Lovrić Merzel daje pet milijuna za rodilište; Struka protiv: Ako dođe do komplikacija, životi mama i beba bit će ugroženi
Foto: Hina, Index
PREDIZBORNO obećanje Sisačko-moslavačke županice Marine Lovrić-Merzel Županiju će stajati oko pet milijuna kuna. Riječ je o rodilištu u Domu zdravlja Kutina koje se adaptiralo unatoč protivljenju Povjerenstva Hrvatske liječničke komore (HLK) Sisačko-moslavačke županije (SMŽ) koje je donijelo zaključak da opravdanosti za otvaranje navedenog rodilišta nema, kako u stručnom tako i ekonomskom smislu.
Otvaranje rodilišta vrijednog gotovo pet milijuna kuna smatraju neopravdanim jer se na području Kutine rađa premalo djece da bi bilo potrebno rodilište, budući da ga ionako imaju u 45 minuta udaljenom Sisku, a uz to vanbolničko rodilište (kakvo se predviđa u sklopu DZ Kutina) Pravilnikom ne predviđa postojanje operacijske sale, anesteziološke i transfuziološke službe.
To znači da za sve komplikacije koje bi nastale tijekom poroda u kutinskom rodilištu ne bi mogli pomoći trudnicama nego bi ih morali transportirati u obližnji Sisak čime bi se dodatno ugrožavali životi majke i nerođenog djeteta.
Medicinska struka protiv rodilišta
Naime, vanbolničko rodilište u Kutini neće imati prateće službe potrebne za slučaj predviđenog kompliciranog poroda kao i za slučajeve kada u startu normalna trudnoća i porod, zbog komplikacija, nastalih u samom tijeku poroda, indiciraju kompleksniji medicinski tretman.
Povjerenstvo HLK SMŽ je još 15. srpnja 2012. godine dostavilo zaključak o rodilištu Povjerenstvu za primarnu zdravstvenu zaštitu HLK koje ga je u potpunosti prihvatilo.
Predsjednik Povjerenstva dr. Senad Muslić za Index je rekao kako prema prikupljenim podacima Zavoda za javno zdravstvo SMŽ iz tablica broja poroda iz Moslavine, područja koje bi prostorno pripadalo DZ Kutini i tom rodilištu je evidentno da se od 2000. do 2010. godine s tog područja prosječno rađalo 600 djece godišnje(+/- 50) i to u više rodilišta (Zagreb, Sisak,N.Gradiška, Pakrac). Od toga se u OB Sisak rađalo oko 50 posto tog ukupnog broja, dakle oko 300.
U razgovoru s ginekolozima generalni stav ginekološke struke je da se u vanbolničkim rodilištima porađaju samo one trudnice čija je trudnoća od prvog dana protekla potpuno uredno i kod kojih je pretpostavka da će i sam porod proći bez komplikacija.
"Obzirom da se danas smatra da je oko 50 posto trudnoća više ili manje rizično, s većom ili manjom patologijom, primarni ginekolozi koji vode trudnoće upućivat će takve trudnice na porod u najbliže bolničko rodilište (gdje su trudnice iz Moslavine rađale i do sada). U slučaju komplikacija na porodu rodilište u Kutini će morati ženu hitno transportirati u najbliže bolničko rodilište, s time da je takav transport daleko vitalno rizičniji od transporta trudnice čiji porod još i nije počeo. Zemljopisni položaj i prometna povezanost Kutine, Novske i Popovače osigurava dovoljno brzi transport gotovo svake trudnice u jedno od najbližih bolničkih rodilišta gdje su žene rađale i do sada", stoji u obrazloženju Povjerenstva HLK SMŽ.
Ugrožavanje majki i djece
Iz ovih razloga treba uzeti u obzir i pravnu i medicinsku odgovornost liječnika ginekologa koji bi, tvrde u Povjerenstvu, radili u takvom rodilištu i koji bi se suočili s nastankom komplikacija za vrijeme poroda u vanbolničkom rodilištu. Sve je veći broj sudskih postupaka protiv liječnika zbog liječničke greške pa u kontekstu toga treba razmatrati i ovaj problem.
Iz svega gore navedenog, ističu kako je upitna i ekonomska opravdanost ulaganja od gotovo pet milijuna kuna u opremanje i kasnije financijsko održavanje takvog rodilišta koje bi se nalazilo na samo 45 km od OB Sisak, koja ima kompletno opremljenu novoobnovljenu bolničku ginekologiju, nekoliko operacijskih sala i sve potrebne prateće službe i može zbrinuti sve rodilje s područja Moslavine.
"Smatramo da bi te financijske iznose bilo daleko potrebnije uložiti u neke druge vidove pružanja zdravstvene zaštite na području naše županije a koji do sada nisu riješeni. Ujedno smatramo da bi velik dio trudnica s područja Moslavine odlazio i dalje u bolnička rodilišta kao i do sada (Zagreb, N.Gradiška, Pakrac), znajući da u DZ Kutina postoji samo vanbolničko neopremljeno rodilište za komplicirane trudnoće i porode", stoji u zaključku Povjerenstva.
Skupo obećanje županice
Međutim, otvaranje rodilišta vrijednog gotovo pet milijuna kuna bilo je jedno od predizbornih obećanja Sisačko-moslavačke županice Marine Lovrić Merzel pa se ono moralo provesti. Ona je sama netom prije izbora u svibnju 2013. godine izjavila kako se do kraja 2013. godine očekuje otvorenje rodilišta u Kutini i da je ništa neće zaustaviti pri realizaciji ovog projekta.
Rodilište međutim još nije otvoreno nego su završeni tek građevinski radovi.
Sanja Habek, ravnateljica Doma zdravlja Kutina u sklopu kojeg se otvara rodilište za Index je potvrdila da su završeni kompletni građevinski radovi te da uskoro pokreću postupak javne nabave za opremu rodilišta. Sve skupa bi moglo potrajati nekoliko mjeseci pa će rodilište biti otvoreno tijekom godine, no ne zna se točno i kad.
"U rodilištu je sve savršeno napravljeno, istina da je Hrvatska liječnička komora dala negativno mišljenje, ali primalje su dale pozitivno", rekla je Habek dodajući kako će cijeli projekt stajati do pet milijuna kuna.
Prema projekciji SMŽ kutinski Dom zdravlja će u adaptiranom rodilištu imati četiri dvokrevetne sobe, rađaonicu i ambulantu.