Glasnogovornik Haškog suda: Praljak nije umro u sudnici
Foto: ICTY, N1
NENAD GOLČEVSKI, glasnogovornik suda u Haagu, komentirao je danas neovisnu istragu koju je Tribunal pokrenuo oko samoubojstva generala Slobodana Praljka, koji je tijekom izricanja presude u srijedu popio otrov.
U medijima su se jučer pojavile informacije da je Praljak umro već u sudnici, odmah nakon što je popio otrov, a ne kasnije u haškoj bolnici, kako su izvijestili sa suda. Te je navode glasnogovornik demantirao.
"Tribunal je obaviješten o smrti oko 14:25 tog dana, već daleko iza vremena kad je Praljak prebačen u hašku bolnicu", rekao je Golčevski, dodavši da je Praljkovo tijelo u nadležnosti nizozemskih vlasti te da nema informaciju gdje se obavlja obdukcija. Sud je istoga dana kontaktirao i obitelj Slobodana Praljka, koja je prva obaviještena o nesretnom događaju, dodao je.
"Da bismo upotpunili nizozemsku istragu u vezi sa smrću Slobodana Praljka, tajnik Tribunala pokrenut će istragu koja će se baviti unutarnjim radom Tribunala u vezi sa smrću Praljka", rekao je Golčevski za N1, dodavši da je cilj istrage fokusirati se na postojeće procedure, analizirati ih i napraviti preporuke koje bi mogle služiti drugim sudovima.
Presedan u Haagu
Upitan je li se Haškom sudu ranije dogodilo da neki optuženik unese otrovnu tvar u sudnicu, Golčevski je rekao da ne znaju za takav presedan. "Znamo da su se takve stvari događale na nacionalnim sudovima, ali ne na Tribunalu", rekao je.
Podsjetimo, Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju priopćio je da pokreće neovisnu istragu o smrti Praljka. "Radi dopune nizozemske istrage o smrti Slobodana Praljka, koja je već u tijeku, ICTY-evo tajništvo je jutros pokrenulo neovisnu stručnu istragu o internim operacijama ICTY-a u skladu sa standardnim postupcima", navodi se.
Reviziju će voditi sudac Hassan B. Jallow, bivši glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda za Ruandu i Mehanizma za međunarodne kaznene sudove.
Istraga će početi sljedećeg tjedna kako bi se izradilo izvješće o zatvaranju ICTY-a 31. prosinca 2017.
Zadaća je revizije ocijeniti postojeće postupke i donijeti eventualne preporuke koje bi mogle pomoći sudovima u budućnosti, navodi se i dodaje da će ishod istrage biti javno objavljen nakon potrebnih procjena.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati