DRAMA NA FILOZOFSKOM Novi v.d. dekana je Neven Budak?
Screenshot: YouTube
NA FILOZOFSKOM fakultetu u Zagrebu u 11 h počela je vruća, izvanredna sjednica Fakultetskog vijeća čije je održavanje vršitelj dužnosti dekana Željko Holjevac pokušavao spriječiti slanjem prijetnji kaznenim prijavama koje mogu završiti zatvorom do godine dana.
Fakultetsko vijeće FFZG-a izglasalo je natpolovičnom većinom smjenu vršitelja dužnosti v.d. dekana Holjevca. Predložilo je da na njegovo mjesto dođe bivši dekan Neven Budak, što je on prihvatio. No, odluka još nije konačna. Razriješeni su i svi članovi Senata Sveučilišta koji dolaze s Filozofskog fakulteta. Vijeće je odlučilo pokrenuti proceduru izglasavanja novog dekana. Sve odluke izglasane su nadpolovičnom ili dvotrećinskom većinom, a Vijeće je imalo kvorum. Holjevac tvrdi da je Vijeće nelegalno.
Dok je Holjevac u prijetećem e-mailu isticao da je način sazivanja Vijeća nelegalan, organizatori skupa tvrde da imaju cijeli niz dokaza i uporišta u zakonu koji pokazuju da to nije istina. Kako bi to pokazali, sastavili su deklaraciju koju su razaslali medijima. Također ističu da imaju podršku većine Vijeća, profesora, pa i sindikata.
Redovni profesor Dean Duda, s Katedre za teoriju književnosti i kulture, za Index je objasnio da deklaracija predstavlja pravni temelj koji pokazuje da imaju pravo organizirati sjednicu na način na koji su to učinili. Deklaracija je jednoglasno prihvaćena.
„To je naša legitimacija koja pokazuje da je naše sazivanje sjednice pravno i statutarno utemeljeno, drugim riječima da je naša sjednica koju smo sazvali za danas legalna i da je imamo pravo sazvati“.
Holjevac se, pojašnjava, protivi sazivanju sjednice na takav način da je ljudima koji su urudžbirali zahtjeve za održavanje sjednice, za dobivanje prostorije i sl., a u urudžbenom su se morali potpisati, slao e-mail s prijetnjama da mogu biti izloženi kaznenom progonu po članku 322 kojem je jedna od konzekvenci zatvor do godinu dana.
„Mi smo reagirali na taj njegov mail prijetnji, a dobili smo i pravno mišljenje sindikata, kao i novo mišljenje sindikata koje je stiglo sinoć u kojem Vilim Ribić ispred Matice, Igor Radeka ispred Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, Predrag Marković kao povjerenik sindikata Filozofskog fakulteta tvrde da je sazivanje sjednice potpuno legalno. Na današnjoj sjednici sudjelovat će i njegovi članovi iz redova Studentskog zbora koji je raspustio Senat na prijedlog rektora Damira Borasa jer mi takvu odluku o raspuštanju smatramo ništavnom“, poručio je Duda.
Na sjednici će se raspravljati o nekoliko točaka: o legalnosti razrješenja nekih ljudi iz uprave, o legalnosti imenovanja vršitelja dužnosti nekih prodekana, o Studentskom zboru te o nekim drugim odlukama u upravljaju Fakultetom.
Duda ističe da se uprava u svakoj visokoškolskoj instituciji mora odazvati demokratskoj volji članova i mora sazvati Fakultetsko vijeće ako se skupi statutarno propisani broj ljudi. A oni na FF-u, tvrdi, imaju i više od dijela, imaju u svemu nadpolovičnu većinu.
„Mi smo poziv urudžbirali najmanje pet puta na različite načine, a dekan se na to oglušio i čeka navodno izbore za Studentski zbor da bi možda negdje krajem prosinca, kažem možda sazvao Vijeće.
Vijeće je sazvano za danas u 11. h na Filozofskom. Mada su organizatori bili spremni na mogućnost da im se spriječi pristup vijećnici, to se nije dogodilo. Za sada su svi ušli i skup je počeo.
„Prema podacima s kojima raspolažemo, od 89 članova Fakultetskog vijeća 60-ak bi ih moglo biti na sjednici. Osim toga imamo listu koja pokazuje da je 300-tinjak nastavnika zahtijevalo njezino održavanje, što je također više od 50 posto. Njima se priključilo i šest bivših dekana fakulteta. Ako se uzme u obzir da se svi izjašnjavaju pod velikim pritiskom, to je jasan znak."
O razlozima nezadovoljstva na FF-u smo već višekratno pisali na Indexu. Bilo ih je više, no glavni je bio pokušaj rektora Damira Borasa i njegova nasljednika na mjestu dekana, Vlatka Previšića, da protiv volje većine nastavnika i studenata provedu štetnu integraciju Filozofskog s Katoličkim bogoslovnim fakultetom. Nakon što je pobuna rezultirala smjenom Previšića, Boras je u suradnji sa Senatom raspustio Studentski zbor i imenovao Holjevca kao V.D. dekana. Pritom je, ističu nezadovoljnici, nelegalno smijenio i neke prodekane koji su se protivili integraciji, što nije mogao učiniti bez Fakultetskog vijeća. Pisali smo također i o tome kako će Borasu ove godine trebati većina u Vijeću da bi mu se produžio profesorski staž jer mu dolazi vrijeme za odlazak u mirovinu.
Index će pratiti zbivanja i javljati o svim interesantnim obratima.