Donosimo što je sporno s 24 milijuna kuna iz Bandićeve kampanje
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Index
DA PREDSJEDNIČKA kampanja Milana Bandića nije sasvim čista, bilo je jasno još dok je trajala. Istraga Uskoka dala je konačnu potvrdu nagađanjima o financijskim malverzacijama u Bandićevoj kampanji.
Prema Uskokovoj optužnici, Bandić je oštetio državni proračun za 4.866.611,16 kuna neplaćenog poreza. Grad Zagreb je oštećen za 875.990,01 neplaćenog prireza. Ukupno su dakle Grad Zagreb i državni proračun RH oštećeni za 5.742.601,17 kuna.
Nakon kampanje primio još 24 milijuna
Šteta je, prema Uskoku, nastala tako što što je Bandić na žiro račun koji je otvorio za potrebe kampanje nastavio primati uplate sve do lipnja 2012. godine. Državnom izbornom povjerenstvu Bandić je prijavio da je od donacija prikupio 8.618.965,41 kuna. No, nakon završetka kampanje na njegov račun uplaćeno je dodatnih 24 milijuna kuna.
Na žiro račun kojeg je Bandić koristio u kampanji tako je uplaćen iznos veći od 32,6 milijuna kuna. Veći dio tog novca Bandić nije prijavio, niti je na njega platio porez i prirez. S obzirom da se radi o novcu kojeg je Bandić dobio kada je kampanja već bila završena, sporne uplate ne smatraju se donacijama, te je Bandić na njih morao platiti porez.
"Uplate primljene nakon održavanja izbora se, sukladno odredbama Zakona o porezu na dohodak, smatraju drugim dohotkom za koji je bio u obvezi podnijeti prijavu poreza na dohodak nadležnom poreznom tijelu, a što nije učinio do danas", stoji u optužnici Uskoka.
Odakle je dolazio novac?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Na koji se način sporni novac trošio, iz optužnice nije razvidno. No, zasigurno je dio novca otišao na servisiranje troškova Bandićeve predsjedničke kampanje, vjerojatno najskuplje kampanje koja je vođena u povijesti Hrvatske. Naime, iako Bandić tvrdi da je u kampanji potrošio 15.278.984,26 kuna, GONG i Transparency International procijenili su da su stvarni troškovi bliži iznosu od 20 milijuna kuna.
Veliko je pitanje i odakle je došao sav taj novac. Istražitelji navodno sumnjaju da je dio novca izvučen iz Zagrebačkog holdinga, a sumnjive su i privatne donacije. Bandiću je u kampanji novac doniralo ukupno 287 privatnih osoba, a iznosi su se kretali od 9,99 kuna do 90 tisuća kuna. No, postoje neke naznake da se u slučaju većih iznosa zapravo radi o novcu jedne osobe u čije su ime NN osobe uplaćivale novac.
Todorićeva uloga u Bandićevoj kampanji
Istragom o malverzacijama u kampanji obuhvaćena je i Unex Media, marketinška agencija čiji je suvlasnik u vrijeme predsjedničkih izbora 2010. godine bio Agrokor Ivice Todorića. Da su ih istražitelji kontaktirali i raspitivali se o uslugama zakupa i medijskog planiranja u svrhu oglašavanja u Bandićevoj kampanji za HRT-ovu emisiju "Hrvatska uživo" potvrdila je Marina Kraljić, izvršna direktorica Unexa.
Todorić i njegov Agrokor su, podsjećamo, odigrali važnu ulogu u Bandićevoj kampanji. Osim što je surađivao s Unexom, Bandić je imao izborni stožer u poslovnim prostorijama Agrokora u Almeria centru u Zagrebu. Također, Bandićevi rekviziti u kampanji, sokovi i jabuke koje je dijelio građanima, također su stigle iz Agrokora.
Najbogatiji Hrvat Todorić nikada nije priznao da je financirao Bandićevu kampanju. Štoviše, u obraćanju medijima nakon izbora tvrdio je da mu je sasvim svejedno tko će biti predsjednik, te dodao da je Bandiću za potrošene jabuke i sokove uredno ispostavljen račun.
Zajednički interesi Todorića i Bandića
Je li Bandić doista platio Todoriću za usluge njegovih firmi, nikada nije razjašnjeno. No, u vrijeme kampanje uvelike se špekuliralo da Todorić podržava Bandića zbog ranijih uspješnih suradnji.
Imena zagrebačkog gradonačelnika i najuspješnijeg hrvatskog poduzetnika često su se, naime, spominjala u kontekstu sumnjivih poslova. Godinama se tako istražuje slučaj zamjene zemljišta Grada Zagreba i tvrtke Grokomp nekretnine iza koje stoji Ivica Todorić. U zamjenu za atraktivno građevinsko zemljište na križanju Heinzelove i Vukovarske ulice, tvrtka koju je osnovao Konzum je Zagrebu ustupila derutnu zgradu od 840 kvadrata na Pešćenici.
Također, sporne su i prenamjene GUP-a vezane za Todorićev dom, dvorac Kulmer. Naime, zahvaljujući izmjenama GUP-a koje je progurao upravo Bandić, Kulmerovi dvori prenamijenjeni su iz hotela koji se nalazi na zaštićenoj zelenoj površini podsljemenske zone u privatnu rezidenciju obitelji Todorić.
Interesi Bandića i Todorića isprepliću se i u tvrtki Zagreb plakat, koja je u suvlasništvu Agrokora i Zagrebačkog holdinga. Suvlasnik ove firme Agrokor je postao 2008. godine (preko do tada nepoznate tvrtke Media d.o.o. u kojoj je udjele imao i EPH Ninoslava Pavića), te je bio obvezan dokapitalizirati Zagreb plakat iznosom od 55 milijuna kuna. Taj novac firma Zagreb plakat nikad nije dobila.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati