Kako su ministri Vrdoljak, Kotromanović i Mornar uništili Brodarski institut
Fotomontaža: Index (FaH), Foto: Index, FaH
BRODARSKI institut, tvrtka u vlasništvu države, nekada je bila ponos Hrvatske, a prije samo nekoliko godina osvajali su domaće i inozemne nagrade za inovativnost. Danas je tvrtka u pravom rasulu.
Iako je Institut u državnom vlasništvu, plaće ne dolaze na vrijeme, dugovi se gomilaju, a umjesto osnovne djelatnosti preživljava se zaduživanjem i iznajmljivanjem prostora.
Situacija na Institutu kulminirala je u posljednjih godinu dana odlaskom dvadesetak inženjera i gotovo cijelog odjela projektiranja što je zapravo i glavni posao Instituta koji je od posebnog državnog interesa.
Kasne plaće, svi bježe, nekretnine pod hipotekama, a Uprava se čudi zabrinutosti
Najgore je, da se nitko zbog toga previše ne uznemirava, iako je postalo jasno da Brodarski institut ostaje i bez svojih vrijednih nekretnina na kojima su stavljene zabilježbe na kredite. Da ne bi bilo zabune, krediti su potrošeni da bi se mogle isplatiti plaće i sanirali dugovi prema dobavljačima.
Ministri Vedran Mornar, Ante Kotromanović i Ivan Vrdoljak od direktora Koromana traže da sada, nakon što je od 2004. godine do danas doveo uspješni Institut do faze gotovog raspada, napiše uspješan plan restrukturiranja tvrtke te da nakon toga sam sebe smjeni!?
No, krenimo redom.
NovaMina okidač loših poslovnih odluka
Skupštinu tvrtke čine predstavnici tri ministra i to ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Vedrana Mornara, ministarstvo obrane Ante Kotromanovića te ministarstvo gospodarstva Ivana Vrdoljaka. U Nadzornom odboru također većinu predstavljaju predstavnici Vlade uz predstavnika radnika iz kvote Radničkog vijeća. Uprava ima jednog člana i to direktora.
Povijest propadanja počinje još 2007. godine kada je zabilježen gubitak od sedam milijuna kuna, a loše poslovne odluke nastavile su se nizati i sljedećih godina. Vrhunac je osnivanje tvrtke NovaMina koja je predstavljena kao budućnost Instituta.
Direktor te nove tvrtke bio je Koroman, a unatoč ulaganjima u novcu i ljudstvu odlukom tog istog Koromana Brodarski institut neočekivano izlazi 2011. godine uz minimalnu naknadu. Riječ o nevjerojatnoj odluci jer je NovaMina u posljednje tri godine imala dobit od gotovo 15 milijuna kuna!?
Po dugovima prestigli Petrokemiju
Brodarski institut nastavio je padati u financijskom i organizacijskom smislu, a nije pomogao ni dolazak novog pomoćnika direktora za financije, Igora Tripkovića. Riječ je osobnom izboru direktora Koromana iako se Tripkoviću zamjeralo neiskustvo.
Od svih javnih tvrtki u 2014. godini najveći rast ostvarenog gubitka iskazao je upravo Brodarski institut koji se u odnosu na 2013. godinu povećao za 58,4 posto što je više i od "bolesnika" Petrokemije.
Iako Brodarski institut gotovo da više i nije u stanju podmirivati vlastite obaveze te ulaze u prekršaj neisplatom plaća Uprava se previše ne zamara tom činjenicom.
"O dinamici isplate plaća kao i svim aktivnostima koje poduzimamo kako bismo skratili vrijeme kašnjenja isplate plaća, redovito obavještavamo predstavnike Vlade", stoji u odgovoru kojeg smo dobili od Uprave Brodarskog instituta. Da se u Vladi zna za prekršaj oko neisplate plaće, potvrđeno nam je u pismenom odgovoru.
"Iako je bilo kašnjenja u isplati plaća unutar tekućeg mjeseca u Brodarskom institutu do sada nije došlo do zastoja u isplati plaća", stoji u odgovoru Ministarstva znanosti dodajući da se, eto, radi na restrukturiranju Instituta i izlasku iz krize.
No, Uprava tvrtke s time se slaže pa tako tvrde da financijski problemi ne postoje jer je Brodarski institut i 2013. i 2014. godinu završio s dobiti.
Uprava: Zašto bi netko tražio ostavku direktora?
"Vladimir Koroman nije u ostavci. Nitko nadležan nije zatražio njegov mandat na raspolaganje", začuđeno su nam odgovorili kada smo upitali Upravu za porazne financijske rezultate s obzirom da se za isplatu plaća podižu krediti te "stavljaju" hipoteke na vrijedne nekretnine.
Kako smo istražili samo u 2014. godini podignuta su dva kredita i to uglavnom za isplatu plaća kao i za isplatu dobavljača. Prvi je podignut u travnju 2014. godine na 8 milijuna kuna, a drugi krajem godine na 5 milijuna kuna.
"Glavni direktor Brodarskog instituta Vladimir Koroman lažno je prikazao Vašoj Vladi i DUUDI-ju stanje duga Instituta od svega 6,305 milijuna kuna na dan 20.02.2014., iako je stvarni dug u tom trenutku bio višestruko veći i iznosio preko 33 milijuna kuna", tvrde radnici Brodarskog instituta dodajući da je za 2013. godinu iskazana minimalna dobit od 115 tisuća kuna iako financijsko izvješće za prva tri kvartala 2013. pokazuje gubitak od 3,2 milijuna a izvješće prvog kvartala 2014 otkriva gubitak iz 2013. od 1,935 milijuna kuna te dodatni gubitak od 2,0 milijuna u tom kvartalu!
O tome je i pismeno obaviještena Vlada, a na to smo upozoravali krajem prošle godine.
U 2014. godini, kako smo već napisali u uvodu pad se nastavio pa je u prvih devet mjeseci gubitak iznosio 5,2 milijuna kuna. Svega 160 tisuća kuna otišlo je u investicije.
Direktor: Predao sam plan! Ministri: Nema plana!
Na direktan upit, što se radi da Brodarski institut ne bi podijelio sudbinu Imunološkog zavoda, Uprava na čelu s Koromanom tvrdi da je spas u "restrukturiranju".
"Plan restrukturiranja tvrtke je predan Nadzornom odboru i Skupštini", tvrdi Uprava. Odgovor bi bio na mjestu da problem nije u tome što taj plan još nitko nije vidio, a što potvrđuju izjave sva tri resorna ministra.
"Ministar obrane, kao član Skupštine društva, podržat će objektivan razvojni plan s prijedlogom mjera izlaska iz trenutne situacije koji je, naglašavamo, obvezna predložiti Uprava društva i skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima", rekli nam iz Ministarstva obrane Ante Kotromanovića.
Ministar obrane neki dan je na aktualnom satu, a odgovarajući na pitanje saborskog zastupnika HDZ-a Željka Reinera istaknuo kako Institut mora napraviti dobar poslovni plan jer bez toga nema ništa.
Brodarski institut na stazi Imunološkog zavoda
"Što se tiče Ministarstva obrane, mi želimo pomoći. No, stvari se moraju posložiti unutar kuće", rekao je Kotromanović dodajući da je Ministarstvo obrane spremno naručiti dva broda kako bi se pomoglo.
No, Brodarski institut ne može spasiti jedan posao, posebice ne onaj Ministarstva obrane.
"Kako je moguće da Vlada želi dopustit da ovakva razvojno tehnološka tvrtka propadne? Vlada može natjerati da se upravlja bolje. To je i bio problem Imunološkog zavoda, a sada i Brodarskog instituta. Institut ima lošu upravu, zadužuju se, a ne omogućava im se da se preregistriraju kako bi mogli konkurirati za europske fondove i kako bi mogli izaći na tržište", pita se saborski zastupnik Reiner.
Kotromanović je jutros u Saboru izbjegao dio odgovora jer tvrdi kako je to zapravo resor ministra Mornara. U razgovoru za Index isto tvrdi i ministar Vrdoljak.
Vrdoljak pere ruke, Kotromanović se pravda a Mornar prebacuje odgovornost
"To ne spada u naš resor, već u resor ministarstva znanosti", rekli su nam iz ureda ministarstva gospodarstva.
No, s time se ne slaže ministar Mornar tvrdeći kako Upravu i Nadzorni odbor Brodarskog instituta može promijeniti isključivo Skupština koju čine osim ministra nadležnog za znanost i ministri nadležni za gospodarstvo i pitanje obrane.
"Ministar znanosti je u siječnju uputio dopis svojim kolegama u Skupštini kojim predlaže provođenje nadzora nad poslovanjem, te promjenu Uprave i Nadzornog odbora. Tijekom posljednja dva mjeseca, održano je više sastanaka s Upravom i kontinuirano se radi na restrukturiranju poslovanja Brodarskog instituta d.o.o.", tvrde iz Ministarstva znanosti dodajući i kako se pregovaralo s ministrom financija.
Podsjetimo još jednom kako većinu u Skupštini imaju predstavnici Vlade i oni jedini mogu smijeniti Upravu i Nadzorni odbor. Uprava ima samo jednog člana i to direktora.
U četiri godine dogurali do zaključka da stanje nije dobro
No, čekanje na spas traje godinama jer prvi pokušaji restrukturiranja Instituta sežu još od početka mandata bivšeg ministra Željka Jovanovića. Do sada nije napravljeno ništa, osim činjenice da se gotovo svi, osim direktora Koromana slažu da je stanje katastrofalno i neodrživo.
"Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta je u proteklih nekoliko godina u više navrata tražio detaljno izvješće o poslovanju Brodarskog instituta d.o.o. kao i detaljno financijsko izvješće. Financijska analiza, odnosno analiza poslovanja Brodarskog instituta d.o.o. temeljem dostupnih izvješća, ukazala je na dugogodišnje poslovanje s gubitkom, gdje se duboka recesija gospodarstva navodi kao glavni uzrok", tvrde nam iz Mornarova ureda.
Znao je uništiti pa će znati i spasiti?
Kako nam je rečeno tri ministra predložila su da se izradi plan restrukturiranja Brodarskog instituta. No, tu se krije i najveći apsurd.
Oni koji su Institut upropastili, trebali bi smisliti plan kako Institut izvući iz krize. I ne samo to. Nakon što smisle plan trebali bi se i sami smijeniti!?
"Plan bi uključivao promjenu Uprave i Nadzornog odbora koji primarno snose odgovornost za trenutno stanje", kažu nam na kraju iz ureda ministra Mornara.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati