Index doznaje: Grad Zagreb daje novac da bi na mjestu Kamenskog mogla niknuti Pavićeva poslovna zgrada
Foto:zagreb.hr, Facebook, Dragan Matić (Cropix)
PRIČA oko Kamenskog, čini se, došla je do samog kraja. Potvrda da je tvornica Kamensko namjerno uništena kako bi se došlo do atraktivnog zemljišta u središtu Zagreba, dobila je, čini se, svoju potvrdu u razgovoru s arhitektom Nenadom Fabijanićem koji je objavljen u Svijetu. Riječ je o EPH izdanju koje izlazi u sklopu Jutarnjeg lista u nedjelju.
Najveću korist imat će Pavić
Naime, Fabijanić je otkrio kako uskoro kreće projekt "Integrirani grad", odnosno projekt uređenja Trga Franje Tuđmana, koji na području današnje tvornice Kamensko predviđa stambeno poslovni prostor. "Integrirani grad" sve je do jučer bila studija grada Zagreba, a sada se, otkrio je Fabijanić, užurbano radi na dokumentaciji za dobivanje lokacijske dozvole.
Podsjetimo, kako je arhitekt Fabijanić svojevremeno dobio prvu nagradu za uređenje Trga Franje Tuđmana, a gradska uprava grada Zagreba smatrala je to dovoljnim za direktnu narudžbu, bez javnog natječaja, rješenja velikog i iznimno skupog gradskog kompleksa koji se od tog trga proteže prema jugu, preko pruge, sve do centra Trešnjevke.
"Osim spuštanja željezničke pruge pod zemlju, studijom su predviđene velike zelene površine koje će zahtijevati rušenje tisuća četvornih metara uglavnom skladišta, spremišta i zastarjelih uređaja, ali i tvornice 'Kamensko' za blok stambeno-poslovnog sadržaja", objavljeno je na službenim stranicama grada Zagreba prije tri godine o projektu uređenja Trga. Tada je objašnjeno da bi bilo dobro premjestiti Kamensko, jer industrija ne bi trebala biti u centru grada.
Naglasimo kako je studiju INTEGRIRANI GRAD od autora naručio Gradski ured za prostorno uređenje, graditeljstvo, izgradnju grada, komunalne poslove i promet, a Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj Grada Zagreba pružio je podršku izradi studije pribavljanjem potrebnih stručnih i drugih podloga, utvrđivanjem šireg obuhvata studije u suradnji s autorima te organizacijom izložbe i javne rasprave.
Prema svemu sudeći, čini se kako je operacija izmještanja bila preskupa, pa je tvornica u međuvremenu uništena.
Valja naglasiti kako je upravo vlasnik EPH izdanja Ninoslav Pavić suvlasnik tvrtke Vilinske poljane, u kojoj je ravnopravan partner s nedavno uhićenim pa puštenim Davorom Vlajčevićem. Vilinske poljane imaju veliki broj zabilježbi na nekretnine u Kamenskom te su najveći dioničar Kamenskog sa 18,25 posto dionica. Ako bi se gradio stambeno-poslovni centar na području Kamenskog, jasno je tko bi imao najveću korist.
Celakoski: Na to smo upozoravali od početka
"Ne čudi me da je arhitekt Fabijanić dobio toliki prostor u EPH izdanjima, to nam je bilo jasno od početka. Naime, kada je udruga Pravo na Grad podnijela kaznenu prijavu za malverzacije u Kamenskom upravo smo naveli da je razlog za uništavanje tvornice da se dođe do atraktivnog zemljišta", rekao je za Index predsjednik Udruge Pravo na Grad Teodor Celakoski, dodajući kako je sada potpuno razotkrivena povezanost kapitala, politike i medija koji su u sprezi s Državnim odvjetništvom.
Celakoski podsjeća kako je sada i sasvim jasno da je od prvog dana u projekt Kamensko uvučen i grad Zagreb.
"Grad Zagreb je tu, EPH je tu, poznati tajkuni su unutra, a Mladen Bajić samo pred novinarima radi scene i prima nevladine udruge i radnice Kamenskog kako bi održao privid da se nešto radi oko prijave za Kamensko", kazao je Celakoski za Index dodajući da od kada ih je Bajić primio u studenom prošle godine, nema novih vijesti oko istrage za Kamensko. S obzirom na dosadašnji rad istražitelja te policije, čini se, da oni žele da to bude gotova stvar, kaže Celakoski i zaključuje.
"No, mi ne mislimo odustati od bavljenja ovim slučajem. Nije gotovo!", rekao je Celakoski na kraju.
Lesar: Sve je bilo jasno od početka
Šefa hrvatskih laburista-stranke rada Dragutina Lesara ništa ne čudi, jer, kako nam je rekao, uvijek kada je u pitanju stečaj neke tvrtke, zapravo je u pozadini borba za zemljište ili poziciju neke tvornice ili tvrtke.
"Ovdje je od početka sve bilo jasno. Sve! Tvornica nije propala jer je loše radila već je sustavno uništavana. Nije bila riječ o tome da su izgubili tržište ili zaostajali s kvalitetom. Ne! Državni organi ne mogu reći da nisu znali i da nisu mogli sve spriječiti. Oni to ne mogu i ne smiju reći. Štoviše, oni su sudionici!", rekao je Lesar za Index.
Laburisti ovih dana pripremaju podatke o svim stečajnim postupcima u Hrvatskoj kako bi ukazali na činjenicu da se eventualni kriminal uvijek događa prije stečaja. U slučaju Kamensko, smatra Lesar, sve je bilo evidentno puno prije.
Istraživanje o stečajevima šokirat će mnoge
"U Hrvatskoj danas postoje brojni slučajevi gdje su nezadovoljni radnici tražili da se ispita zakonitost poslovanja trgovačkog društva, što je trebalo ispitati Državno odvjetništvo Republike Hrvatske. No, reakcija DORH-a po ovakvim prijavama često nije učinkovita, a tome u prilog govori činjenica o brojnim uspješnim tvrtkama koje se sada nalaze pred likvidacijom", kaže Lesar, dodajući kako će brojke o tvrtkama u stečaju i stečajnim upraviteljima šokirati mnoge.
Podsjetimo, hrvatski organi gonjenja već duže vrijeme imaju informaciju kako je operaciju prisvajanja zemljišta zagrebačke tvornice Kamensko zapravo osmislio tajkun Miroslav Kutle, koji se nalazi u bijegu od hrvatskog pravosuđa. Isto tako, policija je svojedobno utvrdila da novcem kojim je Kamensko zaduživano da bi se na njegovu imovinu mogle staviti zabilježbe dijelom potječe i od Ninoslava Pavića.
Kutlina Dalta imala je ključnu ulogu
U operaciji Kamensko ključnu ulogu imala je tvrtka Dalta, kojoj je podignuta vrijednost s projektom višegodišnjeg nasada jabuka. Voćar Krpina u policijskoj je istrazi potvrdio da projekt s jabukama nikad nije bio u planu. Tvrtka je preko noći s vrijednosti od 120 tisuća kuna porasla na 33,6 milijuna kuna. "Nabildanu" Daltu kupila je u lipnju 2008. godine tvrtka Vilinske poljane, kada je 13 tvrtki dionice prodalo Davoru Vlajčeviću za iznos od 29,7 milijuna kuna. Iako je tvrtka Vilinske poljane zadnju transakciju kupovine obavila 4. lipnja, već sljedeći dan Dalta je prodana Ninoslavu Paviću, točnije njegovom poduzeću Com.com, za 33,6 milijuna kuna.
Pavić je na sebe prebacio Daltu u travnju prošle godine, a Vilinske poljane preuzeo je 30. rujna prošle godine.
Bajića nema i nema i nema...
Istraga je došla do saznanja kako iza pet od šest tvrtki, koje su na koncu upisale zabilježbu na imovinu Kamenskog, stoji Kutle, a novac koji je Pavić isplatio na ime kupnje tvrtke Dalta dio je duga koji vlasnik EPH već duže vrijeme ima prema poduzetniku Kutli. No, Državno odvjetništvo već duže vrijeme ne poduzima ništa.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati