Hrvatska nije skupa ako je usporedite s Danskom, a konkurentske Španjolska i Turska jeftinije su od nas
Foto i video: ADAC
NJEMAČKI autoklub ADAC proveo je istraživanje cijena u 50 popularnih europskih ljetovališta te su utvrdili kako je najjeftinija Bugarska, Hrvatska je prosječno skupa, a Danska je najskuplja. Skupoću su, naravno, procjenjivali uzimajući u obzir životni standard i prihode njemačkih državljana.
> Tko to more platit´: "Nije turizam kurva za jednu noć, a mi se upravo tako odnosimo prema turizmu"
Testna obitelj je četveročlana obitelj s dvoje djece, a cijene su se uspoređivale na osnovu "potrošačke košarice" sastavljene od 34 proizvoda i usluge najčešće korištenima na obiteljskim godišnjim odmorima - hrana, piće, sunčane naočale, krema za sunčanje, ostale osobne higijenske potrepštine, parkiranje, baterije, dnevne novine...
Istraživanje ADAC-a pokazalo je kako su na pet najpopularnijih ljetnih bugarskih odredišta cijene jako niske: "Nepobjediva što se niskih troškova tiče je Bugarska gdje prosječna potrošačka košarica na odabranim destinacijama iznosi 122,32 eura". ADAC navodi i kako su cijene pića i hrane više nego dvostruko niže od europskog prosjeka, a ostalo je za trećinu jeftinije.
Slijede Turska (prosjek: 147,16 eura) i Grčka (prosjek: 150,08 eura), gdje se ponuda kreće od jako niskih do prosječnih cijena pa odredište možete birati ovisno o svojim financijskim mogućnostima. Od Hrvatske je jeftinija čak i Španjolska (prosjek: 159,45 eura), gdje je ADAC odredištima dodijelio mahom prosječnu ocjenu "povoljna" što se cijena tiče.
U Hrvatskoj je ADAC kao pet najpopularnijih odredišta naveo Lopar na otoku Rabu, Omiš, Bol na Braču, Bašku na otoku Krku te Umag, a cijene se prosječno kreću u kategorijama povoljnih i prosječnih. Prosječna "potrošačka košarica" testne obitelji iznosi 163,71 eura. Navode kako su cijene hrane i pića, ali i osobnih potrepština povoljne.
Od Hrvatske su skuplje Njemačka (odredišta su ocijenjena kao prosječna do skupa, uz prosjek "potrošačke košarice" od 184,76 eura), Nizozemska (prosjek: 191,76 eura) i Francuska (prosjek: 200,19 eura) u kojima su odredišta dobila ocjene od prosječnih do vrlo skupih, Italija (skupo i vrlo skupo, uz prosjek "potrošačke košarice" od 207,76 eura) te Danska u kojoj su sva odredišta iznimno skupa te je iznos prosječne "potrošačke košarice" načinjene za ovo istraživanje 231,87 eura. ADAC napominje kako su posebice hrana i piće jako skupi
Evo na čemu se "pljačka" turiste
ADAC-ovo istraživanje cijena europskih turističkih destinacija pokazalo je i gdje se turiste najviše "pljačka". Tko su za primjer naveli kako testna obitelj u Bodrumu na zapadnoj obali Turske (Egejsko more) za ležaljke na plaži i suncobran nije platila ni centa, ali su zato u Alassiju na talijanskoj rivijeri za njih izdvojili 45 eura.
ADAC je usporedio i cijene sunčanih naočala - u turskom Bodrumu prosječna cijena je 4,46 eura, dok je na francuskoj Azurnoj obali prosječna cijena sunčanih naočala 21,30 eura, za što se kako navodi ADAC, u Turskoj "mogla opskrbiti cijela obitelj". Kvalitetu sunčanih naočala pritom, očigledno, nisu uzimali u obzir.
Najskuplje - kreme za sunčanje
Ovim istraživanjem ADAC je došao do zanimljivog podatka kako su najskuplji proizvod kreme za sunčanje čija je prosječna cijena 15,54 eura. Najjeftinije su u Turskoj (6,25 eura), a najskuplje u Italiji (26,25 eura).
Usporedbe radi, boca domaćeg crnog vina u prosjeku stoji 13,47 eura. Boca crnog domaćeg vina u Albeni u Bugarskoj, na obali Crnog mora, u prosjeku košta 5,88 eura, a u Kemeru na turskoj rivijeri 23,65 eura.
Pivo najjeftinije u Baškoj na Krku, sladoled u Bugarskoj
Kad smo kod tekućih užitaka, najjeftinije pivo od 50 destinacija koje je ADAC uvrstio u svoje istraživanje, najjeftinije pivo ćete popiti u Baškoj na otoku Krku (1,07 eura), a najskuplje u Six-Fours-les-Plages u Francuskoj gdje stoji 6,06 eura.
Što se hrane tiče rekordno jeftina Bugarska sladoled prodaje po cijeni od 0,26 eura za kuglicu (oko 2 kune), dok je u Danskoj kuglica sladoleda 3,23 eura (gotovo 25 kuna).
U ADAC-u upozoravaju i kako dodatni troškovi nerijetko nadmaše troškove samog putovanja. Ako ne pazite na svaki cent, kad sve na kraju zbrojite - mogli bi se neugodno iznenaditi. Prije odlaska na godišnji odmor treba se stoga dobro pripremiti i razmisliti što vam je bolje ponijeti od kuće, a što od proizvoda potrebnih za ljetovanje kupiti kad stignete na destinaciju koju ste odabrali za godišnji odmor.
Detaljnije rezultate istraživanja, odnosno cijene pojedinih proizvoda i usluga u 50 testiranih ljetovališta možete pregledati OVDJE.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati