Đikić, Indexov najpozitivac 2016., od Plenkovića traži da smijeni Barišića
Foto: Index
JEDAN od najuglednijih hrvatskih znanstvenika u svijetu danas, Ivan Đikić, kojeg su čitatelji Indexa nedavno odabrali za najpozitivca u 2016. poslao je javni apel premijeru Andreju Plenkoviću da smijeni ministra Pavu Barišića.
Njegovo otvoreno pismo prenosimo vam u cijelosti.
Andrej Plenković, Premijer
Vlada Republike Hrvatske
Palo Alto, 11. siječnja 2017. god.
Poštovani gospodine Plenkoviću,
kao znanstvenik koji iskreno voli Hrvatsku i angažiran je dugi niz godina na obrazovanju mladih i znanstvenom radu na Sveučilištu u Splitu, te koji cijeni iskrenu, otvorenu i argumentiranu raspravu, želio bih se osvrnuti na javne sukobe i izjave povezane s djelovanjem prof. dr. Pave Barišića, ministra znanosti i obrazovanja.
Nulta tolerancija na plagiranje, na kršenje etičkih normi i na pritisak na članove etičkih odbora trebala biti opće prihvaćeni standard za bilo kojeg političara u Republici Hrvatskoj. Ono što je napravio ministar Barišić u svom radu iz 2008 godine jest po definiciji plagijat. Kopiranje članka drugog znanstvenika bez citiranja izvora jest plagijat, bez obzira je li prikazani tekst u fusnoti ili u glavnom tekstu rada. Posebno je neprimjerena javna izjava ministra Barišića citiram: ”Premijer Plenković se jako čudi uopće tome da se javnost toliko zabavlja oko dijela jedne fusnote iz jednog mog članka”. Relativizirati javno plagijat mogu samo osobe koje ne razumiju etiku i odgovornost u znanstvenom sustavu, a ako takve izjave dolaze od ministra znanosti onda je to uistinu zabrinjavajuće.
Osobno ste vrlo uspješno predstavljali Hrvatsku u EU niz godina i upoznati ste sa normama zemalja EU u obrazovnom sustavu: Nulta tolerancija na bilo kakve oblike plagiranja. Također vjerujem da ste upoznati s razlozima ostavke ministrice znanosti i obrazovanja Annete Schawann, kao i ministra obrane von Karl-Theodor zu Guttenberga u Vladi kancelarke Angele Merkel. Annetta Schawann bila je dugi niz godina uspješna ministrica znanosti, no zbog sumnje o kršenju određenih etičkih normi u njezinom znanstvenom opusu, a koje su napravljene prije više od 20 godina, sama je podnijela ostavku. Ministar/ica opterećen/a etičkim greškama u svom znanstvenom opusu ne može odgovorno voditi obrazovni sustav i biti čimbenik kvalitete i moralne odgovornosti u tom resoru. Nažalost, ministar znanosti i obrazovanja prof. Barišić svojim dosadašnjim radom i nedavnim javnim istupima, nije pokazao da može odgovorno i stručno obavljati vodeću ulogu u obrazovnom sustavu u Hrvatskoj. Vi i Vaša koalicijska Vlada obvezali ste se u Hrvatskom Saboru na održavanje visokih kriterija političke odgovornosti.
Takve visoke standarde u javnom djelovanju Hrvatska treba danas više nego ikada. Broj mladih, obrazovanih i stručnih ljudi koji napuštaju Hrvatsku raste iz godine u godinu, jer mladima nedostaje povjerenje u društvo temeljeno na osobnoj odgovornosti, moralnosti, znanju i gospodarskom napretku. Stoga apeliram da razmotrite nastalu situaciju i što prije riješite ovaj slučaj jer će nastavak javnog djelovanja ministra Barišića nakon pravorijeka Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju o plagiranju uzrokovati samo dodatne sukobe i politiziranja (čega smo i svjedoci u posljednjim javnim istupima). Obveza Vlade Republike Hrvatske jest da što prije počne uspješno rješavati nagomilane probleme posebice u obrazovnom i znanstvenom sustavu koji predstavljaju temelje svakog društva.
Srdačan pozdrav,
Ivan Đikić
Javno pismo Ivana Đikića by Index.hr on Scribd
Svjetski uspješan znanstvenik i veliki humanist
Molekularni biolog Ivan Đikić, voditelj je Grupe za molekularnu signalizaciju Instituta za biokemiju na Sveučilištu Goethe u Frankfurtu. Od 2010. član je ugledne njemačke akademije znanosti Leopoldine. Mnogi veliki znanstvenici bili su njezini članovi, među kojima i Albert Einstein, Charles Darwin, Max Planck, Johann Wolfgang von Goethe i Ernest Rutheford te hrvatski nobelovci Lavoslav Ružička i Vladimir Prelog.
Sudjelovao je u brojnim važnim otkrićima iz područja medicine, osobito o funkcioniranju bakterija i mehanizmima razvoja tumora. Objavio je više od 230 radova s preko 20.000 citata u najprestižnijim svjetskim časopisima kao što su Nature i Science, a među ostalim, otkrio je i mehanizam kojim se stanice ljudskog organizma brane od razvoja karcinoma. Časopis Science u prosincu 2005. godine objavio je taj rad kao najznačajnije medicinsko otkriće za proteklu godinu.
Zajedno sa svojim suradnicima nedavno je otkrio novi mehanizam modifikacije proteina ubikvitina koji opasna bakterija legionela koristi kako bi uništavala stanice izazivajući tzv. legionarsku bolest. Đikić je sam izjavio da je to najveće otkriće u njegovoj karijeri te da ono otvara brojne mogućnosti za stvaranje novih lijekova protiv opasnih bakterijskih upala.
Zajedno s Janošom Terzićem voditelj je Laboratorija za istraživanje tumora u Splitu koji je objavio više važnih otkrića u uglednim svjetskim časopisima.
Đikić je bio prvi među 1200 kandidata na listi za upis na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Završio ga je u rekordnom roku s prosjekom ocjena 5,0. 2015. postao je članom Europske akademije znanosti. Nažalost, vrata HAZU-a za njega su do danas ostala zatvorena.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati