Drugačija državna firma: Podravka ostvarila rekordnu dobit od 398 milijuna kuna
Foto: FAH
NETO dobit Grupe Podravka za 2015. godinu iznosi 398 milijun kuna, priopćili su iz Podravke, što predstavlja značajan rast u odnosu na 2014. godinu, kada je neto dobit iznosila 92,5 milijuna kuna.
Na rekordan rast neto dobiti utjecali su, između ostaloga, i pozitivan efekt od kupnje Žita d.d. Ljubljana te ostvareni porezni prihod povezan s dobivenim poticajima za izgradnju novih tvornica Belupa.
> Rekord: Podravka prošle godine zaradila 398 milijuna kuna
Ovaj rezultat dolazi kao kruna napora Uprave Grupe Podravke, na čelu sa Zvonimirom Mršićem, koji je još krajem listopada prošle godine najavio izvanredne rezultate.
"Nakon dugo vremena Podravka niže puno dobrih vijesti. Ova godina, po svemu sudeći, bit će godina za pamćenje. Vrlo kvalitetan dosadašnji rezultat, provedena dokapitalizacija, realizirana akvizicija, gradnja tvornica, otvaranje novih tržišta. Objavljeni rezultati pokazuju da smo značajno bolji nego prošle i ranijih godina. Neto dobit nam je porasla za 60 posto, a prodaja, unatoč snažnom negativnom utjecaju tečajnih razlika, za jedan posto. To je već treći kvartal za redom da imamo značajno bolje pokazatelje poslovanja, nego u usporedivom razdoblju, i značajno bolje nego što je tržišna situacija", rekao je još tada Mršić, anticipirajući danas objavljene rezultate.
Spolna ravnopravnost na razini Uprave
Valja podsjetiti i kako je jedna od osobitosti Podravke inzistiranje na spolnoj ravnopravnosti na najvišoj korporativnoj razini. Tako žene čine čak 50 posto Uprave Podravke.
Mršić proteklih godina otvoreno zastupa poziciju kako veća zastupljenost žena u korporacijama doprinosi uspjehu i inovativnosti kompanija. Šef Podravke tako je zajedno s Vedranom Jelušić Kašić, direktoricom Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Hrvatsku, prošlog mjeseca o važnosti ženskih korporativnih vođa pisao i za Huffington Post.
> Šef Podravke i direktorica EBRD-a za Hrvatsku pišu za Huffington Post: Žene kao ključ korporativnog uspjeha
"Inzistiranje na spolnoj raznolikosti korporativnog vodstva utemeljeno je na jasnoj financijskoj racionali. Dokazano je kako povećanje broja žena u kompaniji doprinosi uspjehu i inovativnosti kompanije. Prema najnovijim rezultatima istraživanja, koje je provedeno na 1643 kompanije koje sačinjavaju MSCI World Benchmark registar, kompanije s više žena u odborima generirale su, od 2010. godine pa do danas, 36 posto veći povrat kapitala od kompanija koje imaju manje spolno uravnotežene odbore", istaknuli su tada Mršić i Jelušić Kašić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati