HSS-ov "Hrvatski sokol" podupire hrvatske vojne invalide
Foto: FaH
ORGANIZACIJA branitelja HSS-a „Hrvatski sokol“ Karlovačke županije daje bezrezervnu potporu hrvatskim braniteljima ratnim invalidima Domovinskog rata, koji prosvjeduju već dvanaesti dan ispred Ministarstva branitelja u Zagrebu, zahtijevajući smjenjivanje ministra Predraga Matića, njegove zamjenice Vesne Nađ i pomoćnika Bojana Glavaševića te donošenje Ustavnog zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Pripadnici HSS-ovog „Hrvatskog sokola“ poručili su na konferenciji za novinare kako je kasno za isprike za sramotne izjave s izjednačavanjem hrvatskih branitelja s agresorima i s teroristima, te da u obzir dolazi samo prestanak diskriminacije branitelja, odabir novog vodstva Ministarstva i da se braniteljska prava definiraju kroz Ustav RH.
Predsjednik „Hrvatskog sokola“ Karlovačke županije Predrag Pavlačić rekao je da je na prosvjedu ratnih invalida ispred Ministarstva branitelja velik broj i njihovih članova, koji traže smjene i da se "skine ljaga s hrvatskih branitelja kao parazita ovoga društva".
Pavlačić kaže da su branitelji zauzeli stav i neće odstupiti.
"Prema mojim saznanjima odustati se neće, pripreme su za ostanak do Božića, jer su se dogodile toliko sramotne izjave. Ne kažem da prethodne vlade nisu griješile, ali se uvijek našao dijalog, a ovdje dijaloga nema", ocijenio je Pavlačić.
Naglasio je kako je riječ o ponosu i dostojanstvu hrvatskih branitelja koji traže da ih se prestane omalovažavati, kao da žive na teret države.
Pavlačić: "Tko čovjeka sa 43 godine šalje u mirovinu?"
Predrag Pavlačić iznio je svoj primjer da je mlad poslan u mirovinu iz Hrvatske vojske, od, kako je rekao - "iste ove garniture koja je sada opet na vlasti".
"Tko čovjeka sa 43 godine pošalje u mirovinu? Ja to nisam tražio, niti želio. Ali mi koji smo u gardijskim brigadama bili od početka rata, valjda smo smetali garnituri na vlasti, pa su nas maknuli, a sada nam predbaciju da imamo povlastice", naglasio je.
Željko Obajdin, tajnik karlovačkoga županijskog HSS-a odbacio je tvrdnje da bi ovaj prosvjed bio politički motiviran, dodavši da ne može razumjeti potpredsjednika Hrvatskog sabora Nenada Stazića koji je branitelje - hrvatske ratne vojne invalide, usporedio s nekakvim terorističkim organizacijama.
Potpredsjednik županijskog HSS-a Denis Janžetić zaključio je kako je neprihvatljiva nekooperativnost Vlade i ministarstava branitelja i zdravlja s hrvatskim braniteljima, jer tim ljudima nikakva materijalna dobra ne mogu nadoknaditi ono što su izgubili.
Hrvatske ratne vojne invalide koji prosvjeduju od 20. listopada, jučer je u Hrvatskom saboru primio predsjednik Sabora Josip Leko, a predsjednik Udruga 100%-tnih HRVI I skupine Đuro Glogoški iznio mu je njihove zahtjeve.
Ponovljeni zahtjevi zaslužni za višednevne prosvjede
Ponovili su zahtjev za smjenjivanjem ministra Matića, njegove zamjenice Nađ i pomoćnika Glavaševića, te za donošenje Ustavnog zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Glogoški je istaknuo kako su "i sami zastupnici u Hrvatskom saboru izglasali niz izmjena i dopuna zakona kojima su umanjena ili ukinuta prava (obveze države) stradalnika Domovinskog rata, članova njihovih obitelji i hrvatskih branitelja".
Branitelji ratni invalidi poseban naglasak stavljaju na "odnos institucija i pojedinaca u tim institucijama prema hrvatskim braniteljima, članovima njihovih obitelji i Domovinskom ratu s ciljem izjednačavanja žrtve i agresora".
"Tek nakon izvršavanja zahtjeva spremni smo dalje razgovarati"
"Nakon izvršavanja našeg prvog zahtjeva, spremni smo i želimo razgovarati o donošenju Ustavnog zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Ustavni zakon mora biti izrađen u suradnji stručnjaka koji poznaju problematiku branitelja i članova njihovih obitelji, te predstavnika hrvatskih branitelja", stoji u zahtjevima.
Do donošenja Ustavnog zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, branitelji ratni invalidi traže "moratorij na provedbu Zakona o mirovinskom osiguranju". Isto traže i za donošenje i provedbu bilo kojih izmjena i dopuna zakona kojima su obuhvaćeni hrvatski branitelji i članovi njihovih obitelji. Glogoški ističe da će do ispunjenja zahtjeva ustrajati, ne odstupajući od svojih stavova.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati