Istina o smrti makedonskog predsjednika Borisa Trajkovskog: Odvjetnik uvjeren da je na njega izvršen atentat u BiH
Foto: AFP
IGNAT PANČEVSKI, odvjetnik obitelji stradalih u avionskoj nesreći kod Mostara smatra da se najavama nove istrage tek želi pokazati "kako se nešto radi", javlja Agencija Anadolija.
Najava otvaranja nove istrage u slučaju pada aviona "Beechcraft Super King Air 200 Z3-BAB" koja se dogodila 26. veljače 2004. godine na Matića brdu u mjestu Rotimlja, između Mostara i Stoca, kada je poginuo makedonski predsjednik Boris Trajkovski sa suradnicima i članovima posade, za obitelji žrtava ove nesreće predstavlja tek "pokušaj da se pokaže kako se nešto radi".
Nova istraga je najavljena nakon što se protekloga tjedna ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Damir Hadžić sastao u Sarajevu s delegacijom Republike Makedonije koju je predvodio ministar transporta i veza Mile Janakieski. Ministar Janakieski, kako je tada priopćeno, pokazao je Hadžiću dokument koji sadrži nova saznanja o padu aviona Vlade Makedonije.
Dogovoreno je da se formira zajednička radna grupa bosanskohercegovačkih i makedonskih stručnjaka koja bi do kraja rujna trebala napraviti novi izvještaj, a ministar Hadžić je istaknuo da je u interesu BiH da se okonča istraga, da prestanu špekulacije o uzrocima nesreće i da je suglasan s ponovnim otvaranjem istrage.
Ignat Pančevski, poznati makedonski odvjetnik i zastupnik obitelji žrtava stradalih u padu aviona inzistira na tezi da se atentat na Borisa Trajkovskog želi zataškati.
"Nitko ne zna što je to što se zbilo u Makedoniji u zadnjem periodu, kakve su to analize rađene i kakvi su krunski dokazi pronađeni u ovom slučaju. Jer, do današnjeg dana mene nitko od makedonskih organa vlasti nije kontaktirao, nitko me nije tražio dokaze koji bi bili obuhvaćeni novom istragom. Mislim da je sve ovo samo mala improvizacija da se pokaže da se nešto radi. Nitko, zapravo, nema želje profesionalno i stručno odraditi cijeli slučaj i cijeniti dokaze koje ja imam i kojima bi se utvrdilo je li predsjednik Trajkovski stradao u atentatu ili ne", izjavio je za agenciju Anadolija (AA).
Komisija za ispitivanje uzroka nesreće zaključila da je nesreću uzrokovala pilotova greška
Dodao je da od početka tvrdi da je avion "King Air" oboren u atentatu na makedonskog predsjednika te da su njegovi suradnici i članovi posade bili kolateralne žrtve.
"Pitamo se što sadrži izvještaj makedonske vlade koji je upućen nadležnom ministarstvu u BiH, da bi se navodno obnovila istraga koja je zatvorena, jer su članovi ranijih nadležnih komisija i organa utvrdili da se avionska nesreća dogodila zbog propusta pilota Ja tvrdim da je to neistina, jer postoje dokazi, kojima i ja raspolažem, da se radilo o atentatu. Početkom ove godine sam javnosti razotkrio samo neke detalje o dokazima koje čuvam, da bih uvjerio nadležne organe, osobito svjetske institucije kao što su Vijeće sigurnosti UN-a, da su dokazi kojima raspolažem nepobitni. No, ja i obitelji žrtava se naprosto ignoriramo, jer nitko ne želi da mu predočim dokaze koje imam", konstatira Pančevski.
Uz predsjednika Borisa Trajkovskog u nesreći kod Mostara živote su izgubili glasnogovornica Dimka Ilkova Bosković, savjetnici Risto Blaževski i Anita Lozanovska, predstavnik Ministarstva vanjskih poslova Mile Kristevski, tjelohranitelji Ace Božinovski i Boris Velinovski te pilot i kopilot. Leševi su pronađeni u izgorenom i neprepoznatljivom stanju.
Komisija za ispitivanje uzroka nesreće, koju je formiralo Vijeće ministara BiH, zaključila je da je uzrok pada aviona bila "proceduralna greška pilotske ekipe u fazi slijetanja na Mostarski aerodrom, koja je dovela do toga da avion udari u brdo".
Tužiteljstvo BiH nikoga nije optužilo za nesreću.