjetu srpskoj skupštini.
Ipak, postoje i neke sumnje u Šešeljeve tvrdnje jer njegovo gaženje zastave nitko od hrvatske delegacije nije vidio, nisu se javili svjedoci, niti postoje snimke nadzornih kamera, jer se, kako su za Index rekli iz skupštine Srbije, zastava nalazila u mrtvom kutu koji ne pokrivaju kamere.
Nastavilo se provokativnim izjavama srpskog ministra obrane Aleksandra Vulina koji je najavio svoj dolazak u Hrvatsku u vrijeme obilježavanja proboja logoraša iz Jasenovaca te rekao "da o njegovom dolasku može odlučiti vrhovni komandant Vojske Republike Srbije, gospodin Aleksandar Vučić, a nikako o tome ne mogu da odluče hrvatski ministri''.
Na to je reagiralo hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova koje je tu njegovu izjavu okarakteriziralo "neprimjerenim i neprihvatljivim pokušajem negiranja suvereniteta Republike Hrvatske" i objavilo da Vulin "do daljnjega nije dobrodošao u Hrvatsku".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati